ArtykułyTechnika samochodowa

Co to jest czyszczenie scr?

Czy słyszałeś kiedykolwiek o regeneracji filtra DPF? Na pewno tak, nawet jeśli problem cię nie dotyczył. Równie popularne wśród kierowców samochodów z silnikami wysokoprężnymi jest czyszczenie katalizatorów. Czynność ta jest niezbędna wtedy, kiedy komputer informuje o problemie na tablicy wskaźników, a także wtedy, kiedy pojawiają się błędy sondy lambda lub silnik przestaje pracować, tak jak powinien. W czym może zatem pomóc regeneracja katalizatora i w jakich pojazdach należy ją wykonywać?

Czyszczenie katalizatorów SCR

Zadaniem katalizatorów SCR, instalowanych w samochodach osobowych, dostawczych, ciężarowych, a także maszynach budowlanych i rolniczych jest zmniejszenie szkodliwych tlenków azotu. Są one emitowane przez wysokoprężne silniki diesla. Tym, co jest konieczne dla zapewnienia prawidłowej pracy katalizatorom SCR jest oczywiście płyn AdBlue, który można tankować praktycznie na każdej stacji benzynowej. Jeśli nie będziemy stosować AdBlue, dojdzie do zanieczyszczenia układu SCR. Kiedy katalizator SCR nie działa w sposób właściwy, spaliny przedostające się do atmosfery zawierają wiele groźnych składników. Oprócz tego, że szkodzimy środowisku, prowadzimy także do stopniowego niszczenia silnika pojazdu. Uszkodzenie sondy lambda, niewłaściwa mieszanka paliwa, zbyt wysokie spalanie, wysoka temperatura pracy silnika. Jeśli te wszystkie konsekwencje ulegną skumulowaniu, może dojść do poważnej awarii silnika, którego koszt naprawy będzie sięgać kilku tysięcy złotych lub więcej. Regeneracja katalizatora SCR pozwala temu zapobiegać, a tym samym cieszyć się sprawnym pojazdem zawsze, kiedy go potrzebujemy. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://turbokrymar.pl/regeneracja-filtrow-i-katalizatorow/.

Ile kosztuje selektywna redukcja katalityczna do samochodów osobowych i ciężarowych?

Czy regeneracja SCR jest kosztowna? Z jakim wydatkiem trzeba się liczyć, jeśli chcemy czyścić filtr cząstek stałych DPF oraz katalizatory SCR? Cena zależy od jednej, podstawowej rzeczy. W jakim samochodzie zamontowany jest katalizator. Podział dotyczy auto osobowych i ciężarowych.

Poznaj koszt regeneracji SCR w aucie osobowych

Za taką usługę będziemy musieli zapłacić około 500 złotych. W zamian otrzymamy idealnie wyczyszczony katalizator. Proces regeneracji jest dla niego bezpieczny, ponieważ odbywa się tylko pod wysokim ciśnieniem wody. Nie stwarza to ryzyka mechanicznego uszkodzenia filtra lub katalizatora.

Regeneracja SCR w aucie ciężarowym

Kiedy chcemy zamówić czyszczenie katalizatora w samochodzie ciężarowym, będziemy musieli zapłacić od 1700 do około 2000 złotych. Jest to jednak wydatek, który naszym zdaniem należy ponieść, ponieważ zagwarantuje on sprawne działanie samochodu. Jego nieplanowane przestoje mogą niestety mieć smutne konsekwencje, np. w postaci mniejszych zarobków. W każdym przypadku czyszczenie katalizatorów oraz regeneracja DPF odbywa się z użyciem wody pod dużym ciśnieniem.

Czy regeneracja DPF również jest konieczna?

Niestety tak. Zasada działania filtrów DPF jest podobna i służą one zatrzymywaniu cząstek stałych obecnych w spalinach. Filtr DPF powinien samoczynnie ulegać czyszczeniu w wysokich temperaturach spalin. Jeśli jednak poruszamy się samochodem tylko w ruchu miejskim, do zapchania się filtra może dojść bardzo szybko. Na szczęście metoda na ich czyszczenie jest stosunkowo prosta, skuteczna i bezpieczna. Potwierdza to także gwarancja, którą udzielamy na katalizatory i filtry oddane nam do czyszczenia.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button