Artykuły

Zalanie auta a ubezpieczenie – czy możemy liczyć na odszkodowanie?

W naszym klimacie pogoda bardzo często płata różne figle. Stwarza to ogromne zagrożenie nie tylko dla osób poruszających się pieszo, ale również dla kierowców samochodów. Intensywne, długotrwałe opady deszczu mogą prowadzić do powodzi, wylewania mniejszych czy większych rzek, strumyków, a nawet przydrożnych fos. Często podczas takiej aury dochodzi do zalania samochodów. Czy taką szkodę może pokryć ubezpieczenie OC? Czy właściciel samochodu może mieć prawo do odszkodowania?

Odszkodowanie na ogólnych warunkach ubezpieczenia OC – czy uchroni od skutków powodzi?

Bardzo często warunki atmosferyczne w naszym kraju nie są zadowalające. Co jakiś czas dochodzi do powodzi, podczas których nie cierpią wyłącznie domy i ludzie, ale również inne dobra materialne, w tym samochody. Zalanie samochodu to bardzo poważna sprawa i tak naprawdę człowiek nie ponosi odpowiedzialności za tę sytuację. Jednak wbrew temu, co sądzi spora liczba kierowców, odszkodowanie OC za zalanie samochodu jest możliwe. Wszystko tak naprawdę zależy od czynników, którym każdy ubezpieczyciel z pewnością bardzo dokładnie się przyjrzy.

Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania w sytuacji, kiedy podczas zalania doszło do próby uruchomienia silnika. Takie działanie mogło bardzo negatywnie wpłynąć na całkowity stan samochodu. Ponadto, odszkodowanie może nie być wypłacone, jeśli ryzyko wystąpienia powodzi było kierowcy znane. Różne towarzystwa ubezpieczeniowe działają na różnych zasadach, dlatego warto bardzo dokładnie przyjrzeć się ich pracy.

Ubezpieczenie auta od powodzi

Nadmierne opady atmosferyczne to niejednokrotnie powód do niepokoju. Nie mamy jednak nad nimi żadnej kontroli. Nie wiemy też, czy kolejne uderzenia pioruna nie wyrządzą szkody naszemu samochodowi, naszemu domowi, albo nam samym. Jeśli mieszkamy w miejscowości, która znana jest z częstych powodzi, warto ubezpieczyć samochód od jej skutków, aniżeli płacić za naprawy z własnej kieszeni, które powstały w wyniku powodzi. Wysokość składki takiego ubezpieczenia z pewnością będą niższe niż cały koszt naprawy, a rezygnacja z tego przynosi na myśl rażące niedbalstwo. Należy pamiętać, iż woda, która dostała się do wnętrza pojazdu może wyrządzić wiele szkód. Szkody powstały w wyniku powodzi mogą zostać pokryte nawet przez najtańsze ubezpieczenie, dlatego warto się o nie postarać.

Ubezpieczenie autocasco – ubezpieczenie samochodu na nieoczekiwane przypadki

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie AC samochodu, które chroni nasz pojazd nie tylko w przypadku kradzieży, ale również jego uszkodzenia. Można wykupić je na ubezpiecz-auto.biz. Dodatkowe ubezpieczenie autocasco z pewnością chroni przez kradzieżą całości samochodu lub jego części, przed kolizją ze zwierzęciem, podczas której doszło do uszkodzenia karoserii oraz przed uszkodzeniem samochodu w wyniku niesprzyjających warunków pogodowych, w tym przed zalaniem pojazdu. Jeśli dojdzie do zalania samochodu, bardzo możliwe jest, iż ubezpieczalnia wypłaci odszkodowania. Nie można jednak zapomnieć o zgłoszeniu szkody.

Czy samochód po powodzi można użytkować?

Czy użytkowanie samochodu jest możliwe po jego zalaniu? Wszystko zależy od tego, czy nie doszło do zassania wody przez silnik. Jeśli nie było takiej sytuacji, bardzo możliwe, że pojazd będzie nadawał się do dalszego użytkowania. Wiele jednak zależy też od czasu, który samochód spędził w towarzystwie wody. Uszkodzenia blacharskie to nie jedyne defekty, jakie mogą powstać. Woda śmiało może wedrzeć się do kabiny pasażerskiej, negatywnie wpłynąć na całą elektronikę. Z pewnością wymiana nienadających się do używania podzespołów może być kosztowna. Warto więc zainwestować w ubezpieczenie auta od powodzi.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button