Artykuły

Samochody poleasingowe – czy warto kupić auto pokontraktowe?

Nowe modele samochodów biorą w leasing najczęściej przedsiębiorcy. Leasing trwa kilka lat i jeżeli po tym okresie pojazd nie został wykupiony, wraca do leasingodawcy. Samochody pokontraktowe możemy sfinansować kolejnym leasingiem, ale mamy też możliwość skorzystania z zakupu ich na kredyt lub za gotówkę. Czy ta ostatnia opcja jest godna uwagi? Jakie plusy i minusy mają takie auta? Na co zwrócić uwagę przed zakupem samochodów poleasingowych? Sprawdź koniecznie!

Auto pokontraktowe… czyli jakie?

Leasing samochodowy opiera się o udostępnienie pojazdu leasingobiorcy przez leasingodawcę w zamian za opłacanie comiesięcznych, regularnych rat. W odróżnieniu od kredytowania metoda ta zapewnia znacznie lepsze warunki i nie wpływa na zdolność kredytową. Z wybranego samochodu korzystasz najczęściej do 5 lat. Po tym czasie możesz zdecydować się na wykup auta lub zwrócenie go firmie leasingowej i np. wybranie innego, nowszego modelu.

Te pojazdy, które zostały oddane leasingodawcy po zakończeniu umowy, trafiają na rynek wtórny jako tzw. auta pokontraktowe/poleasingowe. Najczęściej są drobiazgowo sprawdzane przez leasingodawcę oraz wystawiane na sprzedaż, a ich aktualna cena bywa bardzo atrakcyjna.

Zalety i wady samochodów poleasingowych

Zaletą tego typu pojazdów jest pewna i przejrzysta historia oraz sprawdzone źródło. Auta te są pod stałą kontrolą techniczną przeprowadzaną w autoryzowanych serwisach.

Kolejnym plusem kupna auta poleasingowego jest rok produkcji, czyli wiek samochodu. Firmy wymieniają pojazdy wzięte w leasing po około 3 latach, dlatego wiele modeli objętych jest jeszcze gwarancją producenta. Pojazd poleasingowy zakupiony od sprawdzonej firmy to też duży wybór marek, możliwość odliczenia VAT przed przedsiębiorcę czy gwarancja pewnego przebiegu.

Pojazd pokontraktowy to korzystny wybór także pod względem jego wartości rynkowej w porównaniu do wyposażenia czy klasy. Zakup poleasingowego auta używanego klasy wyższej może kosztować nas tyle samo, co zakup nowego auta klasy średniej. W efekcie zostajemy jednak nabywcami nieco starszego modelu, ale zazwyczaj znacznie lepiej wyposażonego, którego cena jest bardzo korzystna. Możesz natrafić też na samochody poleasingowe wyższej klasy, które były użytkowane przez kadrę kierowniczą, dyrektorów czy członków zarządu. Wówczas oferowane na sprzedaż pojazdy bywają w bardzo dobrym stanie technicznym i mają niższy przebieg, ponieważ osoby, które je użytkowały, nie przemierzały nimi długich i eksploatujących auto tras po mieście.

Na sprzedaż wystawiane są też samochody, które zostały zwrócone do leasingodawcy np. z uwagi na brak wywiązywania się z umowy lub nieuiszczanie opłat przez leasingobiorcę.

samochód widoczny od boku

Nie oznacza to jednak, że zakup pojazdu poleasingowego nie ma wad. Nadal istnieje ryzyko zakupu samochodu po większych lub mniejszych poprawkach blacharskich czy z cofniętym licznikiem. Dlatego zawsze decydujmy się tylko na auta ze sprawdzonych źródeł oraz dokładnie weryfikujmy wybrany samochód. Model poleasingowy z niewielkim wskazaniem licznika jest trudny do znalezienia, ale nie niemożliwy.

Czym się kierować, kupując auto poleasingowe?

Niektórym klientom zależy na tym, by auto miało dużą pojemność silnika i moc, a inni biorą pod uwagę rok produkcji czy klasę samochodu. Dla kolejnych bardzo ważna jest marka oraz cena. Niezależnie od tego, jakimi kryteriami kierujemy się przy wyborze pojazdu, samochód poleasingowy powinien być przede wszystkim w dobrym stanie technicznym, należy też zwrócić uwagę na to, jak duży ma przebieg i sprawdzić firmę, w której chcemy dokonać zakupu oraz tę, która wcześniej go użytkowała.

  • Stan techniczny – dokładnie sprawdź stan techniczny samochodu z prezentowanej przez firmę oferty. Wiele pojazdów ma często niewidoczne wady, dlatego poproś o wgląd do historii serwisowania oraz raportów rzeczoznawców. Na oglądanie pojazdu możesz wybrać się też z doświadczonym mechanikiem, który fachowym okiem spojrzy na interesujący nas model. Takie rozwiązanie pozwoli nam uniknąć wysokich kosztów naprawy świeżo zakupionego pojazdu.
  • Przebieg – przebieg samochodów pokontraktowych jest zazwyczaj wyższy niż innych pojazdów z rynku wtórnego. Kupując auto poleasingowe z pełną historią, masz jednak pewność, że nie został on zaniżony. Im większy przebieg, tym cena samochodu będzie też niższa. Czasem jednak warto zawrzeć umowę na zakup gorszego modelu, ale z mniejszym przebiegiem, niż lepszego, ale z tysiącami przejechanych kilometrów.
  • Poprzedni użytkownik samochodu – to jaka firma wcześniej użytkowała samochód, dużo powie nam o tym, jak i gdzie eksploatowany oraz serwisowany był wybrany model. Jeżeli były leasingobiorca działa np. w branży budowlanej, to pojazd prawdopodobnie był wykorzystywany w ciężkich warunkach, z kolei samochody użytkowane przez przedstawicieli handlowych mają znacznie większy przebieg.

Gdzie możesz kupić samochód poleasingowy?

Wiemy już, że samochody poleasingowe na sprzedaż powinny być skrupulatnie sprawdzane i należy decydować się tylko na modele oferowane przez wiarygodne firmy.

Warto zwrócić więc uwagę na samochody poleasingowe prezentowane przez firmę Alphabet Polska. Przedstawione tam oferty zawierają tylko sprawdzone marki, a rok produkcji prezentowanych pojazdów wskazuje na to, że są to tylko młode roczniki. Dostępne modele zostały zakupione od polskich dealerów samochodowych i miały tylko jednego właściciela.

samochody stojące na parkingu

Alphabet Polska zapewnia nam także gwarancję pochodzenia, udokumentowany przebieg i historię serwisowania. Klienci mają dostęp do raportów wykonanych przez niezależnych rzeczoznawców, ale mogą także dokonać własnej weryfikacji w serwisie. Korzystając z oferty firmy, doradcy Alphabet z pewnością pomogą nam dokonać odpowiedniego i w pełni zadowalającego nas wyboru oraz odpowiedzą na wszystkie zadawane pytania.

Gotówka jako sposób finansowania floty – czy rzeczywiście warto?

Flota samochodowa finansowana gotówką sprawia, że zakupione pojazdy stanowią naszą własność, co jest ciągle bardzo pożądaną sytuacją, szczególnie w Polsce. Finansowanie floty gotówką sprawia, że przedsiębiorca nie ponosi dodatkowych kosztów w postaci rat leasingowych, ponieważ flota stanowi jego własność. Ma też pełną kontrolę nad eksploatacją pojazdów. Musimy jednak być świadomi tego, że decydując się na zakup aut za gotówkę, ponosimy też ryzyko wynikające z użytkowania samochodów, czyli wszystkie koszty napraw czy serwisowania.

Niemniej, nie tylko firmy decydują się na zakup pojazdów pokontraktowych. Osoby prywatne także mogą wybrać taką opcję. Zanim jednak podejmiemy decyzje o kupnie auta poleasingowego za gotówkę, warto zapoznać się z wadami i zaletami takiego rozwiązania i dopiero wówczas podjąć indywidualną decyzję.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button