Artykuły

Bezpieczna podróż z dzieckiem

Wymóg posiadania fotelika samochodowego dla dziecka jest oczywiście usankcjonowany przepisami prawa i dość surowo respektowany. Z drugiej strony konieczność zapewnienia maluchowi bezpieczeństwa w każdej sytuacji powinna być priorytetem opiekunów. I dlatego właśnie nie jest wszystko jedno, po jaki dodatek sięgniemy, a producenci prześcigają się w rozmaitych propozycjach, które zaskakują rozwiązaniami, designem oraz oczywiście niezwykle istotnymi w tym sektorze rynku atestami.

Jaki fotelik samochodowy 15-36 wybrać?

Każdy fotelik samochodowy 15-36 musi być dopasowany do wagi, wzrostu i preferencji dziecka, a także samego samochodu. I na tym kończą się ułatwienia, ponieważ na rynku znaleźć można bardzo dużo rozmaitych propozycji, a liczne rankingi stale zestawiają ze sobą kolejne propozycje. Warto wyjść z założenia, że jest to taki dodatek, na którym nie wolno oszczędzać. Poza tym w przypadku kupna używanego fotelika, musimy mieć pewność, że nie uczestniczył już on w kolizji czy wypadku, a tym samym, że jego konstrukcja jest stabilna.

Fotelik samochodowy 15-36 jest przeznaczony dla dzieci od 3 do około 12 roku życia, choć oczywiście to dość duże uproszczenie, ponieważ należy się dość mocno zastanowić nad swoimi oczekiwaniami. Wiele modeli, by móc je dostosować do wielkości dziecka, posiada regulację. Jak widać, jest to dość duży zakres, bo na przestrzeni lat maluch dość intensywnie rośnie. Regulacja wysokości zagłówka czy też szerokości boków wydaje się więc być kluczowa, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo w czasie możliwych zdarzeń drogowych. Chodzi o to, by chronić malucha od głowy aż do bioder. Regulacja pochylenia oparcia będzie także zapewniać komfort w czasie snu oraz będzie zapobiegać opadaniu głowy do przodu.

Ważne atesty

Niezwykle istotne jest to, aby fotelik samochodowy 15-36 posiadał wszystkie niezbędne atesty zgodne z najnowszymi standardami bezpieczeństwa. Siedzenie to nie tylko komfort, ale także specjalne zabezpieczenia i systemy ochrony, które mają zadbać o to, by w nieprzewidzianej sytuacji po prostu nic złego się nie stało. Sam fotelik samochodowy 15-36 musi być więc dobrze dobrany, a także prawidłowo zamontowany. Najbardziej wiarygodną organizacją zajmującą się testowaniem tego typu dodatków jest Allgemeiner Deutscher Automobil-Club – w skrócie ADAC. Sam proces badawczy opiera się o wytyczne dyrektywy UN 44 i UN 129. Foteliki są testowane w symulacji czołowego zderzenia z prędkości 64 km/h oraz uderzenia bocznego przy prędkości 50km/h. Poza tym ADAC sprawdza również, czy w produkcji nie zostały użyte niebezpieczne substancje takie jak ftalany, związki fenolowe, związki cynoorganiczne lub metale ciężkie.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button