Artykuły

Jak dbać o wnętrze samochodu? 5 sprawdzonych porad

Auto detailing to kosmetyka samochodu, która obejmuje kompleksowe czyszczenie, konserwację i renowację pojazdu. Detailing wnętrza samochodu powinien obejmować tapicerkę, elementy plastikowe, deskę rozdzielczą oraz wykładzinę. Poniżej przedstawiamy garść wskazówek jak dbać o wnętrze samochodu, by zachować go w świetnym stanie przez długi czas.

Od czego zacząć czyszczenie auta?

Zanim rozpoczniesz sprzątanie auta, na początek warto na kilkanaście minut umieścić w pojeździe proszek pochłaniający wilgoć, który również usunie ewentualną wodę zalegającą po zimie w dywanikach czy tapicerce.

Następnym krokiem jest dokładne odkurzenie całego wnętrza samochodu. Skrupulatnie należy odkurzyć podłogę, fotele i dywaniki. Dywaniki najpierw wyjmujemy z samochodu i dokładnie wytrzepujemy z piasku. Warto pamiętać, że jeśli posiadamy welurowe dywaniki, częściej będziemy musieli odkurzać wnętrze pojazdu, gdyż tego typu dywaniki nie są wyposażone w kanaliki odprowadzające nadmiar wody czy błota.

Aby odkurzyć wnętrze samochodu, wystarczy domowy odkurzacz lub ten dostępny na stacji benzynowej czy myjni samochodowej.

Przydatne akcesoria do pielęgnacji wnętrza samochodu

Przed rozpoczęciem prac czyszczących warto zaopatrzyć się w akcesoria i preparaty do pielęgnacji wnętrza pojazdu. Podstawowym narzędziem jest odkurzacz z końcówkami szczelinowymi, które docierają do trudno dostępnych miejsc.

Wśród produktów do auto detailingu pomagających w czyszczeniu i pielęgnacji można wymienić:

  • płyn lub spray do czyszczenia tapicerki,
  • środek do czyszczenia deski rozdzielczej i plastików,
  • płyn do mycia szyb,
  • jeśli mamy skórzaną tapicerkę, konieczne będzie zakupienie delikatnej szczoteczki przeznaczonej do pielęgnacji skóry, a także specjalnych środków pielęgnacyjnych.

Warto także zakupić produkty z mikrofibry: ściereczki, rękawiczki, gąbki, a nawet szczotkę do mycia felg. Ścierki z mikrofibry są delikatne, bezpieczne dla tworzyw wykorzystywanych w aucie, a nasączone środkiem czyszczącym z łatwością usuną zabrudzenia. Przydatne mogą być również nawilżane ściereczki – są proste w użyciu, a co więcej nie wymagają dodatkowych preparatów do czyszczenia. Sprawdzą się szczególnie przy pielęgnacji kokpitu, ale warto wybrać te przeznaczone do wnętrza pojazdu.

Dużym ułatwieniem w zachowaniu porządku w samochodzie okazują się wszelkiego rodzaju organizery, które sprawdzą się podczas pokonywania krótszych, jak i dłuższych tras.

otwarte auto i środki czyszczące

Jak wyczyścić plastikowe elementy?

Elementy plastikowe, które znajdują się we wnętrzu auta to przede wszystkim deska rozdzielcza, kierownica czy gałka skrzyni biegów. Do czyszczenia tych części polecamy specjalne preparaty do elementów plastikowych, które nie zostawiają plam, a bardzo dobrze usuwają kurz. Dostępne są w formie sprayu, płynu lub wygodnej w użyciu pianki.

Czyszczenie tapicerki

Aby wyczyścić plamy na tapicerce, konieczne będzie pranie. Najłatwiejszą metodą będzie zastosowanie kosmetyków do prania i rozprowadzenie ich za pomocą gąbek, ściereczek lub szczotek. Aczkolwiek, jeśli nakładamy te preparaty po raz pierwszy, należy najpierw przeprowadzić test w niewidocznym miejscu tapicerki. Wystarczy nałożyć niewielką ilość kosmetyku na materiał i odczekać kilka minut – po tym czasie będziemy mogli się upewnić, czy preparat nie niszczy tkaniny.

Jeśli walczymy z zaschniętą gumą na powierzchni tapicerki, idealnym rozwiązaniem będzie zamrożenie gumy kostkami lodu lub preparatem w sprayu,  a następnie wykruszeniem go szczotką z twardym włosiem.

Dużym ułatwieniem będą pokrowce samochodowe, które zabezpieczają materiał, którym obite są fotele w aucie. Aby pokrowce spełniały swoją funkcję, powinny być dopasowane do siedzeń w aucie.

W przypadku tapicerki skórzanej konieczne będzie użycie specjalistycznych preparatów – na rynku dostępne są dwa rodzaje: czyszczące i konserwujące. Środki czyszczące służą do usuwania plam i nabłyszczenia materiału, natomiast drugi typ chroni skórę przed ponownym zabrudzeniem, zmniejsza wchłanianie płynów, zapobiega pęknięciom i zadrapaniom. Podczas czyszczenia skórzanej tapicerki warto skorzystać z obu preparatów, gdyż wtedy skóra będzie wyglądać jak nowa przez długi czas. Tapicerka skórzana wraz z upływem czasu staje się coraz bardziej podatna na pęknięcia i przetarcie – dlatego tak ważne jest regularne natłuszczanie skórzanej powierzchni. Warto pamiętać jeszcze, że czyścimy nie tylko skórzane fotele, ale również kierownicę, boczki i elementy wokół skrzyni biegów.

Mycie szyb

Szyby są równie ważne, szczególnie że ich czystość wpływa na widoczność podczas jazdy. Z zewnątrz pojazdu możemy je wyczyścić za pomocą płynu do spryskiwaczy oraz wycieraczek. Natomiast do mycia szyb wewnątrz auta konieczne będzie użycie specjalnego płynu, który nie zostawia smug. Ponadto, możemy również nałożyć na szyby preparat przeciw parowaniu.

Pamiętaj o regularności

Aby auto było czyste i świeże, należy dbać o nie każdego dnia. Wyrobienie nawyku i regularne sprzątanie zawartości kieszeni, wyrzucanie pustych pudełek, ścieranie kurzu i odkurzanie sprawi, że wnętrze auta będzie się doskonale prezentować przez długi czas. Przyjemnego akcentu dodadzą ulubione odświeżacze powietrza.

Od czasu do czasu możemy przekazać samochód do warsztatu na profesjonalny auto detailing – można wybrać kompleksową usługę na cały samochód lub tylko detailing wnętrza samochodu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że auto zostanie dokładnie wyczyszczone i zakonserwowane.

Jak dbać o wnętrze samochodu – podsumowanie

Powyższe porady sprawią, że utrzymanie wnętrza samochodu w czystości będzie niezwykle proste. A ponadto podróżowanie autem stanie się przyjemnością. Mimo to warto regularnie oddawać pojazd do gruntownego czyszczenia w profesjonalnym zakładzie detailingowym.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button