Artykuły

Jak przygotować motocykl do sezonu – poradnik motocyklisty

Za kilka dni zaczyna się wiosna kalendarzowa, a na dworze robi się coraz cieplej. Motocykliści z niecierpliwością wyczekują dnia, kiedy będą mogli po długiej zimie wyjechać na drogi. Oczekiwanie na start sezonu motocyklowego, to idealny moment, na sprawdzenie stanu technicznego swojego motocykla. Niezwykle istotne jest to, aby zrobić to prawidłowo i nie pominąć żadnego ważnego elementu. Oto lista najważniejszych elementów, które wymagają sprawdzenia przed pierwszą jazdą w sezonie.

Mycie i czyszczenie motocykla

Przygotowanie motocykla do sezonu zawsze rozpocząć należy od jego dokładnego wyczyszczenia oraz umycia. Można oczywiście do tego celu użyć myjki wysokociśnieniowej. Nie jest to jednak sposób zalecany. Może to bowiem doprowadzić do zamoczenia układu zapłonowego. Dużo lepszym rozwiązaniem jest umycie motocykla ręcznie. Ważny w tym przypadku jest odpowiedni dobór płynu do mycia. Musi być on dobrej jakości, aby skutecznie usunął wszelki bród i osad. Po umyciu maszyny należy poczekać aż dokładnie wyschnąć, a następnie odpalić motocykl w celu sprawdzenia czy wszystko funkcjonuje prawidłowo.

Sprawdzenie układu smarowania

Kolejny ważny krok to sprawdzenie układu smarowania. Niezwykle ważne jest, aby zawsze korzystać tylko i wyłącznie z olejów przeznaczonych dla motocykli. W innym przypadku ryzykujemy jego uszkodzenie. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie oleju syntetycznego. Skutecznie zabezpiecza on mechanizmy motocykla przed uszkodzeniem i zużyciem. Zalecamy wymianę oleju właśnie przed początkiem sezonu letniego. Najświeższy olej ma najlepsze właściwości.

Sprawdzenie płynu chłodniczego

Przygotowując motocykl do sezonu nie można zapomnieć o sprawdzeniu płynu chłodniczego. Działający sprawie układ chłodzenia jest niezwykle ważny. Dlatego nie można zapomnieć o regularnej wymianie płynu chłodniczego. Zaleca się, aby wykonywać to nie rzadziej niż co dwa lata. Dzięki temu skutecznie zabezpieczy się układ chłodzenia przez korozją oraz zanieczyszczeniami. Dolewając płyn chłodniczy pamiętać należy, aby wlewać zawsze ten sam. Zmiana płynu wymaga jego całkowitej wymiany.

Sprawdzenie filtra powietrza

Bardzo ważne jest także sprawdzenie filtra powietrzna. Najlepiej będzie jego papierowy wkład wymienić na nowy. Inaczej jest w przypadku filtru gąbkowego. Ten można po prostu oczyścić, a następnie naoliwić.

Sprawdzenie układu hamulcowego

W przypadku sprawdzenia stanu układu hamulcowego lepszym rozwiązaniem będzie zlecenie tego w fachowym warsztacie motocyklowym niż wykonywanie tej czynności samodzielnie. Tam sprawdzony zostanie stan tarcz hamulcowych oraz grubość klocków hamulcowych. Dodatkowo, aby mieć pewność, że nic niedobrego nie wydarzy się podczas jazdy wymienić należy płyn hamulcowy.

Układ wydechowy oraz paliwo

Przygotowując się do sezonu letniego, należy również pamiętać, że tłumiki motocyklowe po zimie mogą zawierać niewielkie ilości wody lub niewielkich rozmiarów zanieczyszczenia takie jak liście.  Ponadto, jeśli na okres zimowy zakorkowaliśmy wylot tłumika, należy pamiętać o jego udrożnieniu. Następnie , po zatankowaniu świeżego paliwa, należy odpalić i rozgrzać silnik, aby zamienić zalegającą wodę w parę wodną oraz usunąć pozostałe nieczystości.

Stan techniczny opon

Do bezpiecznej jazdy na motocyklu konieczne jest posiadanie opon w bardzo dobrym stanie. Jest to kolejny element jaki należy sprawdzić przygotowując motocykl do sezonu. Pamiętać należy o tym, aby właściwie dobrać ogumienie opon. Musi być ono dopasowane do powierzchni, na której najczęściej poruszamy się motocyklem. Inne bowiem opony należy zastosować do jazdy po asfalcie, a inne do jazdy po piachu. Koniecznie jest sprawdzenie ciśnienia w oponach. Zbyt niskie ciśnienie powoduje nie tylko zwiększenie spalania, ale również obniża nasze bezpieczeństwo oraz osiągi motocykla.

Sprawdzenie elektryki

Aby motocykl mógł bezpiecznie poruszać się po drogach zadbać należy o prawidłowe działanie elektryki. Od elektryki zależy bowiem między innymi dobra widoczność podczas jazdy. W przypadku kiedy stwierdzi się skorodowanie któregoś z przewodów elektrycznych, konieczne jest usunięcie usterki. Należy wyczyścić klemy akumulatora oraz zmierzyć jego napięcie. W razie potrzeby możemy podładować akumulator. Koniecznie należy sprawdzić stan żarówek i wszystkie światła.

Sprawdzenie układu zawieszenia

Sprawnie działający układ zawieszenia wymaga regularnej wymiany oleju w amortyzatorach. Czynność tę wykonywać należy co 20 000 kilometrów lub co dwa lata. Na rynku dostępnych jest wiele olejów. Dlatego każdy kierowca może bez problemu wybrać dla siebie taki olej, który najlepiej będzie spełniał jego oczekiwania. Wymiana oleju to jednak nie wszystko. Warto jest także dokonać regulacji układu zawieszenia. Trzeba jednak wiedzieć, że czynność tak wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności.

Sprawdzenie układu przeniesienia napędu

Ważne jest także, aby sprawdzić czy napięcie w układzie przeniesienia napędu jest prawidłowe. Jeśli napięcie to okaże się zbyt wysokie lub niskie należy je wyregulować ponieważ w innym wypadku może to powodować uszkodzenie łańcucha napędowego.

Ostatni krok – przygotowanie motocyklisty

Jeśli myślicie, że przygotowanie samej maszyny jest wystarczające do tego, aby bezpiecznie podróżować jednośladem, to jesteście w dużym błędzie. Motocyklista stanowi jedność z maszyną i przygotowanie organizmu i zadbanie o naszą formę fizyczną jest również bardzo ważnym aspektem.

Jazda motocyklem jest wyczerpująca dla naszych mięśni, jak również dla naszego serca. Podczas szybkiej jazdy serce bije znacznie szybciej. Ważne jest również, aby być odpowiednio wypoczętym, aby zachować odpowiednią koncentrację.

Można powiedzieć, że przygotowanie motocykla do sezonu zostało zakończone. Trzeba jednak pamiętać, że sama maszyna to nie wszystko. To sezonu przygotować powinien się także sam motocyklista. Dlatego sprawdzić powinien stan kasku, ubioru oraz wszelkich elementów bezpieczeństwa.

Kompleksowe zadbanie o motocykl oraz naszą kondycję zdecydowanie podniesie poziom bezpieczeństwa, pozwoli zachować maszyną w dobrej kondycji przez lata, a dobra kondycja motocyklisty spowoduje, że chętniej i częściej będziemy wyciągać z garażu jednoślady.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button