Artykuły

Auta elektryczne – moda czy funkcjonalność?

Na polskich drogach coraz częściej spotyka się auta elektryczne. Skąd bierze się ich popularność? Zdania są podzielone. Niektórzy dostrzegają i chwalą ich liczne zalety. Inni z kolei twierdzą, że elektryki to przejaw trendu, który zniknie równie szybko, co się pojawił. W tym artykule przedstawimy stan faktyczny. Spojrzymy obiektywnie na kwestię aut elektrycznych i ustalimy ich miejsce w nurcie motoryzacyjnych trendów. Zostań z nami!

Ekologia

Jedna z największych zalet aut elektrycznych to brak spalin. Nic dziwnego, że pojazdy tego typu zyskały sobie etykietę przyjaznych środowisku. Oczywiście poszczególni ich użytkownicy nie czerpią z tego faktu żadnych korzyści tu i teraz. W perspektywie dekad, a nawet stuleci, samochody elektryczne najprawdopodobniej staną się jednak standardem, który będzie służył zarówno ludziom, jak i całej planecie.

Rzecz jasna produkcja takich pojazdów oraz produkcja energii elektrycznej wciąż nie są przyjazne środowisku. Nie warto jednak zamykać się na szerszą perspektywę. Producenci aut elektrycznych z pewnością będą dążyli do postępów w tym zakresie. Koncerny takie jak Tesla, Toyota lub Hyundai już podejmują poważne kroki w kierunku bardziej ekologicznych procesów. Z drugiej strony należy pamiętać, że do tej pory nie powstało ani jedno ekologiczne rozwiązanie konkurencyjne dla silników elektrycznych, które można by obecnie wykorzystać na masową skalę.

Oszczędność

Choć auta elektryczne nie należą do najtańszych, samo ich ładowanie jest wyjątkowo opłacalne. Oczywiście każdy model reprezentuje inne standardy w tym kontekście. Ostatecznie koszt ładowania zależy od tego, gdzie podłączamy auto. Ceny energii elektrycznej w publicznych stacjach są z reguły wyższe niż w domach. Najtańsze ładowanie auta jest możliwe dzięki wykorzystaniu instalacji fotowoltaicznej. Zakładając jednak, że korzystasz ze standardowej taryfy i podłączasz swojego elektryka w domu, a auto zużywa 18 kWh/100 km, za przejechanie 100 km zapłacisz około 12 zł. Osiągnięcie takiej ekonomii jazdy nie jest możliwe dzięki żadnemu z powszechnie dostępnych paliw lub źródeł zasilania.

Dofinansowania

Kolejnym praktycznym aspektem posiadania auta elektrycznego jest możliwość skorzystania z dofinansowania na jego zakup. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska prowadzi program „Mój elektryk” mający na celu zmianę sił w strukturze napędowej polskiego rynku motoryzacyjnego. Przedsięwzięcie to pozwala na uzyskanie dopłaty do wstępnej opłaty leasingu oraz wynajmu długoterminowego w przypadku aut z napędem elektrycznym. Co więcej, obejmuje zarówno pojazdy osobowe, jak i dostawcze. Dotacje mają trwać do roku 2026.

Należy jednak pamiętać, że program „Mój elektryk” jest skierowany jedynie do przedsiębiorców. Ponadto nie pozwala on na zakup absolutnie każdego auta elektrycznego. Zanim więc zaplanujesz udział w tym przedsięwzięciu, upewnij się, czy aby na pewno jest to możliwe. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak rozpoczęcie umowy o leasing wraz z uzyskaniem dofinansowania wygląda w praktyce, przyjrzyj się ofercie Carsmile, którą znajdziesz tutaj: https://carsmile.pl/marka/tesla. Życzymy powodzenia w zakupach!

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button