Artykuły

Zmiana lakieru samochodu – na co uważać?

W pewnym momencie zastanawiamy się nad zmianą koloru lakieru lub odnowieniem dotychczasowego, naturalnie zniszczonego lakieru naszego samochodu. Zastanawiamy się wtedy jaki kolor wybrać, ale czy zastanawialiśmy się jak taka zmiana wygląda za zamkniętymi drzwiami serwisu lakierniczego i na co powinniśmy uważać?

Gdzie powinniśmy oddać samochód do lakierowania?

Jak z odpowiedzią na każde pytanie, w którym zasadniczą rolę odgrywa nasz budżet, to zależy ile chcemy wydać i jakiego efektu oczekujemy. Ważne, aby miejsce do którego oddajemy nasz samochód było odpowiednie wyposażone w sprzęt i urządzenia lakiernicze oraz posiadało wykwalifikowany zespół – kolorystę, który dobierze nasz lakier oraz lakiernika odpowiedzialnego za pracę w kabinie lakierniczej i nanoszenie powłoki lakieru.

Miejsc do wyboru mamy kilka, najczęściej są to autoryzowane lub nieautoryzowane serwisy lakiernicze, natomiast znajdziemy też osoby wykonujące takie zlecenia we własnym zakresie np. w przerobionym na kabinę lakierniczą garażu lub małej hali. W takim miejscu również możemy uzyskać zadowalający efekt, o ile wyposażenie lakierni w takim miejscu będzie odpowiednie do lakierowania samochodów.

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze polakierowanego samochodu?

Niezależnie od tego gdzie oddaliśmy nasz samochód do lakierowania, przy odbiorze powinniśmy zwrócić uwagę na najczęściej pojawiające się defekty:

  • Wtrącenia – małe drobinki kurzu lub innych elementów, które podczas lakierowania naszego samochodu znalazły się pod powłoką lakieru lub przyczepiły do niego,
  • Smugi na lakierze,
  • Rysy na lakierze wynikłe z niewłaściwego polerowania lakieru,
  • Źle dobrany lakier – np. w przypadku lakierowania tylko jednego elementu jak błotnik, lakier błotnika różni się od tego na innych częściach samochodu.

Najczęściej takie defekty są spowodowane:

  • Brakiem odpowiednich urządzeń do lakierowania,
  • Źle działającą/zaprojektowaną kabiną lakierniczą,
  • Umiejętnościami lakiernika/kolorysty,
  • Pechem – w tym skomplikowanym procesie, wymagającym dużych umiejętności nie mamy nad wszystkim kontroli i czasami np. wtrącenia pojawią się, mimo profesjonalnego sprzętu i wysokich umiejętności lakiernika.

Gdzie lakieruje się nasz samochód?

Nasz samochód powinien być lakierowany w profesjonalnej kabinie lakierniczej. Takie urządzenie gwarantuje odpowiedni przepływ powietrza w trakcie procesu nakładania powłoki lakierniczej i tym samym minimalizuje możliwość pojawienia się wtrąceń oraz źle naniesionego lakieru. Dodatkowo zapewnia bezpieczeństwo pracy lakiernika oraz minimalizuje negatywny wpływ lakierów i lotnych związków organicznych w nich zawartych na środowisko – dobra kabina lakiernicza posiada czterostopniowy system filtracji powietrza, zarówno wlotowego jak i wylotowego.

Niezależnie od tego gdzie oddamy nasz samochód do lakierowania, pamiętajmy żeby taką decyzję przemyśleć pod kątem koloru lakieru, w końcu to od niego wszystko się zaczęło.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button