ArtykułyPolecane

Leasing vs pożyczka leasingowa. Jak korzystnie sfinansować zakup auta dla firmy?

Nadszedł czas, w którym podjąłeś decyzję o zakupie auta dla swojej firmy. Jak to zrobić, aby nie nadwyrężyć zbytnio budżetu przedsiębiorstwa, a jednocześnie kupić dobrej jakości pojazd, który posłuży przez lata? Kiedy wzięcie kredytu w banku nie wydaje Ci się atrakcyjnym pomysłem, masz do wyboru dwie opcje: leasing, albo pożyczka leasingowa. Obie formy finansowania mają swoich zwolenników. Czym się od siebie różnią? Sprawdź!

Zalety leasingu – co musisz wiedzieć?

W przypadku leasingu operacyjnego otrzymujesz prawo do używania pojazdu, będącego de facto własnością leasingodawcy. Podpisując umowę, określacie czas w jakim będziesz korzystał z auta i umawiacie się na wysokość miesięcznych rat leasingowych.

To rozwiązanie ma swoje zalety: to firma leasingowa zajmuje się amortyzacją kosztów zużycia pojazdu. Ty, jako leasingobiorca możesz wpisać do kosztów uzyskania przychodu takie elementy leasingu jak: opłata wstępna, raty wraz z odsetkami, a także wydatki wynikające z codziennego używania auta w przedsiębiorstwie.

Zobacz również:  Tachografy - Czym są i jakie dane zbieraną

Zalety pożyczki leasingowej – co musisz wiedzieć?

Inaczej sprawa wygląda w przypadku pożyczki leasingowej. Od kredytu bankowego różni ją to, że jest udzielana przez firmy leasingowe, które mają o wiele bardziej liberalną politykę w kwestii zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. Pojazdy kupione w ten sposób, obniżają zdolność kredytową przedsiębiorstwa.

W takiej sytuacji, to Ty dokonujesz odpisów amortyzacyjnych, a w koszty uzyskania przychodu wliczasz prowizję, odsetki (bez części kapitałowej raty!) oraz koszty eksploatacyjne auta.

Leasing czy pożyczka? Decyzja nalży do Ciebie!

Zastanawiasz się, co jest bardziej opłacalne: kredyt czy pożyczka leasingowa? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od stanu finansów Twojej firmy, rodzaju przedsiębiorstwa i tego, jakie działania zamierzasz podjąć w przyszłości.

Zobacz również:  Test kamery samochodowej Xblitz V1 Professional Magnetic

Pożyczka leasingowa to doskonałe narzędzie jeżeli firma, którą prowadzisz nie jest płatnikiem VAT. Doskonale sprawdzi się również wtedy, kiedy wolisz wydłużyć okres kredytowania tak, aby móc płacić niższe raty. W jej przypadku, tak jak przy braniu każdego innego, bankowego kredytu możesz negocjować z pożyczkodawcą wysokość rat i czas ich spłacania.

Analogicznie, leasing będzie dobrym wyjściem dla tych, którzy woleliby szybko spłacić używany pojazd, bądź też chcieliby w krótkim czasie wymienić go na inny. To również dobre wyjście dla tych, którym zależy na utrzymaniu swojej zdolności kredytowej na wysokim poziomie, bo np. planują w najbliższej przyszłości wziąć pożyczkę na inne cele.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close