Artykuły

Opony używane – czy warto je kupić?

Opony należą do tych elementów wyposażenia samochodu, które należy regularnie wymieniać. Zakłada się, że okres eksploatacji opon wynosi 10 lat, ale niektórzy specjaliści radzą, aby wymieniać je co 5 lat. Dla wielu kierowców nowe opony są sporym wydatkiem, dlatego dużą popularnością cieszą się opony używane. Czy warto je kupić? Na co zwrócić uwagę, wybierając używane opony?

Dlaczego warto kupić używane opony?

Cena nowych opon jest bardzo wysoka, nie wszyscy kierowcy są w stanie wydać jednorazowo ponad tysiąc złotych. W takim wypadku doskonałą alternatywą są opony używane. Ich cena jest dużo niższa niż w przypadku nowych produktów. Bardzo często w ofercie można znaleźć opony w dobrym stanie, pochodzące od znanych, cenionych producentów, które mogą posłużyć jeszcze kilka lat. Zakup opon używanych jest świetnym rozwiązaniem nie tylko dla kierowców, którzy chcą zaoszczędzić, ale również dla tych, którzy jeżdżą samochodem okazjonalnie. W takim wypadku nie warto kupować nowego kompletu ogumienia, lepiej skorzystać z oferty punktu z używanymi częściami. Warto również wspomnieć o względach ekologicznych. Co roku wyrzuca się miliony opon, a to generuje duże ilości śmieci. Zakup używanych produktów przyczynia się do redukcji odpadów, a tym samym lepszego stanu środowiska.

Opony używane – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Opony używane są dobrą opcją, ale przed zakupem warto je dokładnie sprawdzić. Ogumienie musi być dobrej jakości i w odpowiednim staniem, w przeciwnym wypadku może narażać kierowców na niebezpieczeństwo w trakcie jazdy. Stare, zużyte opony mogą pogarszać przyczepność oraz utrudniać hamowanie np. na mokrej drodze. Aby tego uniknąć, należy sprawdzić, w jakim stanie są opony. W trakcie oględzin należy obejrzeć ścianki boczne, sprawdzić, czy nie ma na nich żądnych nacięć, wybrzuszeń czy braków gumy. Uszkodzenia mechaniczne mogą zwiększać ryzyko pęknięcia opony podczas jazdy. Bardzo ważna jest analiza bieżnika. Letnie opony muszą mieć bieżnik o głębokości co najmniej 3 mm, a zimowe i całoroczne minimum 4 mm. Należy pamiętać, aby sprawdzić wszystkie opony i pamiętać, że zużycie bieżnika powinno być równomierne. Kupując opony używane, warto również dowiedzieć się, kiedy były produkowane. Na oponach podany jest numer DOT, który pokazuje tydzień i rok produkcji. Nie warto kupować opon, które mają więcej niż 5-7 lat. Jeżeli jest to możliwe, należy sprawdzić, jaka była historia samochodu, z którego pochodzą opony. Jeżeli samochód był mocno eksploatowany, lepiej poszukać innych. Ostatnim etapem powinien być test ciśnieniowy opony, który wykaże ewentualne nierówności i wybrzuszenia. Wiele firm prowadzi nie tylko sprzedaż opon, ale także sprawdza ich stan, oferuje wymianę i dopasowanie do auta. Warto znaleźć sprzedawcę, który będzie gwarantem komfortu i bezpieczeństwa.

Zakup używanych opon jest dobrym rozwiązaniem, ale należy pamiętać, aby dokładnie sprawdzi wybrane produkty i wybrać takie, które są w odpowiednim stanie. Zużyte opony, z płytkim bieżnikiem mogą być przyczyną wypadku, dlatego należy ich unikać.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button