Artykuły

Zakup samochodu używanego – czym kierować się przy zakupie?

Nie wszystko, co na pozór wydaje się być dobre, jest takie w rzeczywistości, dlatego poszukiwanie pojazdu na rynku wtórnym to nie lada wyzwanie. Zakup samochodu używanego wymaga przede wszystkim cierpliwości i towarzystwa rozsądku. Zbyt pochopna decyzja może zakończyć się częstymi wizytami w warsztacie i dużymi wydatkami. Czym należy kierować się przy zakupie, aby na nim nie stracić?

Samochody używane — liczy się przebieg

Pierwszym elementem, na który należy zwrócić uwagę decydując się na zakup samochodu używanego jest przebieg. Wraz z jego wzrostem spada kondycja pojazdu, co zwiększa ryzyko awarii i zmusza do częstego serwisowania. Z reguły im starsze auto, tym więcej przejechanych kilometrów, dlatego niski stan licznika w połączeniu z zaawansowanym wiekiem samochodu powinien budzić szczególne podejrzenia. Aby uniknąć późniejszych rozczarowań wynikających z możliwej ingerencji nieuczciwego sprzedawcy, niezbędne będą dokładne oględziny auta. Co wskazuje na większy przebieg? Wytarta kierownica i dźwignia zmiany biegów, pozacierane symbole na przyciskach, gorsza kondycja tapicerki czy w końcu zdarte nakładki gumowe na pedałach. Tym elementom należy poświęcić szczególną uwagę.

Samochody używane — samochody z historią

Samochody używane posiadają już historię, na którą składają się ewentualne wypadki czy akcje serwisowe. Faktyczny stan pojazdu potrafią zamaskować wymienione przez sprzedawcę elementy karoserii, jak np. błotniki, reflektory czy zderzaki. Niestety podczas użytkowania wszelkie ukryte wady szybko dają o sobie znać, zmuszając jednocześnie do nierzadko kosztownych napraw. Aby zakup samochodu używanego nie zakończył się natychmiastową wizytą w warsztacie, konieczne będzie sprawdzenie numeru VIN, który pozwoli zweryfikować historię auta. Zawiera on zarówno techniczne informacje na temat pojazdu, jak i te związane z jego użytkowaniem, np. przeglądami czy naprawami. Rozbieżność między wskazaniem bazy danych a zastanym stanem samochodu, może świadczyć o nieuczciwości sprzedającego.

Samochody używane — stan silnika

Podczas zakupu nie obędzie się także bez sprawdzenia stanu silnika. Zajrzenie pod maskę pomoże zweryfikować czy nie dochodzi do ubytków płynu chłodniczego czy np. wycieków oleju, które mogą świadczyć o uszkodzonych uszczelkach lub nawet pękniętym bloku. Wbrew pozorom również czysty silnik powinien przykuć uwagę — umycie go przez sprzedawcę może wynikać z chęci ukrycia występujących nieszczelności.

Samochody używane — oferty  

Sprzedaż aut z drugiej ręki w coraz większym stopniu przenosi się do Internetu. Samochody używane można obecnie znaleźć na wielu portalach, które są dobrym punktem wyjścia do zakupu. Na co należy zwrócić uwagę podczas wstępnych, internetowych oględzin? W pierwszym kroku na serwis ogłoszeniowy — poszukiwania ułatwi sprawdzona platforma, która od lat zajmuje się pośrednictwem i handlem pojazdami. Dobry portal z doświadczeniem i szeroką ofertą znajduje się pod adresem https://samochody.pl. Kolejny punkt to szczegółowe zapoznanie się z ogłoszeniem, przeanalizowanie opisu oraz zdjęć. Ponieważ zakup samochodu używanego w ciemno rodzi ogromne ryzyko, konieczny będzie także kontakt ze sprzedawcą i umówienie się na oględziny. Rozwaga, cierpliwość i zastosowanie się do powyższych wskazówek pozwolą podjąć właściwą decyzję zakupową.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button