Artykuły

Zabezpieczenia stosowane w transporcie kontenerowym

Przewożenie towarów wiąże się z wieloma zagrożeniami i problemami natury technicznej. Towar łatwo bowiem uszkodzić, jeśli nie jest właściwie zabezpieczony. W przypadku transportu kontenerowego stosuje się szereg metod, które mają za zadanie chronić ładunek zarówno przed uszkodzeniem mechanicznym, jak i warunkami atmosferycznymi i kradzieżą.

Dlaczego zabezpieczenia kontenerowe są aż tak ważne?

Kontenery są bardzo popularne w transporcie morskim, kolejowym i drogowym. Przewozi się w nich najczęściej żywność, sprzęt AGD i RTV, ubrania oraz inne niewielkich rozmiarów produkty. Niektóre kontenery są przystosowane do przewożenia ładunków znacznie większych, takich jak maszyny budowlane.

Odpowiednie zabezpieczenie kontenerów to absolutna podstawa, aby towar dotarł na swoje miejsce w całości i bez żadnych uszkodzeń. Mowa tutaj o przesuwaniu się ładunku wewnątrz kontenera oraz oddziaływaniu wody, wilgoci czy temperatury. W przeciwnym razie produkt może ulec zepsuciu i nie będzie się on już nadawał do sprzedaży. Równie ważne jest stosowanie plomb kontenerowych, które zabezpieczają ładunek przed kradzieżą lub ingerencją z zewnątrz.

Przykłady zabezpieczeń w transporcie kontenerowym

W transporcie kontenerowym kluczowe jest, aby dane produkty były możliwie jak najciaśniej zapakowane. Brak przestrzeni spowoduje, że nie powinny się one przemieścić podczas transportu. W tym celu wykorzystuje się często styropian lub specjalne poduszki powietrzne, które są w stanie wytrzymać nacisk do kilkudziesięciu ton. Tak wypełniona przestrzeń zwiększy szansę na bezpieczne dotarcie towaru do punktu rozładunku.

Innym zabezpieczeniem są plomby kontenerowe. Ich zadaniem jest zabezpieczenie towaru przed kradzieżą. Plomby zabezpieczające są instalowane na drzwiach już po załadunku. Ich zerwanie to jasny sygnał, że do towaru dostała się osoba nieupoważniona. Plomby kontenerowe powinny być odporne na ekstremalne warunki temperaturowe i posiadać odpowiednią numerację, pozwalającą na późniejszą ewentualną identyfikację. Do ścian kontenerów często montuje się także blokujące towar taśmy czy drewniane kliny. Wszystko po to, aby uniemożliwić ładunkowi przesuwanie się w trakcie transportu.

Dla wielu produktów, takich jak żywność czy elektronika, niszczycielskie bywają zbyt wysokie temperatury oraz wilgoć. Dlatego też w transporcie kontenerowym stosuje się specjalne pochłaniacze wilgoci w postaci żelu lub proszku. Takie rozwiązanie najczęściej spotyka się w kontenerach przewożonych drogą morską.

Warto pamiętać, że każdy towar posiada inne charakterystyczne dla siebie cechy fizyczne i chemiczne. Ma to kluczowe znaczenie w dobieraniu odpowiedniego zabezpieczenia podczas transportu kontenerowego. Kontenery powinny nie tylko uniemożliwić ładunkowi przemieszczanie się w środku pojemnika, ale również ochronić towar przed wilgotnym powietrzem i temperaturą (czasami niezbędna może być wentylacja).

Sprawdzony system zabezpieczania towarów wartościowych znajdziesz na https://plomby.biz/.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button