Artykuły

Na czym polega kasacja pojazdów?

Czasami, kasacja samochodów może być jedynym słusznym wyborem. Szczególnie kiedy auto nie nadaje się już do jazdy z uwagi poważnego uszkodzenia, złego stanu technicznego, itp. Wiele osób być może nie do końca wie, jak działa kasacja pojazdów. W tym poradniku postaramy się przybliżyć tę czynność. Przeczytaj już teraz!

Możliwość kasacji pojazdów nie tylko ze względu na szkodę całkowitą

Jednym z podstawowych powodów kasacji samochodu, jest określona przez ubezpieczyciela szkoda całkowita takiego auta. W zaistniałej sytuacji zgodnie z prawem jesteśmy zobligowani do odwiedzenia miejsca, jakim jest stacja demontażu pojazdów.

Wydawać się to może bardzo proste, aczkolwiek należy dokładnie wiedzieć, jak to zrobić, oraz jakie formalności na nas czekają. Niedopełnienie zaistniałego obowiązku zezłomowania pojazdu może wiązać się nawet z konsekwencjami finansowymi. To samo dotyczy niedopilnowania niezbędnych formalności wobec danej czynności.

Niekiedy może dojść do sytuacji, że użytkownik zechcę zezłomować samochód, który jest jeszcze “na chodzie”. Głównie ze względu na słaby stan techniczny i wiele napraw, które pochłonęłyby mnóstwo pieniędzy, a co za tym idzie, znacznie przekroczyły wartość samochodu, lub też, jeżeli jest to stare auto. Warto wiedzieć, że podczas wyrejestrowania pojazdu, który został poddany złomowaniu, niekiedy można liczyć na zwrot części składki OC.

złomowanie pojazdów

 

Z czym udać się na stację demontażu pojazdów – formalności i inne

W przypadku, kiedy zainteresuje nas kasacja aut, bądź jesteśmy do tego zobligowani przez rzeczoznawcę, np. poprzez orzeczenie szkody całkowitej, musimy poszukać stacji demontażu pojazdów. Co ważne, dane miejsce musi posiadać wystawione przez Marszałka Województwa, zezwolenie na prowadzenie działalności. Głównie z takiego względu, iż procedury funkcjonowania wielu złomowisk są jasno określane, a nieprzestrzeganie ich grozi dużym niebezpieczeństwem.

Wiele osób kojarzy, szczególnie z telewizji zgniatanie aut, prasowanie ich, itp. Byłoby to niemożliwe bez wielu koniecznych procedur. Pracownicy złomowisk muszą wpierw usunąć z aut paliwo, płyny eksploatacyjne, czy chociażby zdemontować wiele części i podzespołów, a kolejno przeznaczyć je recyklingowi.

Wszelkie szczegółowe procesy kasacji reguluje Ustawa z 20 stycznia 2005 roku na temat recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Jednak jakich formalności należy dopełnić, gdy już zdecydujemy się na kasację, oraz co warto zabrać ze sobą?

Przede wszystkim, auto musi posiadać tabliczkę z numerem VIN, który będzie można odczytać. Ponadto musimy mieć dokumenty i akcesoria takie jak:

  • dowód rejestracyjny,
  • dowód osobisty,
  • tablice rejestracyjne,
  • karta pojazdu (jeżeli była wydana),
  • potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia (ostatniego).

W przypadku, gdy nie posiadamy ani dowodu rejestracyjnego, ani karty pojazdu, dokument, który potwierdzi dane samochodu, można pozyskać z wydziału komunikacji. Potrzebne będzie pisemne upoważnienie, jeśli występuje współwłaściciel na posiadany samochód, a także dowód osobisty właściciela samochodu, bądź inny dokument, który potwierdzi tożsamość.

Po procesie złomowania wykonywane są trzy kopie zaświadczenia o kasacji pojazdu. Jedna z nich jest dla właściciela auta, kolejną natomiast należy przekazać do właściwego urzędu, podczas wyrejestrowywania samochodu.

Kasacja samochodów – czy na zezłomowaniu można zarobić?

Mniej lub bardziej często, niektóre formalności związane z samochodami mogą nieść ze sobą ukryte formalności, czy koszty. Złomowanie pojazdów, w najlepszym przypadku zakończyć się może na kwocie 10 zł opłaty skarbowej związanej z późniejszym wyrejestrowaniem samochodu.

Jeżeli chodzi o transport pojazdu (np. niesprawnego) do stacji demontażu, w wielu przypadkach jest on darmowy. Złomowiska oferują bezpłatne usługi w tym zakresie, dlatego przed wyborem stacji, warto przyjrzeć się czy dana usługa jest oferowana.

Jeszcze do niedawna, za wybór stacji liczyć można było na gratyfikację finansową. Głównie ze względu na to, że podczas sprowadzania samochodu z zagranicy, importerzy musieli uiszczać popularną „opłatę recyklingową”. Otóż pieniądze, które najpierw wpływały na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, następnie przeznaczane były na działalność złomowisk – przez to zależało im na jak największej ilości klientów. Efektem tego było to, że ostatni właściciel auta mógł liczyć na zwrot kwoty nawet do 500 złotych, gdy oddał pojazd do kasacji.

Opłata została zniesiona w 2015 roku. Pomimo tego przed wyborem stacji, nadal warto doinformować się ile płacą za kasację samochodu w lokalnych firmach itp. Aktualnie kwoty wypłacane klientom są symboliczne – sięgają nawet 40 groszy za kilogram masy auta, lecz lepsze pieniądze mogą przynieść części. W wielu autach nawet starych i wysłużonych znajdują się cenne części/ podzespoły, które złomowiska chętnie odkupują od właścicieli. Następnie takowe prowadzą sprzedaż części używanych.

Warto jeszcze wiedzieć to, że ewentualną opłatą wobec złomowania należy się liczyć wtedy, gdy masa całkowita samochodu (np. zniszczonego), jest niższa niż 90% masy pierwotnej. Pomimo wszystko opłata nie będzie wysoka.

Podsumowanie

Kasacja samochodów jest niekiedy koniecznością, szczególnie jeżeli orzeknie tak ubezpieczyciel, lub pojazd nie nadaje się do użytku, gdyż jest w tak złym stanie technicznym, że koszty napraw przewyższają wartość. Podczas wyboru stacji, dobrze jest kierować się opisanymi zasadami.

Pamiętajmy również o tym, że złomowanie aut wiąże się z formalnościami i wymogiem posiadania określonych dokumentów – musimy mieć kartę pojazdu, pamiętać o dowodzie rejestracyjnym i nie tylko!

 

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button