Artykuły

Kosmetyka samochodowa – o czym warto wiedzieć rozpoczynać przygodę z auto detailingiem?

Umiejętny auto detailing pozwala wydobyć nawet z najstarszych aut pełen potencjał estetyczny. Oprócz tego stanowi zabezpieczenie dla wielu elementów konstrukcyjnych wozu. Dzięki temu poprawia się nie tylko jego wygląd, ale odporność na uszkodzenia – i w efekcie wartość pojazdu. Jak zacząć z auto detailingiem i o czym pamiętać na początku swojej przygody?

Podstawy auto detailingu – odpowiednie narzędzia i technika

Pielęgnacja auta składa się z dwóch podstawowych elementów składowych: wysokiej jakości narzędzi i kosmetyków oraz techniki wykonywania zabiegów detailingowych. Na tych pierwszych nie powinniśmy oszczędzać. Jeśli zaś chodzi o technikę – będziemy ją szlifować nieustannie.

Na samym początku warto zwrócić szczególną uwagę na dobór kosmetyków samochodowych. Zamiast kierować się “zmysłem sknerusa” – zainwestujmy w większą ilość dedykowanych preparatów, np. do felg, karoserii matowej, usuwania konkretnych zabrudzeń (smoła, zanieczyszczenia organiczne). Najlepsze kosmetyki samochodowe można nabyć w sklepie https://sklep.proelite.pl/.

W kwestii narzędzi – na samym początku naszej przygody warto zaopatrzyć się w przynajmniej jedno opakowanie ściereczek z mikrofibry. Zainwestujmy również w porządne gąbki – jak najbardziej “mięsiste” – ponieważ takie najlepiej usuwają zabrudzenia z powierzchni lakieru.

Zewnętrzna pielęgnacja auta – szyby, lusterka, felgi i karoseria

Zanim przejdziemy do zewnętrznych zabiegów stricte detailingowych – musimy umyć nasze auto. Nie możemy jednak tego zrobić byle jak. Kluczowe jest działanie etapowe – nawet jeśli myjemy samochód w domu. Każde czyszczenie powinniśmy zacząć od mycia wstępnego (jeśli mamy karcher – to wykorzystajmy go, równie dobrze możemy jednak użyć szlaufa lub kilku wiader z wodą i spienionym szamponem).

Celem mycia wstępnego jest usunięcie twardych zanieczyszczeń – takich jak np. błoto. Pominięcie tego etapu poskutkowałoby najpewniej powstaniem rys podczas szorowania gąbką. Po myciu wstępnym czas na mycie właściwe. Kluczowe znaczenie ma tutaj szampon i gąbka, których używamy. Co ważne – szampon powinien opierać się na formule, która przygotowuje lakier do aplikacji wosku i innych preparatów zabezpieczających.

Warto pamiętać o tym, żeby stosować zasadę mycia na dwa wiadra – tzn. w jednym wiadrze mamy wodę i szampon, a w drugim czystą wodę, w której płuczemy gąbkę. Dzięki temu unikniemy rozsmarowywania zabrudzeń na powierzchni karoserii, a także ewentualnych uszkodzeń, jeśli na karoserii pozostaną resztki piachu lub innych elementów stałych.

Po dokładnym wyczyszczeniu auta spłukujemy pianę. Teraz możemy przystąpić do zabiegów detailingowych. Jeśli mamy dużo czasu – świetnym pomysłem będzie polerowanie. Będziemy do tego potrzebować pasty i szmatki z mikrofibry. Warto zastanowić się również nad nałożeniem na lakier powłoki ceramicznej, która dzięki swojej twardości stanowi doskonałe zabezpieczenie przed uszkodzeniami. Oprócz tego nadaje karoserii świetnie wyglądający, lustrzany błysk. Wysokiej jakości produkty do polerowania oferuje https://proelite.pl/.

Oprócz karoserii trzeba zatroszczyć się o felgi. Do tego możemy wykorzystać dedykowane preparaty, których na rynku jest naprawdę wiele. Na szyby i lusterka możemy zaaplikować substancję, która zabezpieczy je przed osadzaniem się wody.

Kosmetyka samochodowa - o czym warto wiedzieć rozpoczynać przygodę z auto detailingiem? 2

Zadbane wnętrze samochodu – kokpit, tapicerka, podsufitka i podłoga

O wnętrze samochodu powinniśmy dbać równie gorliwie, co o jego część zewnętrzną. Tutaj wiele zależy od tego, jakie wyposażenie znajduje się w środku. Do skóry powinniśmy używać specjalnie opracowanych preparatów – podobnie będzie z tapicerką welurową czy praktycznie każdą inną.

Nie możemy też zapominać o czyszczeniu kokpitu i podsufitki. Podłogę zaś należy dokładnie odkurzyć i najlepiej zabezpieczyć dywanikami. Dzięki temu unikniemy uszkodzeń mechanicznych i trudnych do usunięcia zabrudzeń.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button