Artykuły

Wyrejestrowanie samochodu – kiedy i jak należy to zrobić?

Jako kierowca możesz spotkać się z sytuacjami, w których będziesz musiał wyrejestrować samochód – swój własny lub taki, którego jesteś współwłaścicielem. Na czym to polega i gdzie się udać? Specjaliści z towarzystwa ubezpieczeniowego ERGO Hestia krok po kroku tłumaczą najważniejsze kwestie dotyczące wyrejestrowania pojazdu.

Z tekstu dowiesz się:

 • w jakich sytuacjach należy wyrejestrować samochód,
 • jak wyrejestrować auto,
 • jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC po wyrejestrowaniu pojazdu.

Informacje o przepisach związanych z wyrejestrowywaniem auta znajdziesz w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Warto znać jej treść lub zapoznać się z niniejszym artykułem, który wyjaśnia najważniejsze kwestie. Kara za niewyrejestrowanie pojazdu w sytuacji, gdy to konieczne, wynosi od 200 zł do aż 1000 zł!

Wyrejestrowanie pojazdu – kiedy trzeba to zrobić?

Często kierowcy są przekonani, że muszą załatwić wyrejestrowanie auta po sprzedaży. To nieprawda – w takiej sytuacji powinieneś jedynie poinformować o zmianie właściciela. Twoim obowiązkiem jest zatem formalne zgłoszenie sprzedaży samochodu. Taka sama powinność czeka Cię w przypadku przekazania pojazdu w ramach darowizny. Zgłoszenie, czy inaczej zawiadomienie o zbyciu pojazdu, powinieneś złożyć we właściwym wydziale komunikacji w ciągu 30 dni od momentu zmiany właściciela auta.

A co z sytuacjami, w których rzeczywiście Twoim obowiązkiem jest wyrejestrowanie? Można wymienić kilka:

 • kradzież pojazdu,
 • wycofanie samochodu z obiegu,
 • kasacja pojazdu w kraju lub za granicą,
 • trwała utrata pojazdu, np. w pożarze,
 • zarejestrowanie pojazdu poza granicami RP.

Czas, który masz na wyrejestrowanie auta w wymienionych okolicznościach, to 30 dni. Jego przekroczenie wiąże się ze wspomnianą już karą finansową.

Jak wyrejestrować samochód?

Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu złożysz na kilka sposobów: osobiście, pocztą lub online. Możesz pobrać formularz z internetu i wypełnić go w domu albo skorzystać z gotowych wzorów dostępnych w urzędzie. W niektórych sytuacjach będą Ci potrzebne różne dodatkowe załączniki – to, czego będziesz potrzebować, zależy od powodu wyrejestrowywania. Komplet dokumentów w zależności od miejsca zarejestrowania kieruj do wydziału komunikacji:

 • urzędu starostwa powiatowego,
 • urzędu miasta,
 • urzędu dzielnicy (w przypadku Warszawy).

Czas oczekiwania na rozpatrzenie sprawy w urzędzie to maksymalnie 30 dni. Koszt wyrejestrowania w przypadku jednego właściciela wynosi 10 zł. Jeśli jeden właściciel udziela drugiemu pełnomocnictwa, trzeba zapłacić dodatkowo 17 zł. Koszty rosną, jeśli powodem wyrejestrowania jest utrata pojazdu (doliczana jest wtedy opłata na rzecz gminy).

Wyrejestrowanie pojazdu a OC

Pamiętaj, że aby nie stracić pieniędzy wpłaconych w ramach składek, zaraz po wyrejestrowaniu pojazdu powinieneś złożyć do swojego ubezpieczyciela dokument urzędowy potwierdzający wyrejestrowanie.

Dodatkowo należy załączyć dyspozycję do zwrotu składek wpłaconych za pozostały okres ochronny. Otrzymasz je z powrotem w ciągu 14 dni.

Klienci, którzy posiadają ubezpieczenia ERGO Hestia, mogą zgłosić wyrejestrowanie pojazdu w celu rozwiązania polisy przez Osobiste Konto Klienta. To duże ułatwienie, które z pewnością docenisz!

Jeśli lubisz proste i skuteczne rozwiązania, sprawdź ofertę ERGO Hestia i zdecyduj się na ubezpieczenie w tej firmie. Zgłoszenie wyrejestrowania pojazdu bezpośrednio w panelu Osobistego Konta Klienta to tylko jedno z udogodnień, które zyskasz!

Artykuł sponsorowany

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button