Artykuły

Wypadek samochodowy w UK – co trzeba wiedzieć o odszkodowaniu?

Wypadki komunikacyjne zdarzają się, gdy jesteśmy na wakacjach, odwiedzamy rodzinę mieszkającą poza krajem lub sami pracujemy za granicą. Pamiętaj, że przebywając na terytorium obcego państwa, także masz prawo do uzyskania rekompensaty. Sprawdź, jak otrzymać odszkodowanie za wypadek samochodowy w UK.

Odszkodowanie za wypadek samochodowy – komu się należy?

Wypadek samochodowy w UK - co trzeba wiedzieć o odszkodowaniu? 2odszkodowanie za wypadek samochodowy możesz ubiegać się zawsze, jeśli tylko nie był on spowodowany Twoim działaniem. Takie prawo przysługuje każdemu, niezależnie od charakteru poniesionej szkody czy wielkości doznanych urazów. Możesz ubiegać się o odszkodowanie także wtedy, gdy byłeś pasażerem znajdującym się w aucie sprawcy wypadku. Jeżeli Twój bliski poniósł śmierć podczas takiego zdarzenia, możesz domagać się odpowiedniej rekompensaty.

Odszkodowanie należy się obcokrajowcom, którzy przebywają w Wielkiej Brytanii na dłużej (np. w celach zarobkowych), ale też osobom znajdującym się na terenie kraju w celach turystycznych lub odwiedzając bliskich. Warto pamiętać, że sytuacja, w której sprawca nie był ubezpieczony, nie przekreśla Twoich szans na odszkodowanie. Ponieważ ubezpieczenie jest obowiązkowe, istnieją specjalne fundusze przeznaczone na pokrycie szkód spowodowanych przez takie osoby.

Nie tylko dla kierowców i pasażerów samochodów

Nie zapominajmy, że odszkodowania komunikacyjne dotyczą różnego rodzaju uczestników ruchu drogowego. Prawo do rekompensaty mają zatem nie tylko osoby poruszające się samochodem, ale też piesi, rowerzyści czy motocykliści.

Czym jest odszkodowanie za stres powypadkowy w UK?

Wypadek samochodowy w UK - co trzeba wiedzieć o odszkodowaniu? 3Każdy wypadek komunikacyjny może być dla poszkodowanego traumatycznym wydarzeniem. Nawet jeśli nie doznałeś poważnych urazów fizycznych, możesz ponieść pewne konsekwencje psychiczne. Dlatego istnieje możliwość uzyskania odszkodowania za stres powypadkowy.

Odszkodowanie za stres powypadkowy w UK dotyczy osób, w przypadku których silny stres związany z traumatycznym zdarzeniem obniża jakość życia i sprawia, że codzienne funkcjonowanie jest znacznie utrudnione. Do najczęściej spotykanych zaburzeń o podłożu psychicznym należą depresja i PTSD, czyli zespół stresu pourazowego. Wielu poszkodowanych boryka się z takimi problemami jak przewlekły lęk, nerwica, koszmary – powoduje to problemy w pracy, relacjach z rodziną i znajomymi, czy też z realizacją codziennych obowiązków.

Jak postępować, kiedy dojdzie do wypadku?

Pierwszą sprawą, o jaką należy zadbać po wypadku, jest zapewnienie bezpieczeństwa sobie i innym. Jeżeli ktoś jest poważnie ranny, konieczne jest szybkie zawiadomienie pogotowia. Ważną rzeczą jest przestawienie (w miarę możliwości) samochodów w taki sposób, by nie blokowały przejazdu innym uczestnikom ruchu.

Następnym krokiem jest spisanie danych drugiego kierowcy, takich jak imię i nazwisko, numer rejestracyjny auta i adres, najlepiej również numer polisy ubezpieczeniowej. Co zrobić, jeśli drugi kierowca nie chce udzielić tych informacji? W takiej sytuacji należy wezwać policję, a także wykonać zdjęcia samochodów i spróbować znaleźć świadków wydarzenia.

Kancelaria odszkodowawcza – sięgnij po profesjonalną pomoc

Odszkodowanie za wypadek samochodowy w UK może uzyskać każdy poszkodowany. Nie jest to jednak proste – konieczne jest przebrnięcie przez gąszcz przepisów i zebranie wielu dowodów, a bariera językowa i nieznajomość lokalnego prawa mogą utrudniać to zadanie. Dobrym pomysłem jest zwrócenie się o pomoc do kancelarii odszkodowawczej, specjalizującej się w sprawach prowadzonych w Wielkiej Brytanii. Doświadczenie i wiedza ekspertów pozwolą na skuteczne i możliwie szybkie przejście wszystkich procedur.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button