Artykuły

Wynajem samochodu – długo, średnio i krótkoterminowy – podstawowe różnice.

Możliwość finansowania nowego samochodu w formule najmu auta od kilku lat wyraźnie zmienia podejście użytkowników samochodu do samej idei, jaką jest możliwość korzystania z fabrycznie nowego samochodu, bez konieczności jego kupowania. Znacznie częściej spotykamy się już z zainteresowaniem wynajmem, który wyróżnia się korzystnym terminem trwania, bazując na umowie abonamentowej oraz stosunkowo niskim kosztem. Istnieje jednak kilka form najmu, a każda z nich odpowiada na zupełnie inne potrzeby użytkownika. Sprawdź więc czym różnią się poszczególne oferty i wybierz model, który jest idealny dla Ciebie.

Wynajem krótkoterminowy samochodu

Myśląc o krótkoterminowym wynajmie auta, w pierwszej chwili przychodzi nam na myśl popularna forma korzystania z samochodu na minuty czy godziny. Mimo, że usługa ta w naszej świadomości jest już długo dostępna, to tak naprawdę na polskim rynku istnieje dopiero od 2016 roku. Taka forma wynajmu dotyczy nie tylko aut w postaci car-sharingu, ale również miejskich hulajnóg czy rowerów. Wbrew pozorom nie jest to jednak jeszcze usługa sklasyfikowana jako wynajem krótkoterminowy, ponieważ nie wymaga dopełnienia formalności, takich jak kontakt z doradcą czy podpisanie umowy.

Kiedy więc mówimy o krótkoterminowym wynajmie samochodu?

Najem krótkoterminowy rozpoczyna się w momencie, gdy decydujemy się na wynajem auta w terminie od kilku do 30 dni i jesteśmy podpisujemy stosowną umowę najmu. Finalne warunki oraz cena najmu jest uzależniona od wybranego przez nas modelu samochodu oraz okresu wypożyczenia. W trakcie trwania umowy nie uzyskujemy prawa do własności pojazdu, po prostu stajemy się jego użytkownikami. To formuła często wybierana przez przedsiębiorców np. podczas podróży służbowej w innym mieście czy osoby prywatne, które potrzebują auta na rodzinny, wakacyjny wyjazd.

Jakie są plusy najmu krótkoterminowego?

Decydując się na najem krótkoterminowy jako przedsiębiorca zyskujemy możliwość ujęcia kosztów eksploatacji wynajmowanego samochodu w księdze przychodów i rozchodów – co jest niewątpliwie dużą zaletą. W przypadku klienta indywidualnego udogodnieniem jest sama forma, która gwarantuje pełną elastyczność. Krótkoterminowe zobowiązanie jest bezpieczną formą wynajmu, która może zostać w pełni dopasowana do naszych potrzeb, nawet w najbardziej nieoczekiwanych sytuacjach np. jeśli potrzebujemy samochodu zastępczego, możemy z dnia na dzień wynająć auto, dopasowując termin wynajmu do naszego zapotrzebowania. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to najtańsze dostępne rozwiązanie. Głównie z uwagi na to, że ceny wynajmu auta znajdują się w przedziale od kilkuset do kilku tysięcy złotych za dobę, a dodatkowo często występuje również konieczność wpłacenia kaucji za wybrany model.

Wszystko zależy więc od tego jakie są nasze aktualne potrzeby. W wynajmie krótkoterminowym auto możemy mieć od ręki, ale musimy być świadomi wysokich kosztów, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na wynajem samochodu marki premium.

Wynajem średnioterminowy

To wynajem, którego idea przypomina często formułę korzystania z serwisów streamingowych z muzyką, filmami, dostawcą internetu czy umową podpisywaną z operatorem sieci komórkowej. Wynajem średnioterminowy najczęściej nazywany jest modelem subskrypcyjnym, czyli wynajmem aut na abonament. Czy wiesz, że wg. raportu “SubskrypcjePL” IQS na zlecenie Fundacji Digital Poland, ponad 92% Polaków korzysta już z przynajmniej jednej formy subskrypcji? Skoro możemy korzystać z programu na abonament, dlaczego nie możemy w takiej formie korzystać z samochodu?

To rozwiązanie dedykowane nie tylko klientom biznesowym, ale również dla klienta indywidualnego, któremu zależy na krótkim zobowiązaniu, bezproblemowym użytkowaniu fabrycznie nowego samochodu w połączeniu ze stosunkowo niskim kosztem utrzymania auta. Decydując się na wynajem średnioterminowy, oprócz fabrycznie nowego auta zyskujemy również szereg dodatkowych usług, które sprawiają, że w trakcie trwania umowy jedyne o czym musimy pamiętać to zatankowanie pojazdu.

Jak to możliwe?

Wybierając model samochodu, który będziemy wynajmować w formule na abonament pojawia się możliwość całkowitej konfiguracji wybranej oferty oraz szeregu usług, w których skład wchodzi rejestracja pojazdu, przeglądy i serwisy, naprawy gwarancyjne oraz pakiet 10 tysięcy kilometrów na start w cenie.

To rozwiązanie dla każdego

Wynajem średnioterminowy to łatwo dostępny sposób na fabrycznie nowy samochód, który nie wymaga dużej inwestycji gotówki ani długoletniego zobowiązania. Z oferty może skorzystać każdy, zarówno osoba prowadząca działalność gospodarczą jak i osoba prywatna. Przed podpisaniem umowy konieczne jest przeprowadzenie przez firmę wynajmującą prostej procedury weryfikacji potwierdzającą zdolność płatniczą klienta. Nie jest to jednak proces skomplikowany, ponieważ do skutecznej weryfikacji wystarczą dane z dowodu osobistego i rachunku bankowego.

Ceny nowych samochodów zaczynają się już od 599 zł brutto miesięcznie, a dzięki formie abonamentu miesięczna opłata pozostaje niezmienna przez cały okres trwania umowy, co umożliwia dokładne rozplanowanie rocznego budżetu. Nie musimy się więc martwić o niespodziewane koszty związane z eksploatacją samochodu.

Zastanawiasz się co dzieje się z wynajmowanym samochodem po zakończeniu umowy?

Możesz zdecydować się na przedłużenie umowy i wybrać swój drugi, fabrycznie nowy samochód lub zwrócić aktualny model i zrezygnować z kontynuowania najmu. Wynajem średnioterminowy stał się więc wypełnieniem oferty rynku motoryzacyjnego, tworząc realną konkurencję dla leasingu i dając alternatywę pomiędzy zakupem nowego auta, a najmem krótkoterminowym czy car-sharingiem.

Wynajem długoterminowy

Ostatnia typ wynajmu samochodu, często określany zamiennie z pojęciem dzierżawy pojazdu to najem długoterminowy.

Czym charakteryzuje się ta forma najmu?
Działa podobnie do wynajmu średnioterminowego, bazując na zasadzie opłat abonamentowych, ale umożliwiając klientowi wynajem auta na dłuższy okres czasu. Dla wielu osób zaletą jest również możliwość wykupu samochodu wraz ze zbliżającym się końcem umowy najmu, co wyróżnia tę formułę na tle innych. Finansowanie auta w formule najmu długoterminowego odbywa się bez konieczności wkładu własnego z uwzględnieniem miesięcznych opłat abonamentowych.

Jaką formę wynajmu wybrać?

Warto sprawdzić wszystkie dostępne oferty, wybrać najkorzystniejszą i najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb i oczekiwań. Powinniśmy odpowiedzieć na pytanie co jest dla nas najważniejsze w danym momencie i jakie rozwiązanie pozwoli nam w pełni wykorzystać możliwości usługi jaką jest wynajem aut w abonamencie.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button