Artykuły

Ubezpieczenie OC a AC – poznaj najważniejsze różnice

Posiadanie samochodu już dawno temu przestało być luksusem. Oczywiście, nadal istnieją marki premium, marki luksusowe, na które nie każdy może sobie pozwolić. Jednak samochód jako taki zdecydowanie nie jest luksusem – jest normalnym narzędziem, które służy do przemieszczania się. Pomaga w pracy i organizacji życia. Jednak posiadanie samochodu to też obowiązki. Każdy uczestnik ruchu drogowego jest odpowiedzialny za zdrowie i bezpieczeństwo innych użytkowników dróg. Szczególna odpowiedzialność spoczywa na kierowcach. Samochód jest przecież w stanie narobić bardzo poważnych szkód. Niestety też, wypadki i kolizje są powszechne na drogach. A mogą kończyć się one nawet bardzo poważnym uszczerbkiem na zdrowiu lub wręcz śmiercią. Zdarzają się też zwykłe kolizje, otarcia i inne problemy. Każdy samochód może też zostać uszkodzony w wyniku działań osób trzecich lub z powodów zupełnie losowych i niezależnych od nikogo. Na takie sytuacje właśnie jest odpowiednie ubezpieczenie pojazdu – coś, czym powinien się zainteresować każdy kierowca.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest bardzo ważne. Ogromna odpowiedzialność spoczywa zwłaszcza na kierowcach samochodów, których na drogach jest przecież najwięcej. Każdy samochód może ulec wypadkowi – z winy kierowcy lub osób trzecich. Dlatego polskie prawo nakłada na każdego kierowcę obowiązek ubezpieczenia OC – odpowiedzialności cywilnej, by zabezpieczyć się na tego typu możliwości. Ubezpieczenie chroni nie tylko użytkownika danego samochodu – chroni też osoby i inne pojazdy, które uczestniczyły w wypadku czy kolizji. Tak naprawdę wszystko zależy od odpowiedniego ubezpieczenia. Wśród ubezpieczeń samochodowych najważniejsze jest OC oraz AC i to właśnie o nich mówi się zdecydowanie najczęściej.

Czym jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem każdego pojazdu, który wyjeżdża na drogę. Jeśli kierowca samochodu jeździ samochodem bez ważnego OC łamie prawo i mogą go z tego tytułu spotkać bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Każdy, obowiązkowo musi przystąpić do OC – nie da się tego obowiązku obejść zgodnie z prawem. Dla wielu może to wydawać się bardzo restrykcyjnym podejściem, ale tak naprawdę to tylko pozory. W końcu chodzi o bezpieczeństwo, a to wartość nadrzędna. Z biegiem czasu, jeśli kierowca jeździ bezkolizyjnie i wzrasta jego doświadczenie za kółkiem, może też liczyć na szereg bardzo korzystnych zniżek. Ubezpieczenie OC wchodzi w grę wtedy, gdy dojdzie do wypadku z winy kierującego danym pojazdem. Wtedy naprawa drugiego samochodu, zadośćuczynienie osobie pokrzywdzonej w wypadku pokrywa właśnie ubezpieczenie z płaconych sukcesywnie składek. Jeśli szukasz najlepszego dla siebie ubezpieczenia przyda ci się pomoc. W tym celu zajrzyj tutaj, by szybko i bezproblemowo porównać wszystkie możliwe opcje: porownywarki-ubezpieczen.pl

Co to jest ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie AC, w odróżnieniu do ubezpieczenia OC, jest całkowicie dobrowolne. Jeśli nie chcesz go wykupować, wcale nie musisz tego robić. Nadal jednak warto to rozważyć. Ubezpieczenie AC chroni ciebie i twój samochód. Wypadki chodzą po ludziach – zarysowania, kradzieże, pożar, powódź, zalanie, gradobicie – wymieniać można naprawdę długo. Jednak jeśli masz AC to nie powinno być dla ciebie problemem. Istnieje nawet szansa otrzymania samochodu zastępczego do swojej dyspozycji do czasu naprawy samochodu właściwego. Wszystko zależy od zakresu twojego ubezpieczenia, bo te – ponownie w odróżnieniu od ubezpieczenia OC – może być bardzo różne. Więcej na temat różnic w ubezpieczeniach przeczytasz tutaj: https://porownywarki-ubezpieczen.pl/b/64-czym-rozni-sie-oc-od-ac.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button