Artykuły

Wymiana licznika (drogomierza) w samochodzie – nowe przepisy od 2020 roku

Cofnięty licznik w samochodzie to jedna z największych plag rynku używanych samochodów w Polsce. Rząd od kilku lat stara się ograniczyć ten proceder. Od początku 2020 roku weszły w życie kolejne, dodatkowe przepisy dotyczące drogomierza samochodowego, o których powinien wiedzieć każdy kierowca. Chodzi m.in. o wymianę licznika.

Drogomierz w samochodzie, określany potocznie jako licznik kilometrów lub licznik przebiegu, to urządzenie montowane w pojeździe, które służy do pomiaru pokonanej odległości. Licznik znajduje się na desce rozdzielczej. W pojazdach starszego typu ma on formę analogową, a w nowych samochodach standardem jest licznik elektroniczny.

Cofnięty licznik w samochodzie

Z pojęciem cofniętego stanu licznika w samochodzie spotkał się każdy kierowca, zwłaszcza ci, którzy kupili używany samochód z zagranicy. Choć nie ma oficjalnych danych, to szacuje się, że aż 80 proc. aut sprowadzonych do Polski ma „przekręcony licznik”. Zaniżanie stanu licznika kilometrów to niestety praktyka, z którą muszą się liczyć potencjalni kupujący.

Choć cofanie stanu licznika jest przestępstwem, za które grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia, to nie ukróciło to tego procederu. Wykonujący jak i zleceniodawcy cofania licznika liczą, że gdy zostaną złapani na przestępstwie to uda im się uniknąć więzienia, a sprawa zakończy się jedynie na grzywnie. Dlatego od stycznia 2020 roku wprowadzono dodatkowe przepisy utrudniające swobodną ingerencję w stan drogomierza.

Wymiana licznika w samochodzie

Od tego roku wymiana drogomierza samochodowego wiąże się z dodatkową wizytą na stacji kontroli pojazdów i dodatkowej opłacie. Wymienić drogomierz można tylko wtedy, gdy nie odmierza on przebiegu pojazdu w prawidłowy sposób, przez co zachodzi konieczność jego jak najszybszej wymiany.

Szczegółowe przepisy zostały zawarte w Prawie o ruchu drogowym, w artykule 81a:

„Wymiana drogomierza jest dopuszczalna, gdy drogomierz nie odmierza przebiegu pojazdu w sytuacji, w której ze względu na przeznaczenie drogomierza powinien ten przebieg odmierzać lub gdy jest konieczna wymiana elementu pojazdu, z którym drogomierz jest nierozerwalnie związany. Wymiana drogomierza może nastąpić tylko na drogomierz sprawny i właściwy dla danego typu pojazdu”.

Po wymianie, właściciel pojazdu musi w ciągu 14 dni przyjechać na stację diagnostyczną, by złożyć stosowne oświadczenie, podając datę i przyczynę wymiany. Spisywany jest także stan starego licznika. Co ważne, oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej. Takie oświadczenie można złożyć na stacji kontroli pojazdów SKP Łódź.

Całkowity koszt wizyty na stacji kontroli wynosi nie więcej niż 100 zł.

Wymiana drogomierza – oświadczenie

Samo oświadczenie właściciela lub posiadacza pojazdu o wymianie drogomierza musi zawierać następujące dane:

  • Imię i nazwisko oraz PESEL właściciela lub posiadacza pojazdu
  • Nazwę marki, typ, model, rok produkcji, numer VIN albo numer nadwozia, podwozia lub ramy pojazdu
  • Numer rejestracyjny pojazdu
  • Przyczynę wymiany drogomierza – do wyboru są dwie przyczyny:
    1) drogomierz nie odmierza przebiegu pojazdu w sytuacji, w której ze względu na przeznaczenie drogomierza powinien ten przebieg odmierzać;
    2) konieczność wymiany elementu pojazdu, z którym drogomierz jest nierozerwalnie związany
  • Miejsce złożenia oświadczenia.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button