Artykuły

Wakacyjny wyjazd własnym autem? Pomyśl o tym ubezpieczeniu

Każdy chce, by wyjazd na wakacje był nie tylko przyjemny, ale i bezpieczny. Żeby udało się osiągnąć ten cel, trzeba przede wszystkim dobrze się przygotować. Oprócz odpowiednio spakowanej walizki, musisz także pamiętać o ubezpieczeniu, zarówno siebie, jak i swojego auta, jeśli zamierzasz pojechać na wakacje własnym samochodem. Jakie ubezpieczenie wybrać i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Wyjazd własnym autem – dlaczego warto?

Jeśli wyjeżdżasz za granicę, bez wątpienia będziesz chciał skorzystać z uroków danego miejsca i je dokładnie poznać. Zwiedzanie ciekawych zakątków jest o wiele wygodniejsze, gdy posiadasz auto. Dzięki niemu możesz pokonywać duże odległości w komfortowych warunkach oraz zabrać ze sobą większą ilość rzeczy, co nie jest możliwe w przypadku transportu publicznego. Możesz wynająć auto z jednej z firm, która oferuje tego typu usługi, lecz musisz liczyć się często z różnego rodzaju zasadami wymaganymi przez daną firmę. Jadąc swoim autem, to Ty decydujesz o tym, co ze sobą zabierasz, a także o tym, jakie zasady w samochodzie obowiązują. Pamiętaj, że warto sprawdzić przed wyjazdem aktualność polisy ubezpieczeniowej auta. Warto wykupić nie tylko podstawowe OC, które jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli samochodów, ale także rozszerzenia w postaci AC, NNW i assistance. Dzięki temu w nieprzewidzianych sytuacjach nie zostaniesz bez pomocy. Pamiętaj, że nie na wszystko jesteś w stanie się przygotować, ale posiadanie dobrego ubezpieczenia może pomóc Ci poradzić sobie ze skutkami takich zdarzeń jak np. przebicie opony czy kolizja drogowa. Najlepsze oferty, w korzystnych cenach, znajdziesz dzięki porównywarce cen ubezpieczeń (https://www.ocsamochodu.pl/ranking-towarzystw-ubezpieczen-komunikacyjnych/0.html). Możesz nie tylko znaleźć polisę, ale także dokonać wszelkich formalności, bez konieczności wychodzenia z domu, a zaoszczędzony czas poświęcić na dokładne zaplanowanie podróży.

Ubezpieczenie auta – czy będzie ważne za granicą?

Ubezpieczenie OC, które wykupisz w Polsce, będzie ważne także we wszystkich państwach, które są członkami Unii Europejskiej, ale nie tylko. Są kraje spoza Unii, w których będzie ono również obowiązywało. Zanim wybierzesz się w podróż, koniecznie sprawdź, czy Twoja polisa będzie tam honorowana. Istnieje grupa krajów, w przypadku których konieczne będzie wyrobienie Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczenia Komunikacyjnego, który jest powszechnie nazywany jest Zieloną Kartą. Zakres ochrony w tym przypadku będzie taki sam jak przy OC. Czy to wystarczy? To zależy od tego, w jakich przypadkach chciałbyś otrzymać pomoc. Kompleksowe ubezpieczenie samochodu umożliwia otrzymanie pomocy w sytuacji, gdy:

  • Będziesz uczestnikiem kolizji lub wypadku;
  • Twoje auto zostanie uszkodzone w wyniku działań wandali lub sił natury;
  • Samochód zostanie skradziony;
  • Będziesz wymagać opieki medycznej po zdarzeniu drogowym;
  • Będziesz potrzebować pomocy w załatwieniu formalności związanych z daną sytuacją drogową.

Oczywiście są to tylko przykładowe sytuacje, w jakich możesz otrzymać należyte wsparcie ubezpieczyciela. Przede wszystkim zyskujesz spokój, że w razie różnego rodzaju sytuacji związanych m.in. z poruszaniem się po terenie danego kraju, nie zostaniesz sam z problemem.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru polisy?

Najważniejszą kwestią, na jaką powinieneś zwrócić uwagę, gdy chcesz wykupić polisę na wyjazd, jest zdecydowanie zakres ochrony. W przypadku AC, każde towarzystwo ubezpieczeniowe może posiadać własne warunki, w jakich otrzymasz pomoc. Znajdziesz je w umowie wraz z tzw. wyłączeniami, czyli sytuacjami, kiedy wsparcie nie będzie możliwe. Zazwyczaj będą to sytuacje, gdzie szkoda powstała na skutek umyślnego działania właściciela auta lub bycia pod wpływem środków odurzających. Musisz pamiętać, że polisa OC ochroni Cię tylko przed ponoszeniem kosztów naprawy innego auta, które ucierpiało w wyniku ruchu Twojego pojazdu, natomiast za własne usterki będziesz musiał zapłacić  z własnej kieszeni. Posiadanie dodatkowo polisy AC daje Ci możliwość pomocy, gdy to Twój samochód ulegnie uszkodzeniu. Jest to bardzo ważne zwłaszcza na wyjeździe, gdy często posiadanie auta warunkuje możliwość cieszenia się z uroków wyjazdu. Więcej na temat ubezpieczenia swojego auta na wyjazd poza granice naszego kraju, znajdziesz m.in. na stronie Ocsamochodu.pl (https://www.ocsamochodu.pl/p/ubezpieczenie-ac-na-wakacje-wyjazd-za-granice/29.html).

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button