Artykuły

W jakiej odległości umieszcza się znaki ostrzegawcze?

Poprawne ustawienie znaków drogowych to obowiązek zarządcy wybranej drogi lub właściciela posesji. Jeśli znaki zostaną ustawione niezgodnie z obowiązującymi przepisami, uczestnicy ruchu nie muszą respektować takiego oznakowania. Niestety prowadzi to do występowania wielu niebezpiecznych sytuacji. Jaka powinna być odległość znaków ostrzegawczych od innych elementów znakowania dróg? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych informacji.

Odległość znaków drogowych od siebie – na co wskazują przepisy?

W Polsce dokładne kwestie techniczne odnoszące do odległości znaków ostrzegawczych od siebie można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.[1]

Zgodnie z aktualnymi wymogami znaki drogowe ostrzegawcze i pozostałe oznakowanie powinno być rozmieszczone w odległości:

  • 50 metrów od siebie na drogach o dopuszczalnej prędkości powyżej 90 km/h,
  • 20 metrów od siebie na drogach o dopuszczalnej prędkości powyżej 60 km/h,
  • 10 metrów na pozostałych drogach.

Znaki drogowe ostrzegawcze, informacyjne, zakazu i nakazu można montować na konstrukcjach wsporczych, słupach linii telekomunikacyjnych, latarniach, a także masztach sygnalizacji świetlnej.

Certyfikowane i zgodne z Polską Normą znaki drogowe ostrzegawcze można zamówić na stronie sklepu online: https://znakidrogowe24.pl/znaki_drogowe_ostrzegawcze.

Odległość znaków ostrzegawczych od jezdni

Znaki drogowe ostrzegawcze i inne należy montować tak, aby odległość znaku od krawędzi drogi nie była mniejsza niż 0,5 m. Jeśli warunki techniczne uniemożliwiają postawienie znaku poza koroną drogi, znak powinien być zamontowany:

  • 0,5 m od krawędzi jezdni na drogach z poboczem gruntowym,
  • 0,5 m od krawędzi pasa bitumicznego na drogach z poboczem o nawierzchni trwałej.

Jeśli droga to szeroki nasyp znaki drogowe ostrzegawcze można umieszczać w koronie drogi, ale w odległości nie większej niż 5 metrów od krawędzi jezdni. Warto dodać, że na drogach rowerowych odległość znaków ostrzegawczych od krawędzi drogi powinna być nie mniejsza niż 0,5 m, natomiast wysokość co najmniej 2,5 m.

Powyższe przepisy nie obowiązują znaków umieszczanych przez Policję i inne organy w celu zabezpieczenia miejsca kolizji lub wypadku drogowego. W tym przypadku oznakowanie drogowe może zostać umieszczone bezpośrednio na jezdni, niezależnie od odległości od pozostałego oznakowania.

Certyfikowane znaki drogowe można kupić przez internet. Wystarczy wejść na stronę: https://znakidrogowe24.pl/.

Wysokość montażu znaków drogowych w Polsce

Odległość znaków ostrzegawczych od siebie i od krawędzi jezdni to niejedyny wymóg techniczny wskazany w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Kluczowa jest także wysokość montażu znaków w odniesieniu do powierzchni drogi. Wszelkie znaki z grupy A, B, C, D, F oraz G powinny być umieszczone na wysokości co najmniej 2 metrów w obszarach zabudowanych i niezabudowanych.

Podmioty odpowiedzialne za montaż oznakowania drogowego muszą też dbać o to, aby znaki umieszczone nad jezdnią znajdowały się na wysokości minimum 5 metrów ponad powierzchnią drogi.

[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190002311/O/D20192311-c1.pdf

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button