Nowości

35 lat Volkswagena Golfa GTI

Volkswagen Golf GTI ponad trzy dekady temu stworzył nową klasę samochodów. Był pierwszym na rynku sportowym hatchbackiem, pozwalając cieszyć się szybką jazdą za akceptowalne (dla zachodnich sąsiadów) pieniądze. Obecnie w sprzedaży znajduje się już 6 generacja Golfa GTI i właśnie jego specjalną wersją Volkswagen postanowił uczcić 35 urodziny GTI. Jubileuszowa wersja nosi nazwę „Edition 35”, co podkreślone jest licznymi logami z nazwą we wnętrzu samochodu. Najprzyjemniejszą jednak różnicą względem „zwykłego” Golfa GTI jest poniesienie mocy maksymalnej do symbolicznej wartości 235 koni mechanicznych (210 KM w wersji standardowej).

Przypomnijmy, że obecny Golf GTI wyposażony jest w dwulitrowy turbodoładowany silnik z bezpośrednim wtryskiem benzyny, osiągający maksymalny moment obrotowy 280 Nm. Silnik cechuje duża elastyczność ponieważ wysoki moment obrotowy dostępny jest już od 1700 obr/min, a zaczyna maleć dopiero powyżej 5200 obr/min. Samochód standardowo wyposażony jest w ręczną skrzynię biegów o sześciu przełożeniach. Dostępna jest również odmiana z dwusprzęgłowa przekładnią, posiadającą taką samą ilość biegów. W obu wersjach Golf rozpędza się do pierwszych 100 km/h w 6.9 sekundy i osiąga prędkość maksymalną około 240 km/h.

Samochód porusza się na dużych 17 calowych kołach, oczywiście z lekkich stopów. Dla sprawniejszego przyspieszania przednionapędowego samochodu, zastosowano niestety tanie rozwiązanie w postaci elektronicznie blokowanego mechanizmu różnicowego, czyli przyhamowywane jest ślizgającego koło.

35 lat Volkswagena Golfa GTI 2

35 lat Volkswagena Golfa GTI 3

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button