ArtykułyTechnika silnikowa

Turbosprężarka – nowa czy regenerowana?

Turbosprężarka – nowa czy regenerowana? Z tym pytaniem wbrew pozorom boryka się dosyć spora liczba osób, których turbo sprężarki uległy awarii. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż zakup nowej turbosprężarki bardzo często wiąże się ze sporymi wydatkami. Alternatywnym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o turbosprężarki, jest ich regeneracja. Przyjrzyjmy się więc wspólnie, dlaczego warto zregenerować turbosprężarkę.

Jakie są powody awarii turbosprężarki w naszym samochodzie?

Zacznijmy jednak od samego początku, a mianowicie, przyczyn, z powodu których dochodzi do uszkodzenia turbosprężarki:

  • niewłaściwe smarowanie, czego skutkiem może być między innymi zatarcie,
  • źle przeprowadzony tuning,
  • zbyt duża prędkość obrotowa,
  • sterowanie poprzez zmienną geometrię, na przykład w wyniku nagromadzenia zbyt dużych ilości nagaru,
  • wycieki oleju oraz jego niewłaściwe dobranie,

Wielu z was zapewne w tym momencie zastanawia się, w jaki sposób można tego uniknąć – podstawową kwestią jest tutaj po pierwsze przestrzeganie zaleceń producenta, po drugie okresowe sprawdzanie stanu naszej turbosprężarki. Warto również przeczytać porady specjalistów od regeneracji turbosprężarek, firmy KRYMAR.

Co, jednak jeżeli mimo wszystko dojdzie od awarii?

W takim przypadku tak naprawdę pozostają nam do wyboru trzy opcje, a mianowicie:

  • zakup nowej trubosprężarki,
  • kupno używanej,
  • regeneracja turbiny,

W pierwszym przypadku musimy liczyć się z dwiema kwestiami, a mianowicie po pierwsze zakup nowej turbosprężarki, to nie rzadko dosyć wyskoki koszt, po drugie w przypadku starszych modeli aut może okazać się, że nowe turbosprężarki są po prostu nieprodukowane. Jeżeli zaś zdecydujemy się na kupno używanej turbosprężarki, to tak naprawdę nigdy nie wiadomo, w jakim jest ona stanie, a więc trudno przewidzieć, ile ona nam posłuży. Alternatywą dla obu opcji jest regeneracja turbosprężarki. Dzięki niej po pierwsze nasza turbosprężarka będzie przywrócona do stanu fabrycznego, po drugie otrzymujemy na nią gwarancję. Kolejnym powodem, dla którego warto rozważyć regenerację turbosprężarki, są koszty, które nierzadko są znacznie niższe niż zakup nowej. Pamiętajmy jednak, że tego typu naprawy warto dokonywać w renomowanych serwisach, które specjalizują się w tego typu naprawach. W przeciwnym razie może okazać się, że nasza turbosprężarka w krótkim czasie ponownie ulegnie awarii, a my narazimy się na dodatkowe koszty związane z jej naprawą. Z tego też względu nie warto podejmować samodzielnie prób naprawy turbosprężarki, gdyż może to skutkować jej całkowitym uszkodzeniem.

Podsumowanie

Regeneracja naszej turbosprężarki może okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, jeżeli zależy nam po pierwsze zaoszczędzeniu pieniędzy, po drugie, jeżeli chcemy mieć turbinę, która posłuży nam latami. Jest to doskonała wręcz alternatywa dla zakupu nowej turbosprężarki, gdyż nawet jeżeli kupimy tani zamiennik, to tak naprawdę może okazać się, że jest on kiepskiej jakości. Co ważne, nie warto zwlekać z regeneracją, ponieważ w ten sposób może pogłębić się jej zużycie, a co za tym idzie, koszty jej regeneracji wzrosną.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button