ArtykułyPrezentacje samochodów

Toyota Yaris GR – zrodzona z marzeń, zaprojektowana na tor, można ją spotkać na ulicy

Wielu mężczyzn marzy o samochodzie wyścigowym z prawdziwego zdarzenia. Jest wiele pojazdów, które wyglądają  jak wyścigówki, ale nie mają tej mocy, przyczepności, skrętności i szybkości.  Natomiast modele Toyoty oznaczone symbolem GR mają naprawdę sportowy charakter. Nic dziwnego konstruktorzy bazowali na doświadczeniu i wiedzy teamu TOYOTA GAZOO Racing. Zespół startuje w WRC oraz współtworzy sportową linię GR, która cieszy się dużym powodzeniem. Ostatnim ich hitem jest Toyota Yaris GR, której pojedyncze modele można jeszcze ustrzelić w dobrych salonach.

Marzenie o samochodzie wyścigowym dla każdego, które się spełniło

Historia Toyoty Yaris GR zaczyna się na torze wyścigowym, gdzie ściga się uznany zespół TOYOTA GAZOO Racing. Właśnie tam narodziła się koncepcja samochodu, który ma dawać ogromną radość z jazdy. Nad wizją nowej, sportowej Yaris pracował m.in. sam Morizo, czyli prezydent Toyoty – Akio Toyoda. Prace były na tyle udane, że limitowana seria cieszy się ogromną popularnością na całym świecie, także w Polsce. W naszym kraju sprzedano lub zarejestrowano ponad 750 egzemplarzy. Pojedyncze modele Toyoty GR Yaris można jeszcze zdobyć w uznanych salonach Toyoty, prowadzone są także zapisy na kolejne pojazdy. A, co takiego ma w sobie ten samochód?

Toyota Yaris GR – dane techniczne

Sportowy Hatchback ma nie tylko rasowy wygląd, ale także konkretne rozwiązania. Dane techniczne Toyoty Yaris GR są naprawdę imponujące. Samochód wyposażony jest w 3 cylindrowy silnik, 1,6 turbo, napędzany przez 261 KM. Pojazd ma 6-stopniową manualną skrzynię biegów. Sportowy Hatchback może osiągnąć maksymalną prędkość aż 230 km na godzinę. Napędzana benzyną, z ręczną skrzynią biegów nowa Toyota GR Yaris rozpędza się do 100 km w zaledwie 5,5 sekund. Jak się można domyślać, nie jest to super ekonomiczny pojazd, ale ma tę moc. Samochód posiada także:

  • napęd 4×4 GR-FOUR,
  • sportowo zestrojone zawieszenie – Dynamic Sport,
  • autentyczne sportowe fotele GR, podgrzewane,
  • skórzaną kierownicę GR,
  • podwójny układ wydechowy,
  • 18” felgi aluminiowe.

Nowa Yaris GR jest niższa, dłuższa i jeździ szybciej niż wersja tradycyjna. Zdaniem kierowców auto bardzo dobrze trzyma się drogi, płynnie wchodzi w zakręty oraz cudownie się prowadzi.

Toyota Yaris GR jest się czym zachwycać

Konstruktorzy świetnie spełnili swoje zadanie, ponieważ udało im się stworzyć samochód o naprawdę sportowym charakterze, który posiada homologację. Ryzykowna decyzja o wypuszczeniu na rynek małego samochodu z ręczną skrzynią biegów, silnikiem benzynowym i ogromną mocą, okazała się strzałem w dziesiątkę. Samochody sprzedają się, jak przysłowiowe świeże bułeczki. Na szczęście firma Toyota przedłużyła produkcję Yaris GR do końca 2022 roku. Sportowy hatchback jest ogromnym sukcesem i niespodzianką dla fanów motoryzacji. Wspomnijmy, że Toyota Yaris GR była tworzona przez zespół TOYOTA GAZOO Racing oraz Tommi Mäkinen Racing, partnera Toyoty w WRC. Auto powstaje w słynnej fabryce Motomachi. To tam tworzono m.in. Lexus LC,  Lexus LFA i  Toyote Mirai. Toyota GR Yaris to dowód, że warto spełniać swoje wizje, realizować marzenia i dzielić się nimi z innymi.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button