Artykuły

Jakich formalności trzeba dopełnić, by oddać auto do skupu?

Posiadanie pojazdu, którego nie użytkujemy lub nie chcemy więcej użytkować, wydaje się bezsensowne. W takich sytuacjach wiele osób rozważa oddanie auta do skupu, gdzie specjaliści ocenią jego stan oraz pomogą w legalnym wyzbyciu się własności. Auto oddaje się do skupu w dwóch przypadkach, kiedy chce się je szybko sprzedać lub je zezłomować. W niniejszym artykule opisujemy formalności, jakie trzeba załatwić w obu tych przypadkach.

Formalności związane ze sprzedażą oraz kasacją pojazdu

Rynek samochodów używanych w Polsce od kilku ładnych lat przeżywa prawdziwy rozkwit. Ogromna dostępność aut na rynku sprawia, że ceny wielu modeli aut drastycznie spadły i posiadanie starego auta przestaje być opłacalne. Zdarza się również, że auto uległo poważnej awarii lub uczestniczyło w zdarzeniu drogowym i jego naprawa może okazać się nieopłacalna. Są także sytuacje, kiedy drastyczny spadek wartości powoduje, że kontynuowanie płacenia składki na ubezpieczenie OC wiąże się z wydawaniem kwoty pieniędzy, która przewyższa jego wartość rynkową.

Zapytaliśmy pracownika firmy Arpol, o to co należy zrobić, jeżeli już zdecydujemy się oddać auto do skupu. Dowiedzieliśmy się, że wszystko zależy od tego czy klient sprzedaje, czy też utylizuje pojazd. Dla niego celem jest pozbycie się poświadczenia własności i to, co dalej stanie się z autem, nie jest jego zmartwieniem. Niemniej z punktu widzenia przepisów prawa oraz praktyki do jednej i drugiej sytuacji trzeba podejść osobno oraz załatwić inne formalności.

I tak w przypadku, kiedy auto jest nadal sprawne, ale właściciel nie chce z niego skorzystać, to przeniesienie formalności odbywa się na zasadzie podpisania umowy kupna-sprzedaży zawierającej informacje o sposobie rozliczenia takiej transakcji. Posiadając taki dokument, sprzedający ma obowiązek powiadomić obecnego ubezpieczyciela oraz zgłosić sprawę do lokalnego wydziału komunikacji celem pozbycia się odpowiedzialności za sprzedany pojazd.

Czasami jednak załatwienie sprawy w ten sposób nie jest możliwe i konieczne jest zezłomowanie pojazdu. Wtedy należy dopilnować, aby:

  • zgłosić się do stacji demontażu pojazdów i przedstawić dokumenty potwierdzające własność pojazdu. Wydany zostanie dokument oświadczający, że pojazd został przyjęty do kasacji,
  • z tym dokumentem należy zgłosić się do wydziału komunikacji w miejscu naszego zameldowania. W ten sposób inicjuje się proces wyrejestrowania samochodu z bazy pojazdów zarejestrowanych,
  • ostatnią rzeczą jest poinformowanie zakładu ubezpieczeń o kasacji pojazdu, ponieważ to z automatu spowoduje rozwiązanie umowy OC.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button