Artykuły

Co warto mieć zawsze w samochodzie poza wymaganym wyposażeniem

Apteczka, trójkąt, gaśnica i kamizelka odblaskowa – te przedmioty zazwyczaj wozimy ze sobą zawsze w samochodzie. Ale czy one uratują nas kiedy wpadniemy do jeziora albo pomogą wydostać się z płonącego samochodu po wypadku?

Brzmi jak film katastroficzny, ale powyższe sytuacje zdarzają się w życiu codziennym, niekoniecznie z naszej winy. Warto mieć przy sobie małe przedmioty ratujące czasami życie. Jednym z nich może być niezbędny w wielu sytuacjach multitool. Możemy nosić go raczej z kluczykami jako breloczek, albo przechowywać w schowki w drzwiach kierowcy, aby zawsze mieć do niego dostęp. Ważne jest, aby przedmiot był zawsze pod ręką, ponieważ w przypadku zablokowania pasów, prawdopodobnie nie dosięgniemy do schowka pasażera. Możemy jechać sami, albo mogło dojść do sytuacji w której pasażer stracił przytomność.

Małe multinarzędzia można nabyć już za kwotę kilkudziesięciu złotych. To niewiele jak na cenę życia. Warto być przygotowanym na każdą okazję i nie mówimy tutaj o survivalu, ale o sytuacjach, które mogą spotkać każdego z nas.

Zbijak do szyb

Zbijak do szyb to numer 1 wśród dodatkowego wyposażenia jakie powinno znaleźć się w każdym samochodzie. Nie zajmuje wiele miejsce i nie kosztuje majątku. Zbijak do szyb może nam się przydać w przypadku kiedy w wypadku dojdzie do zablokowania drzwi. Wtedy zbijamy szybę i wychodzimy ostrożnie przez zrobiony przez nas otwór. Druga sytuacja, kiedy będzie nam potrzebny zbijak do szyb może mieć miejsce, kiedy wpadniemy do jeziora lub rzeki. Pod napływem otaczającej nas wody nie będziemy w stanie otworzyć drzwi. Ciśnienie wewnątrz auta będzie na tyle duże, że będziemy w stanie ich fizycznie otworzyć. Wtedy nabieramy powietrza, zbijamy szybę, dostająca się woda do auta wyrówna ciśnienie i dopiero wtedy otworzymy drzwi.

Ostrze do cięcia pasów

Pasy bezpieczeństwa podczas wypadku ulegną zablokowaniu. Współczesne pasy są na tyle szybkie, że zablokują nasze ciało praktycznie przytwierdzone do fotela. Nie będziemy mogli się ruszyć na więcej niż kilka centymetrów. W takiej sytuacji bezcenny może się okazać ostry przedmiot do cięcia pasów. Od odcięcie siebie możemy pomóc pozostałym pasażerom. Należy pamiętać o tym, że podczas wypadku mogło dojść do wycieku płynów i paliwa, co grozi zapaleniem. Z samochodu powinniśmy się wydostać jak najszybciej jest to możliwe.

Latarka

Latarka jest przedmiotem, który przyda nam się w wielu sytuacjach. Jeśli po zachodzie słońca dojdzie np. do rozładowania akumulatora i będziemy musieli wykonać jakąkolwiek czynność po zmroku, np. wymienić żarówkę, latarka będzie w takiej chwili bardzo pomocna. Wiele z dzisiejszych telefonów wyposażonych jest w latarkę przy lampie błyskowej.

Miernik ciśnienia kół

Miernik ciśnienia kół nie jest co prawda przedmiotem pierwszej potrzeby, ale kontrolowanie stanu kół jest dość istotne podczas eksploatowania samochodu. Zamiast co chwilę podjeżdżać na stację benzynową, możemy mieć przy sobie prosty miernik ciśnienia. W ten sposób szybko ocenimy czy będziemy w stanie podróżować z odpowiednią jakością i komfortem. Warto pamiętać, że opony są jedynym elementem mającym styczność z podłożem i należy o nie dbać ze szczególną starannością.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button