ArtykułyPolecane

Telefony komórkowe a wypadki samochodowe

Z danych udostępnianych przez Instytut Transportu Drogowego wynika, że aż co czwarty wypadek jest spowodowany używaniem telefonu komórkowego podczas jazdy. Kierowca, który prowadzi samochód i jednocześnie korzysta z telefonu komórkowego naraża siebie i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo, a w razie kontroli może dostać mandat. W związku z tym, warto wiedzieć  jak użytkowanie telefonu komórkowego wpływa na bezpieczeństwo jazdy oraz w jakim stopniu korzystanie z urządzeń mobilnych jest dozwolone.

Telefon komórkowy a szybkość reakcji

Rozmowa telefoniczna, pisanie wiadomości tekstowych lub przeglądanie treści w internecie powodują rozproszenie koncentracji. Kierowca skupia swoją uwagę nie tylko na jeździe, ale również na obsłudze telefonu, co spowalnia czas jego reakcji choćby podczas:

    • hamowania;
    • utrzymywania bezpiecznej odległości;
    • niespodziewanych sytuacji na drodze, np. wtargnięcie pieszego na jezdnię

Ponadto trzymanie telefonu komórkowego w dłoni podczas jazdy utrudnia wykonywanie podstawowych manewrów.

Z analiz Instytutu Transportu Drogowego wynika, że na każdy kilometr pokonywanej trasy, kierowca musi podjąć 8-12 decyzji w czasie często krótszym niż pół sekundy, natomiast. ludzki mózg w trakcie rozmowy telefonicznej otrzymuje zwiększoną ilość informacji, dlatego korzystanie z telefonu negatywnie wpływa na jakość, a tym samym bezpieczeństwo jazdy.

Więcej informacji i porad motoryzacyjnych znajdziesz na stronie Car-master.com.pl/aktualnosci/

Używanie telefonu komórkowego – ryzyko otrzymania mandatu

Choć kierowcy doskonale zdają sobie sprawę, że nie powinni korzystać z telefonu komórkowego podczas jazdy, to jednak wielu z nich nie przestrzega tej zasady. Statystyki wskazują, że problem może dotyczyć nawet 8 na 10 kierowców.

We współczesnym świecie smartfon służy już nie tylko do prowadzenie rozmów głosowych i tekstowych, ale także sprawdzenia maili, newsów lub wiadomości z portali społecznościowych. Wielu kierowców korzysta także z nawigacji w telefonie. Zgodnie z kodeksem drogowym  korzystanie z telefonów komórkowych podczas jazdy jest dopuszczalne, ale jedynie przy użyciu zestawu głośnomówiącego. W innym wypadku kierowca naraża się na mandat w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych. Należy pamiętać, że nie tylko rozmowa, ale każda czynność, która wymaga trzymania urządzenia mobilnego w dłoni podlega karze.

Zestaw głośnomówiący – dozwolone rozwiązanie

Policja oraz Instytut Transportu Drogowego informują, że jakiekolwiek korzystanie z telefonów komórkowych jest niebezpieczne i stanowi realne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Niemniej jednak korzystanie z telefonu komórkowego za pomocą zestawu głośnomówiącego jest dozwolone. Zakup takiego zestawu nie stanowi dużego wydatku, a poprawia bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Wiele aut posiada tego typu zestaw w ramach wyposażenia podstawowego. Z pewnością wielofunkcyjność takiego rozwiązania czyni go najlepszym.

Jaguar oraz Land Rover w standardzie z systemem łączności bezprzewodowej Bluetooth

Wszystkie samochody marki Jaguar oraz Land Rover posiadają w standardzie system łączności bezprzewodowej Bluetooth. Dzięki systemowi można w niezwykle prosty sposób rozpocząć i zakończyć rozmowę oraz skorzystać z innych funkcji telefonu. Zestaw głośnomówiący łączy się bezprzewodowo z telefonem zaraz po wejściu do samochodu. Takie rozwiązanie sprawia, że korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy jest bezpieczne i wygodne.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button