ArtykułyPolecane

Telefony komórkowe a wypadki samochodowe

Z danych udostępnianych przez Instytut Transportu Drogowego wynika, że aż co czwarty wypadek jest spowodowany używaniem telefonu komórkowego podczas jazdy. Kierowca prowadzący samochód i jednocześnie korzystający z telefonu komórkowego naraża się nie tylko na kolizję czy wypadek drogowy zagrażający jego życiu czy innych uczestników ruchu drogowego, ale także na mandat. Warto więc dowiedzieć się jak użytkowanie telefonu komórkowego wpływa na bezpieczeństwo jazdy oraz w jakim zakresie jest dozwolone korzystanie z niego.

Telefon komórkowy a szybkość reakcji

Przede wszystkim niebezpieczeństwo wynikające z użytkowania telefonu komórkowego podczas jazdy wynika z faktu, że czynność ta znacznie obniża czas reakcji kierowcy. Kierowcy trzymającemu telefon w jednej ręce bądź przygniatającego go ramieniem do ucha, znaczniej trudniej wykonywać samochodem wszelkie manewry, a w razie nagłej potrzeby z pewnością nie zareaguje tak szybko jakby mógł.

Bez wątpienia korzystanie z telefonu komórkowego powoduje rozproszenie koncentracji. Kierowca skupia swoją uwagę nie tylko na jeździe, ale również na obsłudze telefonu czy rozmowie, co spowalnia czas jego reakcji choćby podczas:

  • hamowania;
  • utrzymywania bezpiecznej odległości;
  • różnych sytuacji na drodze niespodziewanie pojawiających się i wymagających szybkiej reakcji.

Według analiz Instytutu Transportu Drogowego wynika, że na każdy kilometr kierowca musi podjąć 8-12 decyzji w czasie często krótszym niż pół sekundy, a mózg ludzki w trakcie rozmowy telefonicznej otrzymuje zwiększoną ilość informacji, co negatywnie wpływa na jakość, a tym samym bezpieczeństwo jazdy.

Więcej informacji i porad motoryzacyjnych znajdziesz na stronie Car-master.com.pl/aktualnosci/

Używanie telefonu komórkowego – ryzyko otrzymania mandatu

Choć większość kierowców doskonale zdaje sobie sprawę, że nie powinna korzystać z telefonu komórkowego podczas jazdy, to mało kto tego przestrzega. We współczesnym świecie smartfon służy już nie tylko do prowadzenie rozmów głosowych czy tekstowych, ale także sprawdzenia na przykład skrzynki pocztowej, newsów, czy wiadomości z portali społecznościowych. Wielu kierowców korzysta także z nawigacji w telefonie. Policjanci mówią o niebezpieczeństwie wynikającym z korzystanie z telefonów komórkowych podczas jazdy podkreślając jednocześnie, że W Polsce robi to 8 na 10 kierowców.

Zgodnie z kodeksem drogowym dopuszczone jest korzystanie z telefonów komórkowych podczas jazdy, ale jedynie przy użyciu zestawu głośnomówiącego. W innym wypadku kierowca naraża się na mandat w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych.

Zestaw głośnomówiący – dozwolone rozwiązanie

Między innymi policja oraz Instytut Transportu Drogowego podkreśla, że jakiekolwiek korzystanie z telefonów komórkowych jest niebezpieczne i stanowi realne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Niemniej jednak korzystanie z telefonu komórkowego za pomocą zestawu głośnomówiącego jest dozwolone. Zakup tego typu zestawu nie stanowi dużego wydatku a poprawia jakość i komfort jazdy, w sytuacji kiedy z telefonu musimy korzystać w trackie poruszania się samochodem.

Niemal każdy samochód można dodatkowo wyposażyć w zestaw głośnomówiący, ale znacznie bardziej komfortowym rozwiązaniem jest zakup auta wyposażonego fabrycznie w tego typu zestaw. Wówczas tego typu sprzętu ma się na wyposażeniu w standardzie. Z pewnością wielofunkcyjność takiego rozwiązania czyni go najlepszym.

Jaguar oraz Land Rover w standardzie z systemem łączności bezprzewodowej Bluetooth

Fabryczny zestaw głośnomówiący, w który są wyposażone wszystkie samochody marki Jaguar oraz Land Rover posiadają w standardzie system łączności bezprzewodowej Bluetooth. Główną zaletą tego typu rozwiązania jest poręczność oraz komfort użytkowania, przekładający się również na jakość jazdy. Umożliwia w niezwykle prosty sposób rozpocząć lub zakończyć rozmowę czy też skorzystać z innych funkcji telefonu. Fabryczny zestaw głośnomówiący łączy się bezprzewodowo z telefonem zaraz po wejściu do samochodu. Dzięki temu korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy jest bardziej bezpieczne i wygodne.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Close
Close
Close