Artykuły

Tankowanie gazu w Europie – o czym pamiętać

Sezon wakacyjny coraz bliżej. Wyjazdy zagraniczne stają się coraz popularniejsze wśród naszych rodaków. Coraz częściej decydujemy się na podróże własnymi pojazdami, zamiast skorzystać z komunikacji zbiorowej. Biorąc pod uwagę ogromny udział samochodów wyposażonych w instalację gazową, redakcja zdecydowała się pomóc mniej doświadczonym posiadaczom instalacji LPG. Aby zaoszczędzić na kosztach przejazdu, często tras przekraczających tysiąc kilometrów należy pamiętać, że nie tylko w naszym kraju gaz LPG  jest zdecydowanie tańszą alternatywą niż benzyna.

Dla osób, które nigdy nie tankowały gazu poza granicami naszego kraju mamy ważną informację. Stacje benzynowe poza granicami kraju nie zawsze pozwolą na zatankowanie gazu do naszego samochodu. Wszystko przez końcówki do tankowania zamontowane przy dystrybutorach. W dalszej części artykułu dowiesz się jak zaplanować podróż oraz w jakich krajach wykorzystywane są różnego typu końcówki, i w które adaptery do gazu należy się wyposażyć przed podróżą zagraniczną.

Czy wiesz, że… ?

W różnych krajach Unii Europejskiej możesz potrzebować różnego rodzaju końcówek, które pozwolą na tankowanie mieszanki propan-butanu. Adaptery, które standardowo wykorzystywane są w Polsce, mogę nie być dopasowane nawet w krajach ościennych.

Stacje paliw w Europie

Dużą niespodzianką dla osób, które wyjeżdżają własnym samochodem po raz pierwszy na wycieczkę poza granice kraju, może okazać się to, że pracownicy stacji nie będą tak pomocni w tankowaniu za nas, jak ma to miejsce w naszym kraju. Warto przećwiczyć kilkukrotnie przed wyjazdem tankowanie, mimo że jest to prosta czynność, to na początku niedoświadczonym kierowcą może sprawiać problemy.

Dodatkowym utrudnieniem podczas pokonywania Europy, może okazać się mniejsza ilość stacji umożliwiających zatankowania propan butanu. Polska jest jednym z krajów, gdzie to ekologiczne paliwo stało się bardzo często wybierane, przez naszych rodzimych kierowców. W Europie Zachodniej liczba kierowców decydujących się na założenie instalacji gazowej jest zdecydowanie mniejsza. Z pewnością ma to związek z kosztem paliwa w miesięcznych wydatkach statystycznego Europejczyka. W związku z mniejszą ilością stacji gdzie możemy zatankować, warto tankować “do pełna” przy każdej możliwej sytuacji.

Końcówki do gazu

W całej Europie i u naszych wschodnich sąsiadów wykorzystywane są końcówki w 5 odmianach. Jednak nie ma żadnych odgórnych przepisów określających rodzaje końcówek w każdym z krajów. Nie ma też końcówki do gazu, którą moglibyśmy nazwać uniwersalną. Dlatego często nawet w obrębie jednego kraju dochodzić może do sytuacji, w której występują dwa lub nawet trzy typy końcówek wykorzystywanych przy dystrybutorach. Warto więc zaopatrzyć się we wszystkie najpopularniejsze końcówki do gazu, aby nie spotkała Państwa żadna niespodziewana sytuacja na stacji paliw. Poniżej przedstawimy typu końcówek oraz kraje, w których możemy je wykorzystać. Dzięki temu planując wyjazd na urlop bez problemu, zaplanujemy które końcówki powinniśmy wybrać.

Adapter Acme

Ten adapter przyda nam się, jeśli planujemy wyjazd do Niemiec czy dłuższy pobyt w Belgii, Irlandii czy Luksemburgu. Jeśli planują Państwo również wyjazd do Złotych Piasków, to na dużej części terytorium Węgier adapter ten będzie konieczny podczas tankowania.

Adapter Bayonet

Nazywany przez wielu specjalistów adapterem holenderskim, w związku z koniecznością jego zakupu, jeśli planują Państwo pobyt na terenie królestwa Niderlandów. Dodatkowo w krajach takich jak Hiszpania, Norwegia czy Wielka Brytania na stacjach benzynowych spotkamy dystrybutory wyposażone w te końcówki.

Adapter DISH

Inną nazwą, pod którą możemy go spotkać, jest adapter włoski. Oczywiście używany jest na terytorium Włoch. Jest on jednym z najbardziej uniwersalnych i najczęściej wykorzystywanych w Europie. Jest to adapter popularny w Polsce, Francji, w większości krajów bałkańskich, jak również na Litwie, Finlandii czy Turcji.

Przejściówka Euro Connector

Adapter do tych końcówek przyda nam się w kraju Basków. Na terenie Hiszpanii czy Portugalii większość stacji paliw wyposażonych jest w tego typu dystrybutory.

Adapter Rosyjski

Posiadanie tego typu końcówki będzie niezbędne, jeśli zamierzamy obrać za cel wakacyjnych wyjazdów terytorium naszych wschodnich sąsiadów. Konieczne będzie jego posiadanie w krajach takich jak Rosja, Ukraina oraz Białoruś.

Podsumowanie

Tankowanie poza terenem Polski może na początku wydawać się skomplikowane. Jednak odpowiednio przygotowani w niezbędne podczas zagranicznych wyjazdów końcówki lub adaptery do tankowania gazu, będziemy mogli bez problemu zatankować gaz na stacjach, które nam to umożliwiają. Warto zapamiętać, że zdecydowanie mniejsza ilość stacji z dystrybutorami propan butanu powinna skłaniać nas do tankowania zbiornika do pełna. Warto również wiedzieć, że gaz LPG może posiadać inne oznaczenia na terenie różnych krajów. Podróżując po Europie poszukujmy stacji, gdzie istnieje możliwość tankowania Plin, Autoplin, GPL, Ropny Plyn czy PB-gaz.

materiał zewnętrzny

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Jeden komentarz

  1. Zawsze wybierając się w podróże po Europie mam ze sobą komplet przejściówek do gazu. Dobry artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button