Artykuły

Systemy zabezpieczeń w Audi – przewaga dzięki technice

Wielu współczesnych producentów samochodów inwestuje w rozwój systemów poprawiających jakość i bezpieczeństwo jazdy. Nie robi tego tylko z uwagi na konieczność dopasowania standardów do obowiązujących przepisów prawa, ale po to, by zaoferować swoim użytkownikom coś więcej. Marka Audi, znana z zaawansowanych systemów elektronicznych, wie, jak tworzyć praktyczne, funkcjonalne systemy, zwiększające komfort podróżowania i bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.

Marka Audi — krótka historia

Historia Audi jest nierozerwalnie związana z wynalezieniem samochodów i sięga początku XX wieku, gdy August Horch — jeden z pierwszych inżynierów na świecie, którzy zastosowali napęd łańcuchowy w motocyklach, zakłada swoją firmę i rozpoczyna podbój rynku motoryzacyjnego. To właśnie z jego inicjatywy w 1932 roku dochodzi do połączenia się w 1932 roku czterech niezależnych dotychczas producentów: Audiwerke, DKW, Horch oraz Wanderer. Stworzyli oni symbol tego połączenia w postaci czterech, przeplatających się pierścieni, które dzisiaj są jednym z najbardziej rozpoznawanych na świecie logo. Razem z marką NSU, która dołączyła do nich w 1969 roku, stanowią fundament dzisiejszej spółki AUDI AG. Czołowego producenta samochodów z zaawansowanymi systemami elektrotechniki, odpowiadającej między innymi za bezpieczną jazdę. Obecnie produkowane modele wyposażane są w zaawansowane rozwiązania, których próżno szukać u innych producentów.

Nowoczesne systemy zabezpieczeń Audi w modelach 2022

„Przewaga dzięki technice to jeden z najbardziej rozpoznawanych sloganów na rynku motoryzacji. Słowa te oddają ideę marki Audi, która chce oferować swoim klientom nowoczesne systemy, poprawiające jakość i bezpieczeństwo jazdy. To, jakie systemy zabezpieczeń znajdziesz w samochodach Audi, zależy od modelu, jaki wybierzesz i specyfikacji pojazdu. Kilka z nich zasługuje na szczególną uwagę:

Adaptacyjny asystent jazdy

Adaptacyjny asystent jazdy (Adaptive Cruise Assist) to zaawansowany system, który z pomocą nawigacji satelitarnej reaguje na przebieg trasy. Dopasowuje on prędkość jazdy i koryguje jej tor, uwzględniając nie tylko inne pojazdy na drodze, ale także ostre zakręty, skrzyżowania i ronda. Dzięki temu jazda staje się zdecydowanie bardziej bezpieczna i częściowo autonomiczna.

Audi Pre Sense Basic

Audi Pre Sense Basic to innowacyjny system reagowania na zagrożenie, spowodowane poślizgiem auta. W momencie wykrycia uślizgu system wzmacnia ciśnienie układu hamulcowego, dociąga pasy bezpieczeństwa i domyka okna. Wszystko po to, aby poprawić bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, w momencie ewentualnej kolizji czy wypadku.

Audi Pre Sense City

Podobnie jak Audi Pre Sense Basic, Audi Pre Sense City odpowiada za bezpieczeństwo, związane z zagrożeniem pojawiającym się na drodze. W tym przypadku dotyczy to jednak nagłego pojawienia się przeszkody, na przykład pieszego lub rowerzysty. Wówczas system ten aktywuje układ hamulcowy i zatrzymuje pojazd.

System rozpoznawania znaków

Na uwagę zasługuje także system rozpoznawania znaków. Pewnie nie raz zdarzyło Ci się nie zauważyć znaku drogowego. Ten system, za pomocą czujników i kamer sczytuje znaki drogowe i wyświetla je na ekranie wirtualnego pulpitu. Informuje Cię w ten sposób o przebiegu trasy, dzięki czemu możesz dopasować styl jazdy do warunków panujących na drodze.

Audi – „Przewaga dzięki technice”

Slogan, który jest myślą przewodnią marki, idealnie oddaje charakter jej samochodów. Przewaga, jaką pojazdy marki Audi dysponują nad konkurencją, dotyczy głównie zaawansowanych systemów, odpowiadających za komfort i bezpieczeństwo jazdy. Jeśli zależy Ci na tych aspektach, to warto przyjrzeć się modelom, wyposażonym w nowinki techniczne. Zwłaszcza w najpopularniejszych modelach w Polsce Audi A4 czy Audi A6.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button