Artykuły

Honda i jej sprzedaż na rynku światowym

Na którym rynku na świecie Honda sprzedaje najwięcej samochodów?

Któż choć raz w swoim życiu nie pragnął siedzieć za kierownicą szybkiej i zwinnej Hondy, niech… lepiej się nie przyznaje. Zresztą, pewnie mało będzie takich, którzy by nie słyszeli o dokonaniach, jakie ma na swoim koncie ten producent samochodów.

Dzisiaj jej kolejne propozycje to klasa sama w sobie, zadziwiająca osiągami nawet małych silników i niskim zużyciem paliwa oraz niższą emisją spalin.

Krótka historia Motor Company

Honda to przede wszystkim pierwszy motocykl i prawdziwy król, jeśli chodzi o ich masową produkcję. Wszystko jednak zaczyna się bardzo niepozornie w warsztacie samochodowym, kiedy to Soichiro Honda po sześcioletniej nauce zaczyna pracować we własnej filii warsztatu samochodowego.

Ostatecznie jednak firma została zniszczona i zaczął modyfikować motorowery i pracować nad silnikiem, jego dopasowaniem do potrzeb ówczesnych Japończyków. W ten sposób zaczęły powstawać pierwsze prototypy – motocykle. Silnik, jaki skonstruowała Honda, szybko stał się przebojem i trafił na linię produkcji, a stamtąd prosto na rynek. Przełomowym momentem jest rok 1949, kiedy to Honda pierwsza na świecie skonstruowała motocykl, model „Dream” D-Type. Oczywiście szybko stał się hitem. To pierwszy producent, który opanował do perfekcji tworzenie doskonałych i szybkich jednośladów, które pokochali odbiorcy na całym świecie.

Od motocykli do samochodów przez własną filię warsztatu samochodowego

Historia Hondy jest bardzo dynamiczna – już w roku 1963 zaczyna produkować samochody z mocniejszym silnikiem niż te, które oferował w motocyklach. Rok później, tak, zaledwie rok później, czyli tuż po wprowadzeniu czterokołowych pojazdów z biegiem wstecznym na rynek, firma postanowiła szukać szczęścia na wyścigach samochodowych. To przydatne informacje, szczególnie dla miłośników historii motoryzacji.

Największy hit motoryzacyjny Hondy

Z pewnością nie ma takiej osoby, która by nie rozpoznała Hondy Civic. Model ten zaczął być produkowany w 1972 roku. Od tej chili, nawet gdy z fabryki wyjechało już ponad 24 milionów samochodów i mimo zgłaszanych gdzieniegdzie skoków zaworów, samochody te cieszą się niesłabnącą popularnością – do dzisiaj. Najlepiej świadczy o tym istniejąca obecnie X generacja tych pojazdów, których silniki są wciąż udoskonalane w oparciu o rzetelnie badania spalania, robione przez różnego rodzaju maszyny.

Dzisiaj pojemności silnika zmieniają się i zmniejszają, jednak zmiany, jakie wprowadzono w budowie i całej konstrukcji motorów, nie wpływa negatywnie na komfort jazdy. Wręcz przeciwnie – obok takich marek. jak Ford czy Toyota, to właśnie Honda uważana jest za jeden z wygodniejszych i bezpieczniejszych samochodów, jakie można znaleźć na rynku.

Co stało się po latach z firmą ojca Soichiro Hondy?

Fani tych samochodów doskonale wiedzą, że modele te znajdują się na szczycie list popularności. Jak się okazuje, w 2021 roku popularnością cieszyła się nie tylko ukochana przez wielu Honda Civic, ale i nowa Honda Jazz. Niektórych jednak może nieco zaskoczyć fakt, że Honda jest jedną z najpopularniejszych marek na rynku amerykańskim. Aut tych jest tam sprzedawane znacznie więcej, niż w całej Europie.

Podczas, gdy w Europie sprzedano w rok 120 tysięcy egzemplarzy, w tym samym czasie w Stanach Zjednoczonych nabywców znalazło ponad 1,45 miliona pojazdów. Rewelacyjny wynik miął tez model CR-V, który sprzedał się w liczbie 385 tysięcy sztuk, plasując się w USA tym samym na zaszczytnym drugim miejscu, jeśli chodzi o samochody typu cross-over.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również
Close
Back to top button