TuningTechnika samochodowa

Jak zacząć tuning auta?

Nie ulega wątpliwości, iż każdy z nas chciałby poruszać się szybkim i niezawodnym samochodem. Dlatego, producenci samochodów w większości pozwolili na przeprowadzenie dowolnych modyfikacji. Chcąc ulepszyć pojazd na wstępie rodzi się pytanie od czego zacząć? Niezbędne jest uwzględnienie zasobów finansowych, które możemy przeznaczyć na ten cel. Kolejna kwestia to dokładne przemyślenie modyfikacji, które chcemy zastosować. Mamy mnóstwo możliwości, jednak warto pamiętać, aby wszystkie z nich były przeprowadzone zgodnie z wymogami prawnymi.

Czym jest tuning?

Jest to poprawa dotychczasowego wyglądu auta, poprzez wyposażenie go w nowe dodatki, których nie ma w oryginalnej wersji modelu pojazdu. Modyfikacje te stosuje się w celu nadania samochodowi indywidualnego wyglądu, zależnego od gustu i wymagań właściciela. Części do samochodów, można kupić w profesjonalnych sklepach takich jak np. Inter Rally. Modyfikacje powinien przeprowadzić fachowiec, wówczas masz pewność, że całość przebiegnie zgodnie z zamierzeniem.

Rodzaje tuningów

Optyczny

Jest to najpopularniejsza i najtańsza modyfikacja samochodu, a także zajmuje najmniej czasu. Działania obejmują m.in: zamianę felg, na tzw. alufelgi, które ulepszają wygląd samochodu, zmiana opon, wymiana reflektorów lub zmiana koloru ich kloszy, dzięki czemu samochód staje się bardziej widoczny z dalszej odległości, przerabianie atrapy, chłodnicy. Możemy także zmienić układ wydechowy. Dla sportowego wyglądu pojazdu można dołożyć tylne skrzydło, czyli tzw. lotkę. Montowana jest nad tylną szybą w hatchbackach, natomiast w sedanach umieszcza się ją na klapie bagażnika. Do zmian zalicza się także przyciemnianie szyb z tyłu, jednak zabieg ten znacząco może utrudnić nam prowadzenie samochodu, a także zagrozić bezpieczeństwu, zarówno naszemu, jak i innych pojazdów.

Mechaniczny

Do modyfikacji mechanicznych zalicza się wszelkie zmiany silnika, układu napędowego, paliwowego i podwozia pojazdów. Modyfikacje silnikowe mają na celu otrzymanie większej mocy i momentu obrotowego samochodu, co skutkuje zwiększeniem przyspieszenia i szybszym osiągnięciem prędkości maksymalnej. W tym celu przeprowadza się przeróbki, takie jak: wymiana tłoków i korbowodów, montaż intercoolera, wymiana gaźnika, wymiana wałka rozrządu na sportowy, zastosowanie filtra powietrza o zwiększonej przepustowości, zastosowanie wysokoenergetycznych świec zapłonowych, planowanie głowicy mające na celu podwyższenie stopnia sprężania, zamontowanie turbosprężarki, wymiana skrzyni biegów i zastosowanie wzmocnionego sprzęgła oraz wiele innych. Zmian podwozia dokonuje się w głównej mierze z uwagi na lepszą przyczepność oraz stabilność pojazdu, stosując rozwiązania, jakimi są: wzmocnione hamulce, dostosowane odpowiednio do prędkości z jaką porusza się samochód, alufelgi o lekkim stopie, częściowe obniżenie i zmiana parametrów zawieszenia, wymiana mechanizmu różnicowego na mechanizm o podwyższonym współczynniku tarcia. Częścią zmian mechanicznych jest również montaż elementów podnoszących bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Ten rodzaj modyfikacji warto powierzyć profesjonalistom, gdyż niewłaściwie wykonany może mieć odmienne skutki.

tuning mechaniczny

Chip tuning

Należy do najpopularniejszych przeróbek silnika. Ma na celu modyfikacje elektroniki w silniku. Zwykle ten rodzaj zmian przeprowadza się w nowszych samochodach. Każdy z chipów jest odpowiedzialny za pracę silnika. Dzięki użyciu odpowiednich programów, możliwe jest optymalizowanie sterowników w taki sposób, aby możliwe stało się wydobycie jak największej mocy z samochodu. Zmiany te głównie przeprowadzane są na silnikach diesla. Zmiany, jakie zachodzą po przeprowadzeniu modyfikacji to przede wszystkim wzrost mocy oraz momentu obrotowego (aż o 30%).

Czy tuning samochodu jest dozwolony?

Profesjonalnie wykonane modyfikacje podnoszą parametry techniczne samochodu. Decydując się na zmiany, należy mieć na uwadze, że auto nie powinno zagrażać życiu osób nim jadących i innych uczestników ruchu drogowego. Ponadto nie może wydawać nadmiernych hałasów, wydzielać szkodliwych substancji oraz niszczyć nawierzchni. Oprócz tego, kierowca powinien zachować dostateczne pole widzenia. Prawo polskie nie zabrania dokonywania przeróbek samochodu. Szczegółowe warunki techniczne dla określonych typów pojazdów opisane zostały w rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Ogólne wymogi techniczne, jakie powinien spełniać samochód znajdziemy w art. 66 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Podsumowanie

Przy przeróbkach samochodu nasze możliwości są nieograniczone. Możesz zacząć od modyfikacji wewnątrz samochodu, które najczęściej są związane ze zmianą tapicerki, gałki skrzyni biegów, tablicy rozdzielczej, wycieraczek, hamulców ręcznych oraz wiele innych. Ponadto większe zmiany obejmują również zwiększenie parametrów silnika –  wszystko w zależności od preferencji właściciela pojazdu.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button