Artykuły

Czy LPG się opłaca? Jak wygląda instalacja gazowa w samochodzie i co warto sprawdzić w aucie przed zakupem?

Ceny paliw mogą coraz częściej zmuszać kierowców do bardziej rozważnego planowania zakupów, w tym tych związanych bezpośrednio z nabyciem nowego auta. Jednym z najważniejszych aspektów nadal pozostaje wybór konkretnego rodzaju paliwa, jakie ma być stosowane w samochodzie. Oprócz benzyny czy diesla wciąż jednym z popularniejszych wyborów jest instalacja gazowa. Jak powinno przebiegać sprawdzenie auta przed kupnem, aby transakcja była w pełni udana?

Instalacje gazowe – czy nadal są opłacalne?

Instalacja gazowa to wciąż jedna z najpopularniejszych opcji. Wielu kierowców decyduje się na założenie tego typu instalacji nawet we wcześniej nieprzystosowanych do tego samochodach. Jest to bezpośrednio związane z kwestiami finansowymi – chociaż montaż instalacji LPG to zazwyczaj koszt oscylujący w granicach 2000 zł, to jednak późniejsze oszczędności zdecydowanie mogą zachęcać do takiego działania. Mimo niepokojących podwyżek, ceny gazu wciąż prezentują się najkorzystniej, nie dochodząc do cen benzyny czy diesla. Wszystko to sprawia, że instalacje LPG nadal nie tracą na popularności.

Montaż instalacji LPG a kupno używanego auta

Aspekt finansowy to jedna z głównych przyczyn, dla których coraz więcej kierowców decyduje się na korzystanie z instalacji LPG w trakcie codziennej jazdy. Chcąc korzystać z takiej możliwości, możesz zdecydować się na jedną z dwóch opcji. Pierwszą z nich jest montaż instalacji LPG. Przed rozpoczęciem takiego przedsięwzięcia konieczność stanowi przede wszystkim zasięgnięcie opinii specjalistów dotyczącej tego, czy montaż w przypadku danego silnika jest w ogóle możliwy. Jeśli tak, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wzbogacić wyposażenie Twojego auta o odpowiednią instalację gazową.

Drugi sposób na uczynienie jazdy bardziej ekonomicznej, to kupno używanego auta. Jest to rozwiązanie atrakcyjne pod względem finansowym – kupując samochód z gotową instalacją gazową, nie musisz ponosić dodatkowych kosztów związanych z montażem. Jednak w takiej sytuacji konieczne jest skorzystanie z profesjonalnej diagnostyki, jaką daje współczesna elektromechanika.

Diagnostyka samochodowa w przypadku auta z instalacją gazową

Sprawdzenie auta przed zakupem jest kluczowe nie tylko w przypadku samochodów z instalacją gazową. Planowanie zakupu z rynku wtórnego z pewnością może okazać się opłacalne, jednak tylko przy zachowaniu niezbędnych środków ostrożności. Jednym z nich są kompleksowe badania techniczne mające na celu wykrycie wszystkich nieprawidłowości, które mogłyby ujawnić się dopiero po jakimś czasie od zakupu. Sprawdź, gdzie wykonasz diagnostykę samochodową na https://www.inka.org.pl/.

Na co jeszcze oprócz elektromechaniki musisz zwrócić uwagę przy planowaniu zakupu auta z instalacją gazową? Podstawowym krokiem powinno być dokładne sprawdzenie wszystkich dostępnych dokumentów pojazdu. W przypadku obecności instalacji LPG najbardziej powinien zainteresować Cię sam dowód rejestracyjny, w którym wymagana jest adnotacja dotycząca montażu instalacji LPG. Od poprzedniego właściciela musisz otrzymać także certyfikat ważności zbiornika.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button