Artykuły

Co grozi za brak OC?

Czy wiesz, że nawet jeden dzień braku ubezpieczenia OC Twojego pojazdu może oznaczać karę finansową w razie kontroli drogowej? A im dłuższy okres poruszania się bez ważnego OC, tym kara jest bardziej dotkliwa. W tym artykule przeczytasz, dlaczego OC jest obowiązkowe i co grozi Ci za jego brak.

Co to jest Ubezpieczenie OC komunikacyjne i dlaczego jest obowiązkowe?

Popularne OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, to polisa, jaką musi posiadać każdy pojazd w naszym kraju. Dzięki niemu, gdy kierujący spowoduje wypadek lub kolizję, to ubezpieczyciel pokrywa koszty związane z naprawą uszkodzonych aut oraz leczeniem poszkodowanych w zdarzeniu osób.

Powodów, dla których został wprowadzony obowiązek posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, jest wiele. Najważniejszym z nich jest to, że łatwiej jest uzyskać środki od ubezpieczyciela niż od osoby prywatnej – w przypadku kosztownych napraw, sprawca może po prostu nie mieć funduszy na pokrycie kosztów wszystkich szkód.

Co grozi za brak ważnej polisy OC?

W zależności od rodzaju pojazdu i długości okresu, w jakim pojazd nie jest ubezpieczony, obowiązują inne stawki opłat karnych za brak OC. W tym artykule skupimy się na karach przewidzianych dla pojazdów osobowych. Stawki w 2021 roku przedstawiają się następująco:

  • do 3 dni bez OC – 1120 zł;
  • Od 4 do 14 dni – 2800 zł;
  • Brak OC powyżej dwóch tygodni – 5600 zł.

W tym roku kwoty te są wyższe niż w poprzednim, gdyż uzależnione są one od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, które w 2021 roku wynosi 2800 zł. Powyżej 14 dni kara równa się dwukrotności minimalnej płacy brutto. W przypadku innych rodzajów pojazdów kwoty są różne, ale równie dotkliwe dla kieszeni.

OC w LINK4 zawsze na czas

Jeżeli chcesz uniknąć płacenia ogromnych kar, odwiedź stronę LINK4 i skorzystaj ze znajdującego się tam kalkulatora stawek. Dzięki niemu szybko dowiesz się, ile zapłacisz za OC. Zakupione w LINK4 ubezpieczenie zapewni Ci ochronę ubezpieczeniową przewidzianą w przepisach prawa. Będziesz mógł także skorzystać z:

  • rabatu w wysokości 7% wartości polisy, jeśli wykupisz ją przez Internet;
  • bezpośredniej likwidacji szkód w określonych przypadkach;
  • unikalnego Programu Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony;
  • całodobowej infolinii pomocowej.

Przed zbliżającym się terminem wygaśnięcia polisy otrzymasz od firmy pismo z propozycją nowego ubezpieczenia, dzięki czemu zawsze będziesz pamiętać o zbliżającej się dacie.

Brak ważnego OC. Kilka słów na koniec

Brak ważnej polisy OC może okazać się bardzo kosztownym niedopatrzeniem. W razie spowodowania wypadku bez ważnego OC wszystkie koszty sprawca pokrywa z własnej kieszeni. Mogą to być ogromne kwoty, dlatego lepiej pamiętać o terminie końca polisy, by odpowiednio wcześnie ją przedłużyć. Rozsądnie jest też wcześniej zacząć poszukiwania nowej polisy, dlatego już teraz sprawdź ofertę LINK4!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach odpowiedzialności znajdziesz w OWU na stronie www.link4.pl

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button