ArtykułyNowości

Jakie podzespoły samochodowe sprawdzić po zimie?

Zimowe mrozy już za nami, a więc czas przygotować się do wiosny. Jest to również zadanie dla kierowców, którzy powinni zadbać o stan samochodów i sprawdzić najważniejsze podzespoły. O czym należy pamiętać, przygotowując swój pojazd do wiosny?

Na jakie podzespoły zwrócić szczególną uwagę?

Wiosna to doskonały moment na przygotowanie auta do kolejnego sezonu i dokładny przegląd podzespołów po zimie. Sprawdzanie pojazdu podzielić można na dwa etapy: kontrola stanu technicznego oraz wizualnego. W obu przypadkach można wykonać czynności pielęgnacyjne samodzielnie lub też skorzystać z fachowej pomocy profesjonalnych firm i serwisów.

Zawieszenie

Zawieszenie ma wpływ na jakość i bezpieczeństwo jazdy. Jego kontrolę najlepiej zaplanować właśnie na wiosnę. W tym celu należy udać się do mechanika, wcześniej jednak warto bardzo dokładnie umyć podwozie. W serwisie sprawdzone zostaną: wahacze, tuleje, stabilizator wraz z łącznikiem, amortyzator, sprężyny oraz końcówka drążka kierowniczego. Stacje diagnostyczne kontrolują stan zawieszenia za pomocą tzw. szarpaków, które pozwalają wykryć luzy w podwoziu.

Akumulator

Po okresie zimowym akumulator może być nadwyrężony, wpływają na to m.in. niskie temperatury, częste ładowanie i nadużywanie odbiorników elektrycznych. „Sprawdzenie pracy akumulatora polega na dokonaniu pomiaru napięcia za pomocą woltomierza. Oprócz tego warto sprawdzić jego stan zewnętrzny oraz oczyścić klemy, zaciski i styki. Można to zrobić specjalną szczotką, papierem ściernym lub użyć przeznaczonych do tego środków chemicznych.” – radzi nasz konsultant ze sklepu iParts.pl.

Ciśnienie w kołach

Każdy kierowca wie, iż po zimie należy również zmienić opony na letnie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jak ważną rolę odgrywa właściwe ciśnienie w kołach. Poruszanie się na nieprawidłowo napompowanych oponach doprowadzić może do ich uszkodzenia, obniżenia osiągów, większego zużycia paliwa oraz utraty stabilności. W czasie zimy ciśnienie w oponach spada, dlatego należy pamiętać o napompowaniu kół wraz z nadejściem wiosny. Można również zamontować czujniki TPMS, które powiadomią nas, gdy ciśnienie w oponach będzie zbyt niskie.

Chcąc mieć pewność, iż samochód zostanie dostatecznie dobrze sprawdzony przed wiosną, należy udać się do dobrego, zaufanego warsztatu. Nie sposób dokonać tej kontroli samodzielnie. Polecamy zatem zapoznanie się z opiniami na temat pobliskich warsztatów i wybranie tego, w którym pojazdami zajmują się prawdziwi specjaliści w swoim fachu.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button