Artykuły

Oto które oleje samochodowe nie niszczą silnika

Olej jest jednym z kluczowych elementów mających wpływ na właściwe działanie silnika samochodowego. Dzięki swojej funkcjonalności odpowiednio dobrany produkt zapewni ochronę przed zatarciem ruchomych części, takich jak wałek rozrządu, tłoki, wał korbowy, a nawet turbosprężarka. Ścisłe przestrzeganie zaleceń producenta i dobór renomowanego oleju pozwoli na zminimalizowanie ryzyka poważnych uszkodzeń, które w efekcie będą wiązały się z kosztownymi naprawami. Jak dobrać właściwy produkt?

Oleje samochodowe – jak je dobrać?

Oleje silnikowe stanowią spory udział całości asortymentu wszelkiego rodzaju części i akcesoriów do aut. Szeroki wachlarz wyboru nie ułatwia decyzji zakupowych. Jest jednak kilka wytycznych, którymi powinien kierować się właściciel pojazdu. Przede wszystkim należy sięgnąć do rekomendacji producenta samochodu. W instrukcji obsługi pojazdu można dowiedzieć się, jaki typ oleju sprawdzi się najlepiej w danym pojeździe, poprzez wskazanie konkretnej normy, którą powinien spełnić.

Jeśli w instrukcji obsługi nie ma zawartej tej informacji lub właściciel samochodu nie posiada tej publikacji, z pomocą przychodzą liczne internetowe wyszukiwarki oleju. Warto jednak w pierwszej kolejności sięgnąć do sprawdzonych źródeł, ponieważ w ten sposób ma się pewność, że dobrany olej będzie w pełni funkcjonalny.

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Mimo wskazania konkretnego produktu przez producenta pojazdu, warto wiedzieć, że oleje samochodowe mają różne parametry. Szczególnie odnoszą się one do tzw. klasy jakości oraz klasy lepkości. Pierwszy z nich oznaczony jest literą A, B lub C oraz cyfrą. Kolejno litery odpowiadają zastosowaniu do silników benzynowych (A), diesla (B) lub diesla z filtrem DPF (C). Cyfra jest właściwą klasą jakości. W praktyce można często znaleźć zapisy łączone, np. A3/A4, co oznacza, że produkt nadaje się do obu rodzajów zasilania. Warto zwrócić uwagę na zapisy w instrukcji obsługi, ponieważ to właśnie tam wskazane są wartości, których należy przestrzegać dla konkretnej klasy jakości.

Klasa lepkości wskazuje z kolei płynność produktu w różnych temperaturach. Obecnie w większości samochodów używa się olejów całorocznych, czyli takich z literą „W” w oznaczeniu. Pierwsza wartość przed „W” to lepkość zimowa (płynność w niskich temperaturach), druga oznacza lepkość letnią (w wysokich temperaturach). Zgodnie z przyjętymi normami, im niższy symbol, tym olej jest bardziej płynny. Te oznaczenia z łatwością można dostrzec na każdym opakowaniu produktu.

Jaki olej wybrać?

Oprócz wskazanych wcześniej parametrów, szczególną uwagę należy zwrócić na renomę producenta. Stanowczo odradza się kupno niesprawdzonych produktów, gdyż ich stosowanie może być niewłaściwe dla silnika. Godne polecenia są z pewnością oleje Mobil, czyli od rzetelnego dostawcy polecanego przez wielu użytkowników. Ich produkty znajdują uznanie wśród właścicieli wielu marek ze względu na właściwą ochronę wszystkich części w satysfakcjonujący sposób. Warto wiedzieć, że wieloletnie doświadczenie tego producenta słusznie zaowocowało pozycją jednego ze światowych liderów branży, co przekłada się rokrocznie na pozytywne opinie kolejnych właścicieli pojazdów.

Kupując olej koniecznie trzeba sprawdzić zalecane i przedstawione powyżej parametry. W żadnym przypadku nie można jednak zapominać o jakości produktu. Od tej zależy bowiem skuteczne działanie produktu. Oleje Mobil to doskonały wybór dla wielu samochodów. O ich wysokiej jakości najlepiej przekonać się samodzielnie.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button