Artykuły

Jak wycenić koszty sprowadzenia auta z USA?

Od razu należy podkreślić, że pojazdy sprowadzane z USA są tańsze od swych europejskich odpowiedników. Problem w tym, że koszty ich sprowadzenia ze Stanów są znacznie większe, niż opłaty związane ze nabyciem auta na terenie Unii Europejskiej.

Koszt sprowadzenia auta z USA – informacje ogólne

Oprócz ceny samego auta, jak i ponoszonych z tego tytułu opłat, na koszty sprowadzenia auta z USA będzie miał też wpływ aktualny kurs amerykańskiej waluty. Im wartość dolara w odniesieniu do złotówki będzie niższa, tym więcej zyska się importując auto ze Stanów. Warto jednak podkreślić, że po zsumowaniu wszystkich tych wydatków cena zakupu auta (zwłaszcza luksusowego) z USA jest większa, niż cena podobnego modelu europejskiego.

Zestawienie wydatków

Łączne koszty sprowadzenia auta z USA zależą od jego wartości rynkowej, sprowadzanego modelu, rocznika i wielu innych czynników, o których nieznający amerykańskiego rynku motoryzacyjnego często nie ma pojęcia.

  1. Prowizja aukcyjna – auto z USA najlepiej kupić za pośrednictwem domu aukcyjnego. Wiąże się to z koniecznością pobrania dodatkowej opłaty aukcyjnej. Jej wartość oscyluje w granicach od 450 do nawet 800 dolarów i jest zależna od ceny auta.
  2. Przelew do USA i transfer dokumentów – będąc w Polsce, trzeba uiścić opłatę za przelew na rzecz domu aukcyjnego. Wartość tych opłat (po dodaniu kosztów transferu dokumentacji sprzedażowej) wyniesie około 100 dolarów.
  3. Transport lądowy z aukcji do portu – najlepiej zakupić auto w miejscu znajdującym się blisko portu. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo pieniędzy na przewozie pojazdu drogą lądową. Łączna cena tegoż transportu to około 450 dolarów.
  4. Następny krok to opłata za transport morski. Oznacza to konieczność wynajęcia miejsca w kontenerze, co wiąże się z opłatą wynoszącą od 750 do 1300 dolarów. Uwaga – każdy kontener jest na bieżąco monitorowany, więc użytkownik może sprawdzić jego aktualne położenie.
  5. Transport lądowy Niemcy-Polska – ostatnim etapem podróży jest transport lądowy pomiędzy Bremerhaven a Polską. Jego koszt to około 1200 – 1500 złotych

Opłaty dodatkowe – analiza i wyszczególnienie

Oprócz wyżej wymienionych opłat, koszty sprowadzenia auta z USA (https://autazusa.pl/porada/koszty-sprowadzenia-auta-z-usa/) uwzględniać będą również cło, którego wartość na osobówki wynosi 10 procent, a na ciężarówki 22 procent. Następnie trzeba opłacić podatek VAT, którego wartość to 19 procent w przypadku sprowadzania auta do Niemiec, a 23 procent w przypadku sprowadzania auta wprost do Polski. Stąd dużo korzystniej decydować się na transport morski do Bremerhaven. Z kolei wwóz aut zabytkowych jest opodatkowany kwotą zaledwie 8 procent VAT. Ostatnia formalna opłata – czyli akcyza – wynosi 3.1 procent dla aut o pojemności do 2.0 litra, a także 18.6 procent dla aut o wyższej pojemności.

Koszty techniczne

Kolejne koszty wiążą się z przeróbkami technicznymi, które są niezbędne w celu dostosowania pojazdu do przepisów w Polsce. Przeróbki te dotyczą głównie świateł, w tym m.in. barwy kierunkowskazów. Łącznie koszty tych „napraw” wahają się w granicach od 500 do nawet kilku tysięcy złotych. Z kolei za danie techniczne i rejestrację trzeba będzie zapłacić odpowiednio 158 złotych i 256 złotych. Na koniec trzeba też doliczyć opłatę recyklingową o wartości 500 złotych. Reasumując, łączny zakres kosztów to około 2500 złotych za pojazd do 10 000 dolarów. Koszt usługi w przypadku droższych aut będzie oczywiście większy. Jeśli pojazd jest wart max 40 000 dolarów, to wyniosą one około 5500 złotych. Nie można też zapominać o uiszczeniu tzw. kaucji zwrotnej, która jest formą zabezpieczenia transakcji. Dlatego, jeśli klient zainteresowany sprowadzeniem auta z USA nie wpłaci środków tytułem jego zakupu (wygranej licytacji), to amerykański dom aukcyjny obciąża firmę kwotą 10 procent wylicytowanej kwoty. Należy jednak pamiętać, że gdy środki zostaną wpłacone, kaucja zostaje zwrócona, przy czym jest pomniejszona o wartość naliczonej przez firmę prowizji. Kaucja zwracana jest również wtedy, gdy licytacja została przegrana.

Podsumowując, łączne zestawienie kosztów sprowadzenia auta z USA nie wygląda tak niekorzystnie, biorąc pod uwagę wartość importowanego pojazdu.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button