Artykuły

Oryginalne czy zamienniki – jakie części do samochodów ciężarowych warto kupić?

Wymiana części w samochodzie to niemały wydatek, stąd tak duże zainteresowanie tańszymi zamiennikami. Nie wszyscy właściciele firm transportowych i warsztatów są jednak przekonani do tego rozwiązania i również wśród ekspertów zdania są podzielone. Zamienniki kosztują mniej, ale czy to od razu oznacza, że kierowca dostaje produkt gorszej jakości?

Czym zamienniki różnią się od części oryginalnych?

Oryginalna część zamienna posiada oznaczenie OE oraz logo producenta danego pojazdu. To najdroższa opcja, ale dająca sto procent pewności, że część będzie pasować i spełniać techniczne wymogi, określone przez producenta auta. Wysokiej jakości są także części z oznaczeniem OEM, tyle że zamiast logo marki auta jest symbol producenta danego elementu.

Części OEQ nie są oryginalne i nie produkuje się ich na pierwszy montaż, ale wciąż są to podzespoły dobrej jakości, poddawane testom bezpieczeństwa, dlatego nie powinny one sprawiać żadnych problemów, kiedy trafią do naprawianego samochodu ciężarowego. Najniższą klasą zamienników są części AM, które nie posiadają certyfikatów i rekomendacji, wciąż jednak mogą spełniać te podstawowe wymagania techniczne.

Kiedy warto wybierać zamienniki?

Jak widać z tego opisu, zamiennik wcale nie musi być gorszy od części oryginalnej. Produkty certyfikowane, dobrej jakości, jakie zamówić można w oddziałach firmy Suder, z powodzeniem zastąpią bardzo drogie oryginały, a ich montaż nie będzie miał negatywnego wpływu na funkcjonalność ciężarówki. Wszystkie dostępne w Suder części są certyfikowane, od rekomendowanych marek.

Po części oryginalne warto sięgać, kiedy samochód jest jeszcze nowy, na gwarancji – może być problem z ubezpieczycielem, jeśli w okresie gwarancyjnym do naprawy użyto zamienników, szczególnie tych gorszej jakości. Trzeba też pamiętać, że jeśli w wypadku drogowym zniszczeniu uległy zamienniki, to ubezpieczyciel obniży kwotę odszkodowania, zgodnie z realną wartością takiej części.

W starszych pojazdach zdecydowanie bardziej opłaca się kupować zamienniki – naprawa wyniesie sporo mniej, a ciężarówka odzyska pożądaną sprawność. W przypadku wymiany całego układu części powinny być od jednego producenta, bo tylko tak uda się idealnie spasować do siebie wszystkie elementy. Zamówione w Suder części można szybko odebrać w jednym z oddziałów.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button