Artykuły

Kulisy pracy kierowcy taksówki: ile zarabia i czy musi zapinać pasy?

Praca kierowcy taksówki jest bardzo odpowiedzialna. W jego rękach leży zdrowie i życie nie tylko niego samego, ale również pasażerów. Ile zarabia kierowca taksówki i czy musi zapinać pasy? Z czym wiąże się praca w tym zawodzie? Jeżeli poszukujesz odpowiedzi na któreś z wymienionych pytań – ten tekst jest dla Ciebie.

Zawód: kierowca taksówki

Na temat zawodu kierowcy taksówki krąży wiele opowieści. Niektóre z nich są prawdziwe, inne to tzw. miejskie legendy. Faktem jest jednak, że praca kierowcy taksówki bywa uciążliwa i niebezpieczna.

Kod zawodu taksówkarza to 832205. Mianem kierowcy taksówki można nazywać osobę, która prowadzi pojazdy TAXI o wielkości do 9 miejsc. Podstawowym wymaganiem, które trzeba spełnić, by myśleć o pracy kierowcy, jest rzecz jasna posiadanie prawa jazdy kat. B.

Taksówkarz powinien na bieżąco kontrolować stan techniczny pojazdu, który prowadzi, oraz płynów eksploatacyjnych. Wymogiem do podjęcia tej pracy jest również doskonała znajomość przepisów prawa o ruchu drogowym. Kierowca taksówki jest odpowiedzialny za zdrowie i życie własne oraz pasażerów, których przewozi. Musi on znać topografię obsługiwanego obszaru i potrafić pracować w stresie.

Każdy taksówkarz musi posiadać licencję. W celu jej uzyskania należy zgłosić się do Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta lub do Urzędu Gminy wraz z kompletem wymaganych dokumentów – wnioskiem o licencję na wykonywanie transportu drogowego taksówką i załącznikami.

Kierowca taksówki: jak wygląda praca w tej profesji?

Zainteresował Cię zawód: kierowca taksówki. Jak wygląda praca w opisywanej profesji? Co będzie należeć do Twoich obowiązków? Jako taksówkarz będziesz zajmować się przewozem osób oraz bagażu. Będziesz prowadzić dokumentację związaną z Twoją pracą oraz – jeżeli zajdzie taka potrzeba – udzielać pierwszej pomocy innym uczestnikom ruchu drogowego. Musisz zadbać również o właściwe zabezpieczenie samochodu przed potencjalnymi złodziejami. Do Twoich zadań będzie należeć także wystawianie rachunków.

W samochodzie, który prowadzi taksówkarz, powinien znajdować się taksometr z funkcją kasy fiskalnej oraz obowiązujący plan obszaru prowadzenia działalności przewozowej. Coraz częściej w ofertach pracy dla kierowcy zapisany jest wymóg znajomości co najmniej jednego języka obcego w stopniu komunikatywnym. Pamiętaj, że praca taksówkarza jest zmianowa – również w nocy, musisz być zatem dyspozycyjny (nawet w weekendy czy święta).

Ile zarabia kierowca taksówki?

Wielogodzinne prowadzenie pojazdu jest nie lada wysiłkiem. Dodatkowe czynniki stresowe w tym zawodzie to nieprzyjemni pasażerowie, duża presja i korki. Z punktu widzenia pasażerów przejazdy taksówkami są dość drogie, należy jednak pamiętać, że nie cała kwota trafia do taksówkarza. Ile zarabia kierowca taksówki?

Taksówkarz może pracować w korporacji lub niezależnie. W tym pierwszym przypadku, według danych podawanych przez portal Businessinsider.com.pl, wydatki kierowcy to ok. 700 zł miesięcznie (za przynależność do dużej firmy). W samodzielnej pracy taksówkarz musi zadbać o autoreklamę – koszty mogą być różne. Dodatkowo konieczne jest odprowadzenie podatków oraz składek ZUS. Zarobki taksówkarza w dużym mieście mogą wynosić około 10 tys. zł miesięcznie; przyjmuje się, że średnia to 6-10 tys. zł. Biorąc pod uwagę wszystkie koszty działalności oraz eksploatacji pojazdu, kierowca taksówki zarabia średnio 2-4 tys. zł netto.

Czy kierowca taksówki musi zapinać pasy?

Zapewne zastanawiałeś się kiedyś, czy kierowca taksówki musi zapinać pasy. Co na ten temat mówią przepisy?

Obowiązek zapinania pasów regulowany jest przez art. 39 Prawa o ruchu drogowym. Brzmi on: „Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy (…)”. Warto jednak zauważyć, że wyłączony z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa jest m.in. „kierujący taksówką podczas przewożenia pasażera”. Argumentuje się to potencjalnym zagrożeniem, jakie może stanowić klient – taksówkarz, który nie zapiął pasów, może odpowiednio zareagować.

Oznacza to, że kierowca taksówki, który nie wiezie klienta, ma obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa, z kolei podczas przewozu pasażerów może jeździć bez nich.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button