Prezentacje samochodów

Nowe Audi A4 – sporo zmian, jeszcze lepsze auto

Audi A4 przeszło w 2020 roku poważny lifting i sporą rewolucję w środku. Zmianom uległy również technikalia. Odświeżone Audi A4 to kolejny poważny krok niemieckiej marki w stronę nowoczesności i rozwiązań, jakich poszukują współcześnie kierowcy. Co uległo zmianie i dlaczego Audi A4 stało się jeszcze atrakcyjniejsze?

W środku nowego Audi A4 doświadczymy prawdziwej rewolucji

Pierwszą istotną kwestią, którą trzeba poruszyć, jest całkowicie nowy, przeprojektowany i unowocześniony system MMI. Poza tym wnętrze również zostało znacząco odświeżone i dopasowane do aktualnych standardów. Wróćmy jednak do systemu MMI. Oferuje on duży dotykowy ekran o przekątnej 10,1 cala, a sławetne pokrętło do sterowania multimediami wreszcie zostało zastąpione dotykowymi przyciskami funkcyjnymi.

System MMI dynamicznie reaguje na dotyk, zapewnia dużą responsywność oraz jest jeszcze bardziej intuicyjny i łatwy w obsłudze. Warte uwagi jest to, że komendy mogą być wprowadzane głosowo, odręcznie lub za pośrednictwem przycisków dotykowych. System dodatkowo rozpoznaje język potoczny, co znacząco ułatwia jego głosową obsługę podczas jazdy.

Kierowcy docenią również pakiet komplementarnych usług zaimplementowanych do systemu. Wśród nich należy wymienić m.in. pakiety Audi Connect i Audi Connect Plus, które składają się z takich rozwiązań jak np. car-to-X – system inteligencji rozproszonej floty Audi.

Zmianom uległ każdy element nadwozia

Na zewnątrz Audi również nie ograniczyło się wyłącznie do lekkiego liftingu. Przeprojektowany został każdy element nadwozia. Tym, co rzuca się w oczy w pierwszej kolejności, są nowe światła LED oraz lekko przeprojektowane zderzaki, które teraz przypominają zderzaki znane z wersji S line. Wśród zmian należy wymienić także spłaszczenie osłony chłodnicy, nieco bardziej agresywne przetłoczenia nad błotnikami czy linię biegnącą przez tylne oraz przednie drzwi.

Wszystkie te wizualne zmiany sprawiają, że nowe Audi A4 prezentuje się jeszcze bardziej agresywnie i zadziornie.

Co napędza nowe Audi A4?

Nowe Audi A4 może być napędzane jednym z sześciu silników o mocach od 150 do nawet 347 KM. Dodatkowo z czasem producent zamierza wprowadzić do oferty dwa nowe diesle o mocach 136 i 163 KM.

Wśród gamy silnikowej nie mogło zabraknąć jednostek z systemem mild-hybrid (MHEV). Są to silniki o napięciu 12 V i 48 V. Pierwsza jednostka o mocy 12 V jest w stanie ograniczyć zużycie paliwa o 0,3 l/100 km. Z kolei układ wspomagany 48 V silnikiem w odmianie S4 z najmocniejszym silnikiem V6 generującym 347 KM pozwala uzyskać aż 700 Nm! Dzięki elektrycznie napędzanej sprężarce EAV i wspomaganiu silnika spalinowego Audi A4 rozpędza się do 100 km/h w jedynie 4,8 sekundy. Co więcej, dzięki elektrycznie sterowanej sprężarce Audi całkowicie wyeliminowało turbosprężarkę. Pozwoliło to zapewnić o wiele szybszą reakcję samochodu na pedał gazu.

Przekonaj się na własne oczy, jakie zmiany wprowadzono w nowym Audi A4. Odwiedź salon Audi Krotoski Warszawa i umów się na jazdę próbną!

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Jeden komentarz

  1. Nie wiem czy zastąpienie pokrętła elementami dotykowymi jest aż tak dobrą zmianą. „Przestarzałe” pokrętła nadal wydają mi się łatwiejsze w obsłudze podczas jazdy. 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button