Artykuły

Na czym polega lokalizacja pojazdu przez GPS?

Dostęp do systemu nawigacji satelitarnej to nie tylko sposób na odnalezienie najkrótszej drogi dojazdu z punktu A do punktu B, ale i sprawdzony sposób na monitoring pojazdu w czasie rzeczywistym, a w przypadku kradzieży lub gdy zdarzy się wypadek, możliwość jego łatwego odnalezienia. Lokalizacja GPS to doskonały sposób na zabezpieczenie limuzyn, wartościowych maszyn rolniczych, łodzi, jachtów czy sprzętu budowlanego.

Jak wygląda namierzanie?

Jeśli chcemy monitorować pojazd, tak by w przypadku kradzieży móc go szybko namierzyć i odzyskać, musimy zainstalować w nim niewielkie urządzenie do nawigacji satelitarnej. Kompaktowy lokalizator GPS należy sparować z odpowiednią aplikacją na urządzenie mobilne i w ten sposób zyskać wgląd w aktualne położenie monitorowanego pojazdu. Namierzanie odbywa się przez sygnał satelitarny. Wykorzystuje się do tego celu globalny system nawigacji satelitarnej, czyli GPS. Ze względu na dużą niezawodność działania tego systemu już dziś jest on powszechnie stosowany w wielu kategoriach specjalistycznych pojazdów, a także w drogich limuzynach czy autach na wynajem. Lokalizacja GPS stosowana jest również w systemach do zarządzania flotami pojazdów, głównie samochodów ciężarowych. Dzięki niej można nie tylko poznać aktualne położenie firmowych samochodów, ale także zmniejszyć zużycie paliwa, zoptymalizować grafiki i zwiększyć efektowność pracy kierowców.

Automatyczny sygnał alarmowy

Dla zapewnienia poczucia prywatności, tak by właściciel pojazdu miał pewność, że nie jest śledzony, służące bezpieczeństwu, nowoczesne systemy lokalizacji GPS uruchamiane są automatycznie tylko w ściśle określonych sytuacjach. Nadajnik zaczyna nadawać sygnał, gdy zostanie uruchomiony autoalarm, dojdzie do kolizji lub wypadku drogowego, ewentualnie gdy samochód gwałtownie się przechyli w momencie postoju (gdy jest wciągany na lawetę). Lokalizacja GPS, którą instalujemy w pojeździe dla zwiększenia bezpieczeństwa, nie służy bieżącemu monitorowaniu tras, jakie pokonuje kierowca i ich nie zapisuje. To tylko awaryjny system bezpieczeństwa, który umożliwia łatwą lokalizację pojazdu w przypadku zagrożenia, gdy dojdzie do wypadku lub kradzieży.

Prawdopodobnie już w niedalekiej przyszłości lokalizatory GPS będą standardowym wyposażeniem każdego nowego samochodu i tylko takie auta będą dopuszczane do sprzedaży. Jednak nawet już dziś można wyposażyć swoje auto w tego typu system. To rozwiązanie łatwe do wdrożenia i tanie, które w znaczący sposób zwiększa bezpieczeństwo kierowcy i stanowi ciekawy pomysł na uzupełnienie typowych systemów antykradzieżowych.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button