Artykuły

Nieestetyczne ubytki lakieru, czyli kilka słów o zaprawkach lakierniczych

Eksploatacja samochodu wiąże się z powstawaniem rys oraz ubytków na lakierze. Na taką ewentualność muszą być przygotowani nawet najbardziej ostrożni kierowcy, ponieważ wpływ na wszelkiego rodzaju nieestetyczne ubytki ma wiele czynników. Zaliczamy do nich przede wszystkim: warunki atmosferyczne, nawierzchnię, po której jeździmy oraz nieregularne czyszczenie pojazdu. Czy warto na własną rękę usuwać ubytki lakieru? Jak unikać błędów podczas zaprawek lakierniczych?

Zaprawki lakiernicze – w walce o estetykę Twojego auta

Uszkodzenia mechaniczne najczęściej powstają z winy kierowcy, są to m.in. zadrapania spowodowane przez gałęzie drzew, otarcia o słupki parkingowe i bramy czy odpryski powstałe w wyniku drobnych kamyków. W przypadku starszych aut ubytki w lakierze mogą pojawiać się pod wpływem warunków atmosferycznych. Szczególnie wtedy, gdy samochód przez cały okres eksploatacji nie jest garażowany. Warto pamiętać o tym, że nawet delikatne zarysowania, ubytki lakieru czy po prostu odpryski mogą prowadzić do powstawania rdzy oraz uszkodzeń karoserii. Oczywiście wyłącznie wtedy gdy zbyt długo zwleka się z ich naprawą. Drobne poprawki lakiernicze z estetyką można wykonać samemu. Jednak duże ubytki lakiernicze wymagają zaangażowania specjalisty.

Dlaczego warto wykonywać zaprawki lakiernicze?

Większość kierowców wykonuje zaprawki lakiernicze wyłącznie po to, aby auto wyglądało estetycznie. Jednak ich głównym zadaniem jest doprowadzenie samochodu do porządku, usunięcie widocznej korozji i zapobieganie jej. Co więcej, zaprawki dzielimy na dwa rodzaje:

  • zaprawki lakiernicze przy odpryskach, ale bez rdzy,
  • zaprawki przy odpryskach z ogniskami rdzy.

Warto o tym pamiętać, ponieważ sam proces naprawy w obu przypadkach nieco się od siebie różni.

porysowane auto

Jakie artykuły lakiernicze są niezbędne do wykonania zaprawki?

Jak już wcześniej wspomniano, zaprawki lakiernicze można wykonać samodzielnie, jednak do całego procesu niezbędne są następujące artykuły i akcesoria:

  • zmywacz do rdzy oraz podkład,
  • lakier bazowy – informacja odnośnie lakieru na samochodzie najczęściej znajduje się na numerze VIN. W niektórych modelach tabliczka jest umieszczona w bagażniku lub pod maską. Wszystko zależy od producenta aut,
  • lakier bezbarwny – zadaniem bezbarwnego lakieru jest zabezpieczenie lakieru bazowego przed uszkodzeniami,
  • szpachla samochodowa – te akcesorium z pewnością przyda się podczas uzupełniania większych ubytków,
  • narzędzia do usuwania korozji – w tym przypadku wszystko zależy od naszych preferencji. Jednym z takich narzędzi jest np. papier ścierny,
  • akcesoria do stworzenia idealnej powierzchni przed malowaniem – tutaj najlepiej sprawdzi się papier ścierny wodny o średniej lub niskiej gradacji.

Nie można zapominać o specjalnych rękawicach, które będą chronić dłonie. Niezbędna jest także folia i taśma malarska. Dlaczego warto mieć je pod ręką? Z ich pomocą można osłonić okolice naprawy np. przed kurzem. Ponadto do wykonania zaprawki lakierniczej w domowych warunkach niezbędny jest rozpuszczalnik, który pomoże w oczyszczeniu nadwozia, a także dłoni.

Zaprawki lakiernicze pędzelkiem nie dla każdego!

Niestety poprawki lakiernicze nie należą do najprostszych zadań. Po pierwsze należy przeznaczyć na nie dużo czasu, po drugie trzeba mieć w sobie ogrom cierpliwości i być dokładnym. Warto jednak dodać, że w przypadku złożonych prac niezbędne jest doświadczenie w tym obszarze oraz odpowiednie miejsce np. profesjonalny warsztat lakierniczy i wysokiej jakości narzędzia pracy. Nie powinien dziwić więc fakt, że ceny usług lakierniczych kosztują naprawdę sporo.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button