Artykuły

Mandat we Włoszech

Z mandatem miał do czynienia pewnie już niejeden z nas. Nie zawsze oznacza to, że jesteśmy „piratami drogowymi”, którzy nie respektują żadnych zasad. Czasami, po prostu mamy gorszy dzień, co nie oznacza też, że przewinienia mogą ujść nam na sucho. O ile dzieje się to na terenie naszego kraju, doskonale wiemy jak postępować oraz jakie prawa nam przysługują. Co jednak w przypadku, gdy dostaniemy mandat we Włoszech? Jakie mamy prawa i jak się zachować? Czy możemy się odwołać? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym dowiesz się wszystkiego o prawie odnośnie mandatów we Włoszech.

Rodzaje mandatów we Włoszech

Na początku warto wspomnieć, że w ruchu drogowym we Włoszech można zostać ukaranym poprzez dwa rodzaje mandatów. Zaliczamy do nich:

  • Natychmiastowe – wystawiane są zaraz po zatrzymaniu. Najczęściej dzieje się tak w przypadku wykroczenia związanego ze złym parkowaniem. Mandat jest płatny od razu, jednak w przypadku gdy nie mamy przy sobie gotówki, można zapłacić tylko 25% jego wartości, a resztę przelewem.
  • Zaoczne – wystawiane zazwyczaj za przejazd na czerwonym świetle lub przekroczenie prędkości (gdy nie można od razu ustalić danych personalnych sprawcy). Najczęściej są to dane z fotoradarów, a mandat jest wystawiany na właściciela pojazdu. Ważne – mandat musi być przesłany do sprawcy wykroczenia do 90 dni od zdarzenia.

Na zapłatę mandatu mamy 60 dni od otrzymania. W przypadku, gdy nie wywiążemy się z tego obowiązku w terminie, jego wysokość może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Dodatkowo, w momencie gdy zostanie on wysłany do Polski, zapłacimy jeszcze za usługi firmy windykacyjnej. Z kolei prawo włoskie stanowi, że przedawnienie mandatu nastąpi po upływie 5 lat.

Jednak w momencie, gdy uznamy, że wysokość mandatu jest zbyt duża lub nie jesteśmy winni i nie będziemy go płacić, mam możliwość odwołania się do Prefektury lub u Sędziego Pokoju. Warto w takich przypadkach skorzystać z usług radcy prawnego, który z pewnością zrobi to rzetelnie i poprawnie. Adwokat Polski we Włoszech zapewni nam rzetelną obronę oraz pomoc we wszystkich formalnościach wiążących się z całym procesem. Bardzo często, pomimo tego, że władamy biegle językiem Włoskim, nie jesteśmy wstanie zrozumieć różnych, prawnych określeń, które bywają bardzo zawiłe. Dlatego warto powierzyć to zadanie profesjonaliście.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź tutaj.

Odwołanie od mandatu

Po otrzymaniu mandatu, kierowca ma 60 dni na odwołanie się od decyzji. Trzeba tutaj zaznaczyć, że wybieramy tylko jeden organ odwoławczy i tam uiszczamy nasze obiekcje. W przypadku, gdy wybierzemy Sędziego Pokoju, przy mandatach powyżej 1000 euro, będziemy zobowiązani do pokrycia kosztów w wysokości 37 euro oraz 8 euro za znaczek opłaty skarbowej. Z kolei odwołanie do Prefektury jest bezpłatne, jak również daje nam możliwość odwołania się od decyzji do Sędziego Pokoju. Do złożenia odwołania będziemy potrzebowali naszych danych osobowych, numeru mandatu oraz argumentów przemawiających za obniżeniem kwoty mandatu lub całkowitym umorzeniem jego płacenia.

Odwołanie u Prefektury

W tym wypadku, służby mają 120 dni na orzeczenie o słuszności odwołania. Bardzo często, w przypadku gdy zostaniemy wezwani na dodatkowe przesłuchanie, ten czas ulega przedłużeniu o kolejne 30 dni. Istotny jest tutaj fakt, że w momencie gdy Prefekt uzna naszą apelację za nieuzasadnioną może podwyższyć wysokość mandatu. Jednak, od jego decyzji również możemy się odwołać do Sędziego Pokoju. Mamy na to 30 dni.

Odwołanie u Sędziego Pokoju

W tym wypadku sprawa nabiera znacznie poważniejszego toku, bowiem wszystko rozgrywa się poprzez salę sądową. Zostaje powołany wykwalifikowany sędzia, który rozstrzyga sprawę. Tutaj również możemy być powołani do składania zeznań. W przypadku odrzucenia naszych roszczeń, mamy możliwość odwołania w sądzie cywilnym.

Dokumenty potrzebne do złożenia odwołania należy przedstawić osobiście w biurze sędziego lub wysłać pocztą za potwierdzeniem odbioru. Trzeba tutaj zaznaczyć, że do wniosku dołączamy 5 kopii wszystkich załączonych dokumentów.

Kto może wystawić mandat?

Zarówno w Polsce, jak na terenie Włoch funkcjonuje wiele służb upoważnionych do wystawiania mandatów z a wykroczenia. Jest to:

  • Policja (Polizia di Stato),
  • Straż miejska (Municipal police),
  • Karabinierzy (Carabinieri),
  • Policja finansowa (Guardia di Finanza),
  • Straż leśna (Corpo Forestale dello Stato).

Gdzie zapłacić mandat?

Co ciekawe, we Włoszech mandat można uregulować nie tylko na poczcie, ale także w niektórych kioskach – tabaccaio. Ważne jest także zachowanie pokwitowania zapłaty. Najlepiej przez 5 lat. Powodem tego są liczne niedopatrzenia biurokratyczne w tym państwie, przez co często zdarza się, że wpłata nie została zaksięgowana. W takim wypadku wystarczy dostarczyć poświadczenie zapłaty i wszystko zostaje umorzone.

Mandat Włochy

Jakie stawki mandatów?

Jeśli chodzi o wysokość kary, nie różni się to zbytnio od zasad panujących w Polsce. Ilość utraconych punktów karnych oraz wysokość pieniężna, którą jesteśmy zobowiązani zapłacić jest uzależniona od powagi przekroczenia przepisów. Co ciekawe, w przypadku poważnych wykroczeń w ruchu drogowym dokonanych pomiędzy godziną 7 – 22, wysokość mandatu wzrasta o 30% od kwoty podstawowej. Jednym z najlżejszych przewinień jest niewłaściwe parkowanie, za które można się pozbyć nawet 300 euro oraz 2 punkty karne. Podobnie, za niezapięcie pasów.

Z kolei jeśli chodzi o przekroczenie prędkości, wszystko uzależnione jest od tego o ile km/h więcej jechaliśmy. Jeśli było to 10 km/h  mandat waha się od 39 do 149 euro. 40 -60 km/h to już koszt do 2000 euro oraz możliwość skonfiskowania pojazdu nawet do 6 miesięcy. W przypadku, gdy przekroczenie nastąpiło o więcej niż 60 km/h zapłacimy ponad 3000 euro oraz możemy stracić prawo jazdy od 6 do 12 miesięcy.

Na terenie Włoch, prawo surowo karze także kierowców rozmawiających przez telefon. Mandat w przypadku takiego wykroczenia wyniesie nawet, ponad 600 euro oraz 6 punktów karnych.  W przypadku prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu kary sięgają nawet 6000 euro, może nastąpić zatrzymanie prawa jazdy nawet do 2 lat, jak również grozi kara pozbawienia wolności do 1 roku. Co ważne – w przypadku, gdy spowodujemy wypadek, prowadząc samochód pod wpływem alkoholu na terenie Włoch, kara zostanie podwojona.

Jak widzimy są to dość obszerne kwoty i konkretne kary. Jednak nie tylko ze względu na mandat, ale także własne bezpieczeństwo oraz innych powinniśmy przestrzegać wszelkich obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

Mandat we Włoszech to nie taka prosta rzecz. Jak w większości krajów, przekroczenie prawa w tym rejonie wiąże się z szeroko idącymi postępowaniami oraz długim okresem oczekiwania na wynik sprawy. Gdy mamy do czynienia z odwołaniem związanym ze słusznością wystawienia mandatu, bez wątpienia warto zasięgnąć pomocy adwokata polskiego we Włoszech, który zapewni nam kompleksową pomoc.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button