Technika silnikowa

Naprawa silników – co warto wiedzieć?

Silnik to serce samochodu, o które trzeba dbać ze szczególną starannością. Warto też wiedzieć, co może świadczyć o tym, że silnik uległ awarii. Kiedy jest konieczna naprawa silników?

Silnik stanowi najważniejszą jednostkę napędową każdego samochodu. Jeśli odpowiednio o niego zadbamy, możemy uniknąć kosztownej naprawy silnika, która wynikałaby z niewłaściwej eksploatacji. Jakie są najczęstsze przyczyny awarii i jak rozpoznać objawy świadczące o tym, że konieczna jest naprawa silnika?

Jakie są przyczyny awarii silnika?

Niewłaściwa eksploatacja i naturalne zużycie części to najpopularniejsze przyczyny awarii silnika. Aby generalny remont silnika nie był konieczny, warto pamiętać, co sprawia, że silnik ulega uszkodzeniu. Może to być brak wystarczającej dbałości o samochód, wynikający np. ze zbyt dynamicznej jazdy na zimnym silniku lub mocnego obciążania na niskich obrotach. Naprawa silnika w aucie może być konieczna również wtedy, gdy zaniechamy wymiany filtrów paliwowych, oleju i powietrza. Źle dobrany olej i zbyt niski poziom oleju silnikowego także mogą być przyczyną awarii. Zaniedbanie układu chłodzącego, ignorowanie wycieków i niekompletne przeglądy okresowe to kolejne czynniki, które sprawiają, że mogą nas czekać remonty silnika. Aby uniknąć problemów, warto więc zadbać o ekonomiczną jazdę, stosować dobrej jakości oleje i regularnie dokonywać przeglądów technicznych.

Naprawa silników – co warto wiedzieć?

Naprawa i wymiana silników to jedna ze specjalizacji znajdującego się niedaleko Białegostoku warsztatu samochodowego Nova Auto. Ogromne doświadczenie i odpowiednie umiejętności pracowników sprawiają, że są oni w stanie poradzić sobie z każdą awarią. Jakie symptomy mogą świadczyć o uszkodzeniu silnika? Są to m.in.:

  • znaczny spadek poziomu oleju,
  • nierówna praca silnika,
  • dym wydobywający się z rury wydechowej,
  • metaliczne dźwięki wydobywające się z silnika.

Odpowiednia diagnostyka pozwala stwierdzić, czy konieczny będzie kapitalny remont silnika, czy też usterka jest niewielka i można ją szybko naprawić.

Czas i koszt naprawy silnika różni się w zależności od tego, czym jest spowodowana usterka. Warto pamiętać, że nawet w przypadku wymiany pojedynczych części potrzebny jest demontaż silnika. Wśród prac niezbędnych przy naprawie silnika jest m.in.: wymiana panewek, zaworów i prowadnic, wymiana pierścieni tłokowych, wymiana głowicy, wymiana paska klinowego, wymiana olejów i filtrów, czy też wymiana poduszek silnika. Najlepszy warsztat samochodowy https://nova-auto.pl/oferta/ kompleksowo zajmie się naprawą Twojego auta.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button