Artykuły

Najchętniej leasingowane modele aut z grupy VAG

Polscy przedsiębiorcy cenią sobie ofertę koncernu Volkswagen AG. Które marki wchodzą do tej grupy i jakie modele są najczęściej brane w leasing?

Co warto wiedzieć o koncernie VAG?

VAG to skrót, który można rozwinąć jako Volkswagen Aktiengesellschaft, czyli tłumacząc z języka niemieckiego: „Volkswagen spółka akcyjna”. W użyciu spotyka się również takie nazwy jak Volkswagen Auto Group oraz Volkswagen Audi Group. Ten słynny koncern samochodowy, mający siedzibę w niemieckim Wolfsburgu, powstał 28 maja 1937 roku. Obecnie jest największym przedsiębiorstwem motoryzacyjnym w całej Europie. W 2019 roku VAG dostarczył na rynek 10,97 miliona egzemplarzy samochodów, osiągając udział rynkowy na poziomie 12,3%. Jego przychody osiągnęły w tym samym roku 252,6 mld euro.

Obecnie koncern ten sprzedaje swoje pojazdy w 153 państwach na terenie Europy, Afryki, Azji oraz Ameryki. Zatrudnia na całym świecie przeszło 600 tysięcy pracowników. W Polsce znajduje się obecnie 9 zakładów produkcyjnych VAG, w takich miastach jak Kraków, Starachowice, Polkowice (dwie fabryki), Głogów, Poznań, Słupsk oraz Września (dwa zakłady). W ofercie znajdują się m.in. samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe, motocykle, autobusy, ciągniki czy wywrotki.

Firma VAG produkuje samochody pod dwunastoma odrębnymi, funkcjonującymi samodzielnie na rynku markami, takimi jak:

  • Volkswagen,
  • Volkswagen Samochody Dostawcze,
  • Audi,
  • SEAT,
  • Skoda,
  • Bentley,
  • Bugatti,
  • Porsche,
  • Ducati,
  • Lamborghini,
  • Scania,
  • MAN.

Ranking TOP 7 najczęściej leasingowanych samochodów osobowych grupy VAG

Zgodnie z danymi opublikowanymi w Centralnej Ewidencji Pojazdów Ministerstwa Cyfryzacji, w gronie 20 najczęściej rejestrowanych samochodów w 2020 roku przez polskich przedsiębiorców znalazło się 7 modeli aut należących do koncernu Volkswagen. W leasing najczęściej brano następujące samochody VAG (kolejność według zajętych miejsc): Skoda Octavia, Skoda Fabia, Volkswagen Golf, Skoda Superb, Volkswagen Passat, Volkswagen Tiguan oraz Skoda Scala.

Skoda Octavia

Leasing Skody Octavia znalazł się na pierwszym miejscu listy wszystkich samochodów osobowych branych w leasing w 2020 roku. Ten model jest wyposażony w wiele przydatnych funkcji zwiększających bezpieczeństwo i komfort jazdy, m.in. system kontroli odstępu od poprzedzających pojazdów, asystent pasa ruchu, ABS, wspomaganie cofania, system awaryjnego hamowania, klimatyzację, podgrzewane fotele czy automatyczny czujnik ciśnienia w oponach. Skoda Octavia wyróżnia się również niskim spalaniem, szacowanym nawet na 4,2 l/100 km.

Skoda Fabia

Poziom spalania w tym pojeździe jest tylko nieznacznie wyższy niż w Skodzie Octavii – według producenta może wynieść 5,3 l/100 km w cyklu mieszanym. Samochód ten cieszy się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców m.in. ze względu na pojemny bagażnik i wyjątkowo przestronne wnętrze. Na uwagę zasługują również liczne systemy bezpieczeństwa, np. kontroli martwego pola, doświetlania zakrętów czy wspomagania cofania.

Volkswagen Golf

Samochód ten został wyposażony m.in. w nowoczesne reflektory LED, radio z kolorowym ekranem dotykowym, klimatyzację, tempomat, asystent utrzymania toru jazdy, światła z funkcją doświetlania zakrętów czy system nawigacji GPS. Znajduje się w nim 4-cylindrowy silnik wysokoprężny oraz 5 lub 6-biegowa manualna skrzynia biegów. Nowy Volkswagen Golf zapewnia wysokie osiągi – prędkość maksymalną do 224 km/h oraz przyspieszenie do 100 km/h w czasie 8,5 sekundy. Moc silnika w tym pojeździe mieści się, w zależności od wariantu, od 90 do 150 KM.

Skoda Superb

Kolejny w rankingu model samochodu czeskiej marki wyróżnia się niskim spalaniem od 4,7 l/100 km, obecnością licznych schowków i uchwytów, wejściem USB, elektrycznie sterowaną pokrywą bagażnika, a także wyposażeniem w podgrzewane lusterka boczne regulowane elektrycznie. Kierowca może również korzystać z dwustrefowej klimatyzacji, ośmiu głośników, elektrycznego hamulca postojowego czy przednich świateł przeciwmgłowych.

Volkswagen Passat

Następny na liście pojazd marki Volkswagen posiada liczne inteligentne systemy wspomagające jazdę, m.in. tempomat, dynamiczne doświetlanie zakrętów, wzmacnianie siły hamowania, asystenta parkowania czy technologię automatycznie dostosowującą prędkość jazdy do znaków, zakrętów czy skrzyżowań. Można w nich również znaleźć światła do jazdy dziennej, podgrzewane lusterka zewnętrzne czy zabezpieczający przed kradzieżą immobiliser.

Volkswagen Tiguan

Samochód ten jest często wybierany m.in. ze względu na system diodowego doświetlania wnętrza, podgrzewane lusterka boczne, a także liczne funkcje zwiększające bezpieczeństwo, np. awaryjnego hamowania, utrzymania pasa ruchu, wspomagania parkowania czy automatycznego utrzymania odległości od poprzedzającego pojazdu. Do wyboru są auta w wersji z benzynowym lub wysokoprężnym silnikiem.

Skoda Scala

Samochód ten wyróżnia się dynamicznym, sportowym designem. Znajduje się w nim wiele systemów zwiększających komfort i bezpieczeństwo jazdy, m.in. asystent pasa ruchu, wspomaganie ruszania na wzniesieniu, automatyczne oraz manualne wzywanie pomocy po wypadku, system wykrywania pieszych czy kontrola martwego pola w lusterkach.

Co sprawia, że samochody te cieszą się tak dużym zainteresowaniem przedsiębiorców?

Polscy przedsiębiorcy nadal w dużym stopniu kierują się ceną samochodów. Dlatego rzadko biorą luksusowe modele pojazdów w leasing – Audi czy Porsche to marki cieszące się zainteresowaniem tych największych firm. Mniejsze wolą znacznie tańsze pojazdy Skody czy Volkswagena, których wybór pozwala płacić niską ratę leasingową, w niewielkim stopniu obciążającą budżet.

Do wyboru popularnych pojazdów koncernu VAG skłania również leasingobiorców to, że istnieje na nie duże zapotrzebowanie na rynku wtórnym. Dzięki temu można bez większego trudu sprzedać je nowemu nabywcy po wykupie z leasingu. Do samochodów tych stosunkowo łatwo jest znaleźć części zamienne. Bestsellerowe pojazdy grupy Volkswagen AG są również cenione ze względu na tanią i przyjazną eksploatację. Zawierają znacznie mniej nowoczesnych technologii niż samochody z klasy premium, dlatego rzadziej ulegają kosztownym awariom.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button