Artykuły

Opony terenowe – właściwości, charakterystyka i zastosowanie

Samochód terenowy, wyposażony w opony 4×4, jak sama nazwa wskazuje, umożliwi poruszanie się po grząskim, nie asfaltowym podłożu. Czym charakteryzują się opony terenowe? W jaki sposób wspierają kierowców w pokonywaniu trudniejszych tras i odczuwaniu przyjemności z jazdy?

Opony 4×4 – krótka charakterystyka

Opony terenowe mają bardziej agresywny, głębszy bieżnik, stąd też lepiej dopasowują się do nierówności terenu. Dobra opona 4×4 cechuje się dużą przyczepnością do podłoża, a zarazem musi radzić sobie z zanieczyszczeniami w postaci śniegu i błota pośniegowego, które są w stanie zatkać i zanieczyścić bieżnik. Do produkcji opon 4×4 wybiera się lepsze mieszanki gumowe, co również wpływa na ich wytrzymałość i mniejsze ryzyko przetarcia.

Konstrukcja opony 4×4 a jej wytrzymałość na wymagającej nawierzchni

Opony terenowe muszą sprawdzać się w kompletnie odmiennych warunkach niż ich szosowe odpowiedniki. W porównaniu z klasyczną oponą szosową, boki terenowego odpowiednika są zdecydowanie sztywniejsze i lepiej radzą sobie z powstawaniem ewentualnych odkształceń. Przede wszystkim mają za zadanie poradzić sobie z nawierzchnią niejednorodną, pełną piachu, błota i nierzadko kamieni. Ważną cechą opony 4×4 jest jej dynamiczna reakcja na zmianę ciśnienia – jest to niezbędne do przejechania trudniejszej trasy bez ryzyka zakopania się w piachu. Problem użytkowników, którzy chcą łączyć weekendową i mniej okiełznaną jazdę autem terenowym po piaszczystej i kamienistej drodze z wykorzystaniem auta do bardziej przyziemnych celów (codziennej jazdy po mieście) to taki dobór opon 4×4, który zapewniają komfort jazdy przy poruszaniu się po dwóch różnych typach nawierzchni. Na szczęście są rozwiązania, które sprawdzą się i w tym przypadku

All-Terrain – opony do lekkiego terenu

W przypadku użytkowników, którzy wykorzystują swoją terenówkę nie tylko do szaleństw na szutrowych trasach, ale również dojeżdżają nim do pracy, dobrym pomysłem mogą być opony typu All-Terrain (zwane też AT), tak zwane opony do lekkiego terenu. Świetnie radzą sobie z pokonywaniem bardziej piaszczystego podłoża. Dają też spory komfort prowadzenia pojazdu na utwardzonej, asfaltowej, miejskiej nawierzchni. Poza tym opony All-Terrain nadają się na błoto i śnieg, a część produktów dodatkowo doskonale sprawdzi się w sezonie zimowym. Opony 4×4 przeznaczone do jazdy zimą będą miały wyraźny symbol płatka śniegu na szczycie gór. Pozostałe produkty, które będą ich pozbawione, nie powinny być stosowane o tej porze roku. Dobre opony terenowe kupisz w sklepie https://www.voida.pl/opony-4×4.

Opony Mud-Terrain – idealne do jazdy terenowej

Opony Mud-Terrain, nazywane w skrócie MT, to z kolei produkty cechujące się doskonałą zdolnością do poruszania się w trudnym terenie. Biją na głowę opony All-Terrain pod względem swojej efektywności na piaszczystym czy kamienistym podłożu. Z drugiej zaś strony, Mud-Terrain nie może równać się pod kątem bezpieczeństwa i wygody jazdy z All-Terrainem. Podsumowując, przy zakupie nowych opon terenowych należy rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”. Niewykluczone, że trzeba będzie pójść na pewne kompromisy.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button