Artykuły

Rozejrzyj się! Elektryczne pojazdy w mieście i ich wpływ na środowisko

Krajobraz dzisiejszych miast maluje się zupełnie inaczej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Na ulicach jest masa samochodów, miasta tętnią życiem. Jednak wraz ze zmianami klimatycznymi coraz więcej uwagi przykłada się do idei zrównoważonego rozwoju, która zakłada minimalizację negatywnego wpływu na klimat przy zachowaniu dalszego wzrostu gospodarczego. Nie stoimy w miejscu, wciąż idziemy naprzód, ale biorąc pod uwagę to, że nasza planeta jest domem, za który jesteśmy odpowiedzialni i o który musimy dbać. W konsekwencji tychże zmian na ulicach miast porusza się coraz więcej pojazdów, które przyczyniają się do zminimalizowania negatywnego wpływu na środowisko – są to pojazdy elektryczne lub z napędem hybrydowym. Poznajmy bliżej różne pojazdy elektryczne w mieście. Zostań z nami!

E-bike

Rowery elektryczne to pojazdy, które wciąż zyskują na popularności i coraz częściej można je spotkać na ulicach dużych metropolii. Bardzo często poruszają się nimi kurierzy rowerowi, dzięki czemu mogą pokonywać dziennie olbrzymie odległości i zarobić więcej, oszczędzając przy tym własną energię. E-bike jest częstym wyborem przez osoby starsze, które dzięki nowoczesnej technologii mogą cieszyć się jazdą rowerem na nowo i bez zadyszki jeździć na dalsze wycieczki czy wjeżdżać pod górkę bez nadmiernego wysilania stawów. Rower elektryczny otwiera więc zupełnie nowe możliwości przed osobami, które wcześniej mogły nie być w stanie jeździć rowerem lub musiały zarzucić to hobby na przestrzeni mijającego czasu czy chorób ograniczających ruchomość. Poruszając się po mieście, łatwo zauważyć, że rower elektryczny jest również chętnie wykorzystywany przez osoby dojeżdżające na co dzień do pracy. Nie ma wątpliwości, że to rozwiązanie jest dobrą alternatywą dla samochodu czy przepełnionej komunikacji miejskiej. Dzięki różnym trybom, dostępnym w większości modeli takich rowerów, użytkownik może wybrać, ile sam chce włożyć pracy w jazdę, a ile mocy chce czerpać z silnika elektrycznego. Najnowsze modele rowerów elektrycznych zapewniają przejazd około 140 km na jednym ładowaniu, a inżynierowie na całym świecie wciąż pracują na ulepszaniem akumulatorów i ich wydajności.

Hulajnogi elektryczne

Przez jednych uwielbiane, przez innych znienawidzone – hulajnogi elektryczne bywają kością niezgody. Niekonsekwencja w regulacjach dotyczących przepisów poruszania się na hulajnogach, a szczególnie w kwestii jeżdżenia nimi po chodnikach lub zostawiania ich porzuconych w przypadkowych miejscach spowodowała, że hulajnogi elektryczne w wielu miastach nie cieszą się dobrą sławą. Nie ma jednak wątpliwości, że hulajnoga elektryczna to niezwykle praktyczne narzędzie, które pozwala się poruszać po mieście w sposób wcześniej niedostępny. Rozwinięta sieć usług hulajnóg na wynajem stała się w wielu miastach dużą konkurencją dla sieci rowerów miejskich. Hulajnogi elektryczne są szczególnie lubiane jako środek transportu do pracy, na uczelnię czy na spotkanie. Użytkownicy przyznają, że zdarza im się wybierać ten rodzaj transportu, gdy inne zawiodą, a muszą stawić się w danym miejscu na czas. Zwykle to urządzenie jest wybierane do pokonywania niedużych miejskich odległości, ale nie brakuje też wielbicieli dłuższych wycieczek.

Samochody elektryczne

Samochody elektryczne lub z napędem hybrydowym to kolejny rodzaj pojazdu, który zdobywa ulice miast. Jeszcze kilka lat temu przejażdżka elektrykiem była swego rodzaju przeżyciem, tymczasem aktualnie trudno wyobrazić sobie miasto bez samochodów elektrycznych na ulicach. Fakty mówią same za siebie, samochód elektryczny jest o wiele bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż tradycyjny pod wieloma względami – zostawia mniejszy ślad węglowy, silnik elektryczny jest bardziej efektywny od tradycyjnego (wykorzystuje ok. 80% energii do poruszania się, podczas gdy tradycyjna jednostka ok. 20%), a auto elektryczne jest tańsze w eksploatacji dla właściciela. Na plus przemawia również rosnąca liczba stacji ładowania samochodów, co pozwala na zaplanowanie długich podróży z przerwami na ładowanie, a inżynierowie wciąż pracują nad nowymi rozwiązaniami, które wydłużają zasięg akumulatorów tych aut. Jeśli idea dbania o środowisko oraz stan portfela jest Ci bliska, zapraszamy do zapoznania się z ofertą aut elektrycznych od Carsmile. W naszej ofercie znajdziesz samochody elektryczne w leasingu lub do wypożyczenia na preferencyjnych zasadach. Nie zwlekaj, sprawdź nasze rozwiązania i spraw sobie auto, które będzie odpowiadać na wymagania dzisiejszego świata. Zadbaj o lepsze jutro z Carsmile.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button