Artykuły

Co zabrać ze sobą w podróż kamperem – poradnik

Podróżować lubi chyba każdy. Poznawanie nowych miejsc, jest pasją wielu osób.  Szczególnie fascynujące będzie wtedy, gdy w trasę wyruszymy kamperem. Taka forma podróżowania staje się coraz bardziej popularna i znajduje rzesze zwolenników.

Jednak, aby jazda kamperem była rzeczywiście komfortowa, należy wiedzieć, co zabrać ze sobą w daną podróż. Dzięki temu poradnikowi postaramy się przedstawić, w co powinien być wyposażony kamper! Przeczytaj już teraz!

Pierwsza podróż kamperem

Zanim przejdziemy do wyposażenia kamperów, zatrzymajmy się chwilę przy kwestii pozyskania takiego pojazdu. Otóż być może czytają ten poradnik osoby, które chciałyby mieć, a nie mają kampera. Wówczas oczywiście można nabyć go drogą kupna, aczkolwiek jest to opcja bardzo kosztowna i stosunkowo niepolecana dla osób, które są „świeżakami” w caravaningu.

Wynajem kampera

Zdecydowanie lepszą formą pozyskania kampera jest jego wypożyczenie. Okazuje się, że proces ten charakteryzuje minimum formalności. Ponadto mamy okazję wybrać dokładnie taki samochód, jaki dokładnie potrzebujemy. Nie trzeba już chyba wspominać, że jest to opcja znacznie bardziej ekonomiczna, aniżeli zakup takiego pojazdu. Jeżeli chciałbyś wiedzieć, ile kosztuje wynajem kampera, lub konkretnie jakie rodzaje pojazdów można wynająć, zobacz tutaj: https://mskamp.pl/.

Pamiętaj o tym!

Pamiętajmy też, prowadzenie kampera różni się od jazdy samochodem osobowym. Jadąc kamperem, musimy mieć świadomość, że auto jest większe, cięższe, czy mniej stabilne, chociażby na zakrętach. Ponadto, pasażerowie, pod żadnym pozorem nie mogą przebywać w części mieszkalnej, w czasie jazdy. Za takie zachowanie grożą surowe kary i konsekwencje. Świadomość należy mieć też na temat tego, ile pali kamper. Oczywiście im większy pojazd, tym spalanie będzie wyższe, aniżeli w przypadku domu na kółkach, zawsze będzie to więcej niż zwykły samochód osobowy.

podróż kamperem

 

Każdy kamper wyposażony jest…

Zakładając, że wynajmiemy samochód, pomimo wszystko musimy zwrócić uwagę na wyposażenie, jakie on posiada. Jeżeli zastanawiasz się, co powinno być na pokładzie kampera, odpowiedź jest prosta – wszystko, co może pozwolić zbudować nasze własne „obozowisko”, jednak do rzeczy… W jakie podstawowe rzeczy powinien być wyposażony kamper? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Podróż kamperem – podstawowe wyposażenie pojazdu

Na samym początku, zwróćmy uwagę na źródło prądu. Głównie mowa o akumulatorach znajdujących się w pojeździe. Zazwyczaj jest ich tam dwa. Jeden to akumulator rozruchowy, natomiast drugi użytkowy.

Akumulator rozruchowy, jak sama nazwa wskazuje, służy m.in. do rozruchu silnika, czy dostarczania prądu do rozmaitych urządzeń, w które wyposażona jest kabina pojazdu. Akumulator użytkowy natomiast zasila wszystkie elementy pojazdu, które znajdują się w części mieszkalnej.

Najważniejsze, aby sprawdzić stan obydwu źródeł prądu. Do tego celu wykorzystać można woltomierz. Kiedy wartość akumulatora będzie zbliżać się do poziomu około 12,4 V, oznacza to, że urządzenie jest bliskie rozładowaniu. Sytuacje można uratować prostownikiem i naładowaniem takiego akumulatora. Wtrącić teraz można to, że prostownik jest urządzeniem, które warto mieć ze sobą – szczególnie jeżeli jedziemy w miejsce, w którym planujemy dłuższy postój.

Bardzo dobrą opcją, są kampery wyposażone w panele fotowoltaiczne. Dzięki temu pojazd ma zapewnioną niezależność energetyczną. Jeżeli chcemy zaczerpnąć caravaningu w chłodniejszych porach roku, najlepiej, aby pojazd wyposażony był w ogrzewanie postojowe. Najczęściej takowe znajduje się na wyposażeniu kampera, lecz warto dokładnie sprawdzić jego stan.

Na pokładzie kampera dobrze, jeżeli będzie znajdowała się druga butla z gazem. Ponadto zadbajmy też o wodę, czy kwestie dotyczące toalety.

Pierwsza podróż kamperem i inne podstawowe wyposażenie pojazdu

Podróże kamperem to nie tylko dbanie o kwestie bardziej techniczne dotyczące wyposażenia. Należy zadbać również o te, dotyczące życia codziennego w pojeździe – szczególnie jeżeli będziemy nocować kamperem, czy wybierzemy się gdzieś na dłużej.

Zatem wspomnieć należy o, chociażby markizie. Jest to dodatek, który bez wątpienia można docenić w letnie, gorące dni. Markiza jest elementem, który w bardzo prosty sposób można rozłożyć i złożyć. Rozłożona idealnie chroni przed słońcem, a awaryjnie również przed deszczem. Niekiedy, aby było jeszcze wygodniej, pod markizy rozkłada się specjalne maty, czy podłogi w formie plandek.

Skoro markiza i wypoczynek na świeżym powietrzu, to przydałyby się też meble polowe. Do takich, które można zabrać ze sobą w podróż kamperem, należą składane krzesła i stół. Na szczęście opisane elementy są zazwyczaj w standardzie na wyposażeniu kamperów. Jeżeli zdarzy się, że jednak ich nie ma, często istnieje opcja możliwości dokupienia.

Oczywiście kampery są wyposażone w łóżka. Jednak nie zawsze łóżko będzie wyposażone w pościel. Niekiedy wypożyczalnie uwzględniają możliwość doboru pościeli za odpowiednią dopłatą – w formie poduszek i kołdry. Zabrać można własną pościel w razie potrzeby – w zależności, jeżeli bardzo cenimy sobie komfort spania itp. Wiele osób decyduje się na zabranie ze sobą śpiworów. Te zaś mogą być idealne, jeżeli miejsca noclegu znajdują się np. pod gołym niebem. Alternatywą, może być hamak.

Przejdźmy do kuchni. Otóż zazwyczaj kamper będzie wyposażony w kuchenkę gazową i podstawowe elementy do gotowania jak garnek, naczynia, czy sztućce. Nie jest jednak powiedziane, że ilość takich elementów będzie wystarczająca. Czasami można wziąć ze sobą coś własnego, np. jeżeli będziemy chcieli przygotować jakieś konkretne danie itp.

Wybierając się nie tylko w podróż po Polsce, ale też za granicą, wyposażyć się musimy w mapy, bądź nawigacje. Dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą internetu, jakkolwiek to brzmi. Wystarczy wyposażyć się w dodatkowy pakiet i np. udostępniać internet z telefonu, bądź dokupić mobilny router.

Co jeszcze może się w przydać?

Wymienić można wiele, lecz do najważniejszych rzeczy należą:

 • klapki,
 • latarka,
 • jedzenie w puszkach,
 • plecak podróżny,
 • narzędzia,
 • filtry do wody,
 • słownik języka obcego (w razie wyjazdu za granicę),
 • zapałki/zapalniczka,
 • dodatkowa apteczka pierwszej pomocy,
 • leki,
 • ręczniki,
 • przeparaty na insekty,
 • rozdzielacz USB,
 • dodatkowe ładowarki do sprzętu elektronicznego,
 • koło zapasowe

i wiele innych rzeczy.

urlop w kamperze

 

Jeździsz na rowerze i planujesz swoją pierwszą podróż kamperem – zabierz bagażnik rowerowy

Czasami podróże kamperem mogą nie iść w parze z jazdą na rowerze. Jest tak z bardzo prostego powodu – niektóre pojazdy nie mają miejsca, gdzie można przewieźć/przechować rower, czy rowery. Dlatego też warto rozważyć podróżowanie kamperem wraz z bagażnikiem rowerowym.

Decydując się na bagażnik rowerowy, najlepiej wybrać taki dobrej jakości. Na szczęście zazwyczaj wypożyczalnie oferują możliwość doboru odpowiedniego dla nas bagażnika – nawet takiego, który zmieści 4 rowery. Bagażniki rowerowe bez trudu można też dokupić osobno.

Wyposażenie w zależności od modelu kampera

Zupełnie podstawowe wyposażenie kampera mamy za sobą. Czas przejść do kwestii nieco bardziej „luksusowych”. Otóż wybierając droższy, bardziej prestiżowy pojazd możemy być pewni wielu udogodnień, np. w postaci:

 • Telewizora LCD,
 • Oświetlenia ambientowego,
 • Kamery ułatwiającej parkowanie

i innych ciekawych elementów. Czasami, decydując się na tańszą opcję pojazdu, niektóre elementy wyposażenia pokroju jak wyżej, można dokupić za dopłatą.

Dodatkowe wyposażenie, które można mieć w podróży kamperem

Pewnie wiele osób zastanawia się, co zabrać ze sobą z domu. W zasadzie w tej kwestii nie jesteśmy ograniczeni, aczkolwiek pamiętajmy, że im więcej rzeczy zabierzemy, tym mniej miejsca w pojeździe pozostanie, czy będzie dodatkowy balast, co przełoży się na spalanie auta, a zatem na dodatkowe koszty podróży kamperem. Dlatego, warto decydować z rozwagą, co zabierzemy z domu do podróży kamperem.

Kwestia opcji dodatkowych, jakie można dokupić np. podczas wynajmu pojazdu, jest całkiem spora. Firmy wynajmujące oferują takie elementy wyposażenia dodatkowego jak:

 • fotelik dziecięcy,
 • ekspres do kawy,
 • grill,
 • suszarki na pranie,
 • zestawy plażowe,
 • piekarnik turystyczny,
 • podkłady do poziomowania

i wiele innych rzeczy. Najlepiej sprawdzić na stronie firmy, z której interesuje nas wynajem, co ta oferuje w opcjach dodatkowych. Oczywiście na uwadze należy mieć, że takie dodatki będą płatne ekstra. Czasami jednak kwoty nie są wygórowane.

Podsumowanie

Na pytanie „, czy warto podróżować kamperem” nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Jednak można rzec, że caravaning jest świetną przygodą – kto podróżuje kamperem, ten zazwyczaj może to potwierdzić. Aby jednak przygoda była w pełni udana, musimy wziąć pod uwagę wiele kwestii. Od takiej, czy chcemy kamper wynająć, a może kupić, aż po kwestie doboru odpowiedniego wyposażenia. Po prostu najlepiej, jeżeli będziemy mieć wiedzę co może się nam przydać w podróży i o takie wyposażenie zadbać. Miłego caravaningu!

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button