Technika silnikowa

W jaki sposób działają samochody hybrydowe?

Tradycyjne pojazdy napędzają silnik spalinowy benzyną lub olejem napędowym. Hybrydy również go wykorzystują, lecz przy tym ją też zaimplementowany elektryczny wraz z akumulatorem.

Dzięki zastosowaniu zarówno silnika konwencjonalnego, jak i elektrycznego, najlepsze hybrydy osiągają znacznie lepszą oszczędność paliwa niż ich niehybrydowe odpowiedniki. Przy czym generują mniej zanieczyszczeń. W jaki sposób się to odbywa?

Cechy samochodu hybrydowego

Dodanie silnika elektrycznego zasilanego z akumulatora zwiększa efektywność paliwową pojazdów hybrydowych na wiele sposobów.

Podobnie jak przełącznik, który wyłącza żarówkę lodówki po zamknięciu jej drzwi, funkcja „jałowego postoju” odłącza konwencjonalny silnik samochodu po zatrzymaniu pojazdu, oszczędzając tym samym paliwo. Akumulator dostarcza energię do klimatyzacji i akcesoriów, gdy pojazd pracuje na biegu jałowym na światłach lub w ruchu ulicznym, a silnik elektryczny służy do ponownego uruchomiania pojazd. W razie potrzeby konwencjonalny silnik „włączy” się ponownie, aby zapewnić większą moc przyśpieszenia.

„Hamowanie regeneracyjne” to kolejna funkcja oszczędzająca paliwo. Konwencjonalne samochody polegają całkowicie na hamulcach ciernych. Aby zwolnić, rozpraszają energię kinetyczną pojazdu w postaci ciepła. To pozwala na wychwycenie części tej energii, przekształcenie jej w elektryczną magazynującą się w akumulatorach. Ta zmagazynowana może być później wykorzystana do uruchomienia silnika i zwiększenia prędkości.

Silnik

Posiadanie silnika elektrycznego pozwala również na wykorzystanie wydajniejszej konstrukcji silnika. Ta funkcja „wspomagania mocy” pomaga zmniejszyć zapotrzebowanie na silnik benzynowy hybrydy, który z kolei może zostać zmniejszony i bardziej efektywnie obsługiwany. Będzie  wytwarzał mniej mocy, ale w połączeniu z silnikami elektrycznymi całkowita moc systemu może równać się lub przekraczać tę charakteryzującą klasyczny pojazd spalinowy.

Podsumowanie

Sposób działania samochodów hybrydowych sprawia, że mówimy o bolidach stanowiących swoistą przyszłość branży motoryzacyjnej. Szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę zagrożenie klimatyczne i sprawę czysto formalną, czyli mniejsze koszty eksploatacji. Innymi słowy, hybrydy są rozwiązaniem jutra, dlatego warto już dziś się nimi zainteresować.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button