Artykuły

Korekta lakieru: jak usunąć rysy i niedoskonałości z powierzchni samochodu

Odpowiednio pielęgnowany lakier potrafi być prawdziwą dumą dla posiadacza samochodu i przesądzać o tym, jak prezentuje się auto. Jednakże nawet jeśli kierowca stara się doskonale dbać o stan swojego pojazdu, podczas codziennego użytkowania jest on narażony na rozmaite czynniki powodujące jego uszkodzenia. Od pyłu drogowego, przez opady atmosferyczne, po mycie szczotkowe – na lakierze mogą powstawać rozmaite niedoskonałości, zarówno wyraźnie widoczne, jak i małe rysy. Idealnym sposobem na to, jak się ich pozbyć, jest profesjonalna korekta w salonie detailingowym.

Przygotowanie lakieru do korekty

Specjalistyczna korekta lakieru wykonywana jest, aby przywrócić powierzchni samochodu estetyczny wygląd, zadbać o jej trwałość, a jednocześnie utrzymać (lub zwiększyć) wartość pojazdu przed jego ewentualną sprzedażą. Warto jednak pamiętać, że zabiegi tego rodzaju można przeprowadzać, jeśli lakier nie został poważnie naruszony – wówczas konieczne będą bardziej skomplikowane procedury detailingowe.

Pierwszym etapem korekty lakieru jest jego przygotowanie do bardziej zaawansowanych zabiegów poprzez oczyszczenie z wszelkich zabrudzeń. W tym celu powierzchnia samochodu jest dokładnie myta specjalnymi środkami chemicznymi oraz wodą, aby pozbyć się nie tylko kurzu czy zaplamień, ale również m.in. tłustych zanieczyszczeń, osadów z soli drogowej lub klejów. Następnie często stosuje się tzw. glinkowanie, które ma za zadanie zlikwidować zanieczyszczenia wciąż pozostające na karoserii, jak np. pył drogowy.

Polerowanie lakieru samochodowego

Po zakończonym myciu karoserii następuje właściwa część korekty lakieru, czyli usuwanie niedoskonałości poprzez polerowanie. Specjalista przeprowadzający zabieg ocenia, jak głębokie są uszkodzenia i na tej podstawie dobiera właściwe urządzenie oraz pastę do polerowania. To właśnie polerka samochodowa jest podstawą skutecznej korekty lakieru w każdym salonie detailingu, w tym w PD Customs Tuning & Detailing w Warszawie.

Karoseria jest polerowana, przez co rysy, zmatowienia i hologramy (niewielkie niedoskonałości, które powodują niepożądane załamania światła) znikają, natomiast auto odzyskuje estetyczny wygląd. Na końcu najczęściej zabezpiecza się wypielęgnowany lakier przed dalszymi uszkodzeniami, choćby za pomocą wosku chroniącego przed czynnikami atmosferycznymi.

Profesjonalnie przeprowadzona korekta lakieru samochodowego potrafi znacząco odmienić wygląd całego pojazdu, przywracając mu dawny blask, a jednocześnie zapewniając trwałą ochronę pojawieniem się kolejnych niedoskonałości.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button