Artykuły

Jakie buty motocyklowe wybrać do miasta, a jakie w trasę? Podpowiadamy!

Jazda na motocyklu, często uprawiana rekreacyjnie lub turystycznie, wiąże się z wielogodzinnym prowadzeniem pojazdu nie zawsze w komfortowych warunkach. Zachowanie kontroli nad jednośladem, a także zadbanie o zdrowie i bezpieczeństwo wymaga starannego przygotowania ekwipunku. Zaliczają się też do niego dobre buty motocyklowe, stanowiące bardzo ważny element stroju motocyklisty.

Dla przeciętnego użytkownika obuwia głównym celem tego elementu stroju jest zapewnienie komfortu chodzenia. Buty chronią też stopy przed zimnem, otarciem czy skaleczeniem podczas kontaktu z nierównym podłożem. W przypadku motocyklisty obie te funkcje są znacznie bardziej istotne z uwagi na specyfikę podróżowania jednośladem.

Dobre buty motocyklowe na miasto – czyli jakie? 

Jazda na motorze wiąże się ze znacznie większym ryzykiem niż chodzenie po miejskim chodniku. Podczas wykonywania gwałtownych skrętów czy w trakcie wywrotki zarówno stopy, jak i golenie są narażone na poważne zranienia. Dlatego dobre buty motocyklowe powinny osłaniać te części ciała i być na tyle wytrzymałe, aby nie uległy rozdarciu przy kontakcie z asfaltem lub jakąś przeszkodą. Producenci oferują wiele modeli obuwia motocyklowego. Są wśród nich zarówno buty krótkie, jak i długie. Jakie buty motocyklowe będą najlepsze do jazdy po mieście?

Z pewnością nie są do niej konieczne buty z wysoką cholewką. Pokonywanie krótkich dystansów z ograniczoną prędkością jest mniej ryzykowne niż rozwijanie wysokich prędkości na trasach. Długie buty będą też sprawiać problemy, kiedy trzeba będzie zejść z motoru i dojść w nich do sklepu czy miejsca spotkania. Wysokie cholewki mogą też być kłopotliwe podczas upałów, a także wtedy, gdy trzeba je często zdejmować i zakładać. Dlatego najlepsze buty motocyklowe na lato przeznaczone do jazdy po mieście powinny być lekkie, przewiewne i jednocześnie dobrze dopasowane do nogi. Powinny też mieć wzmocnienia na palcach, pięcie i kostce.

Jakie buty motocyklowe wybrać do miasta, a jakie w trasę? Podpowiadamy! 2

Jakie buty motocyklowe wybrać w trasę?

Nieco inne kryteria wyboru powinny stosować osoby, które chcą kupić dobre buty motocyklowe turystyczne. Długodystansowe wyprawy z pewnością wymagają znacznie lepszych zabezpieczeń zarówno przed ewentualnymi urazami, jak i przed niespodziewanymi zmianami pogody. Zaletami butów motocyklowych z długą cholewką są:

  • znacznie skuteczniejsza ochrona stóp i goleni podczas ewentualnego upadku
  • lepsza ochrona przed wodą deszczową, dzięki możliwości włożenia buta pod spodnie,
  • skuteczniejsza ochrona przez silnymi powiewami wiatru i chłodem,
  • lepsze dopasowanie do nogi dzięki specjalnym zapięciom.

Zastanawiając się, jakie buty na motocykl turystyczny będą najlepsze, należy też wziąć pod uwagę styl jazdy i rozwijane prędkości. W przeciwieństwie do jazdy torowej na szosach i autostradach, nie są one ekstremalne. Dlatego można ograniczyć się do zakupu butów uniwersalnych, które sprawdzą się zarówno podczas jazdy miejskiej, jak i turystycznej.

Jakie buty motocyklowe wybrać do miasta, a jakie w trasę? Podpowiadamy! 3

Krótkie czy długie? Kiedy na miasto, a kiedy na trasę? 

Oferta butów motocyklowych różnych producentów jest tak bogata, jak różnorodność modeli, ich rozmiarów czy designu. Nie bez znaczenia jest też dodatkowe wyposażenie np. w membranę Gore-Tex, która zapewnia 100% wodoodporność i jednocześnie oddychanie stopy. O różnorodności obuwia świadczą też ceny, które kształtują się na poziomie 300, ale też 1700 i więcej złotych.

Można założyć, że mniej kosztowny będzie zakup modeli z krótką cholewką. Są też dostępne buty motocyklowe na lato przypominające wyglądem trampki. To modele w pełni wyposażone w bezpieczne rozwiązania, które idealnie sprawdzą się podczas jazdy po mieście z niewielką prędkością i na krótkich dystansach. Na długie buty warto zdecydować się przed wyjazdem w trasę wakacyjną, objazdową czy też na wczasy w siodełku.

Dowiedz się więcej: Buty motocyklowe wysokie czy niskie?

Jakie buty motocyklowe do miasta, a jakie na trasę – podsumowanie

Wybór butów motocyklowych jest kwestią indywidualną i zależy od upodobań czy poczucia komfortu. Dostępność wielu modeli stwarza pod tym względem szerokie możliwości. Warto jednak pamiętać, że w długich trasach i przy dużych prędkościach lepiej postawić na ochronę przed urazami, chłodem czy deszczem. Reasumując, na pytanie tytułowe, jakie buty motocyklowe wybrać, można odpowiedzieć: krótkie do miasta, a długie w trasę.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button